سناتورهای جمهوری خواه آمریکا با ادعای اینکه رویکرد جدید ایران در مذاکرات هسته یی با غرب ثابت می کند که تحریم های فعلی تاثیرگذار بوده اند و تهدید تحریم های بیشتر ایران را به برچیدن تاسیسات هسته یی اش متقاعد خواهد کرد، خواستار افزایش تحریم ها علیه ایران شدند.

به گزارش افکارنیوز، روزنامه یو اس ای تودی با اعلام این خبر گزارش داد: سنارتورهای جمهوریخواه آمریکا با بی توجهی به درخواست باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا گفتند که در تلاشند طرحی را که برای افزایش تحریم ها علیه ایران ارائه شده است بی توجه به اعتراضات کاخ سفید درباره اینکه هرگونه قانون جدیدی باید تا پایان دور مذاکرات هسته یی با ایران به تعویق بیافتد، پیش ببرند.

سناتور مارک کرک، یکی از اعضای کمیته بانکداری سنای آمریکا مدعی شد که پایان مذاکرات هفته گذشته در ژنو که به ادعای وی تغییری در رفتار ایران را به همراه نداشت، به این مفهوم است که سنا باید با وجود مخالفت های کاخ سفید تشدید تحریم ها را به پیش ببرد.

کرک در واکنش به گزارش روزنامه نیویورک تایمز درباره اینکه دولت اوباما در حال بررسی کاهش تحریم ها علیه ایران از طریق رفع انسداد دارایی ها ایران در خارج از کشور است، بیانیه ای را با مشارکت لیندسی گراهام، سناتورر کارولینای جنوبی و کلی آیوت، سناتور نیو همپشایر منتشر کرد.

این سناتورهای آمریکایی گفتند: اکنون زمان تشدید تحریم های بین المللی و آمریکایی است، نه تعضیف آنها. تا زمانی که ایران فعالیت های غنی سازی هسته یی اش را به حالت تعلیق در نیاورد آمریکا نباید تحریم های جدید را به تعلیق بیاندازد و یا رفع انسداد دارایی های مسدود شده را مدنظر قرار دهد.

کاخ سفید گزارش روزنامه نیویورک تایمز را انکار نکرد، ولی برنادت میهان، یک سخنگوی شورای امنیت ملی باراک اوباما گفت: گفت وگو درباره روشهای مشخص لغو تحریم ها زودهنگام و همراه با گمانه زنی است.

میهان گفت که در زمانی که مذاکرات دلگرم کننده هستند، تحریم های جدید باید به تعویق بیافتند و کنگره باید اقداماتش را با استراتژی مذاکراتی کاخ سفید تطبیق دهد.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: به عقیده ما مفید است که پیش از این که هرگونه قانونی را در زمینه تحریم های جدید مدنظر قرار دهیم، اجازه دهیم مذاکرات دیپلماتیک فعلی به جلو حرکت کند. ما به مشورت خود با کنگره ادامه خواهیم داد تا هرگونه اقدامی از جانب کنگره با استراتژی مذاکراتی ما در آینده مطابقت داشته باشد.

این در حالی است که سناتورهای جمهوری خواه آمریکا نظر متفاوتی دارند. سناتور مارک روبیو گفت که چنین لایحه ای برای جلوگیری از رسیدن دولت ایران به هدفش در زمینه لغو تحریم ها و حفظ برنامه هسته یی اش که به ادعای وی می تواند زمانی به تولید سلاح هسته یی منجر شود، لازم است.

روبیو در گفت وگو با خبرنگار یو اس ای تودی مدعی شد: ایران با هدف بسیار مشخصی وارد مذاکرات شده است؛ اینکه کاری کند بدون از دست دادن چیز قابل توجهی تحریم ها لغو شوند.

این سناتور آمریکایی علاوه بر آن گفت که وی و سایر سناتورهای آمریکایی هرگونه توافقی با ایران برای تعلیق یا لغو تحریم های اضافی را رد خواهند کرد، " مگر اینکه آنها با کنار گذاشتن کامل غنی سازی اورانیومشان موافقت کنند" .

میهان گفت: پیش از اینکه ما بتوانیم به طور جدی اتخاذ گام هایی برای کاهش تحریم ها را در نظر بگیریم، ایران باید با اقدامات معنادار، شفاف و قابل راستی آزمایی موافقت کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات