سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نشست فوق العاده این کمیسیون با وزیر امور خارجه به منظور بررسی نتایج مذاکرات ژنو خبر داد و گفت: نمی شود مسائل مربوط به منافع ملی کشورمان را محرمانه نگه داریم، مگر چنین چیزی می شود! بالاخره ملت ما باید در جریان روند گفتگوها و تصمیم گیری راجع به منافع ملی کشورشان قرار بگیرند.

به گزارش افکارنیوز، سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی از نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به منظور بررسی نتایج مذاکرات ژنو خبر داد.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بنا دارد موضوع مذاکرات ژنو را با حضور محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه پیگیری کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: وزیر امور خارجه روز سه شنبه این هفته (۳۰ مهرماه) به منظور پاسخ گویی به سوال دو نفر از نمایندگان در این کمیسیون حاضر خواهد شد و به احتمال زیاد موضوع مذاکرات ژنو نیز در این جلسه مطرح خواهد شد.

وی گفت: جواد کریمی قدوسی و حمید رسایی از وزیر امور خارجه سوال پرسیدند که احتمالا سوالات مربوط به سفر نیویورک است.

نماینده ورامین و قرچک اظهار داشت: اگر در این جلسه فرصتی برای بررسی نتیجه مذاکرات ژنو نباشد حتما کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جلسه خاص و ویژه برای بررسی نتایج مذاکرات خواهد گذاشت.

وی افزود: پس از شنیدن مطالب از زبان وزیر امور خارجه مواضع خودمان را اعلام خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به موضوع محرمانه بودن طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت: این که ما مطرح کنیم مباحث مذاکرات محرمانه است، این واقعا اعلام خوبی نیست.

وی افزود: اولا به جهت این که مباحثی که در نشست مطرح می شود هیچ وقت محرمانه نمی ماند، اگر ما هم سعی کنیم که مطالب را مطرح نکنیم دیگران مطرح می کنند.

نقوی حسینی گفت: ثانیا نمی شود مسائل مربوط به منافع ملی کشورمان را محرمانه نگه داریم، مگر چنین چیزی می شود! بالاخره ملت ما باید در جریان روند گفتگوها و تصمیم گیری راجع به منافع ملی کشورشان قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: مگر ما می توانیم بگوییم مردم، ما در مورد منافع ملی کشور تصمیم می گیریم محرمانه است و شما خبر نداشته باشید! بعد از سایت های غیررسمی بشنویم مطالبی مطرح می شود که ملت ایران برای حفظ آن ها سال های سال خون دل خوردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ادعای محرمانه بودن خوب نیست، نه به لحاظ این که محرمانه بودن حفظ شود و نه به لحاظ این که ما مردم را نامحرم بدانیم بنابراین بهتر است با مردم شفاف و روشن صحبت کنیم، مگر ما جرمی می خواهیم انجام بدهیم! ما از حقوق ملت مان می خواهیم دفاع کنیم و حقوق ملت نیز صریح و روشن است و این ها خطوط قرمز نظام است، بارها مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و حتی وزیر امور خارجه در مورد آن ها تاکید کرده اند و برای حفظ این حقوق هر کاری بتوانیم انجام می دهیم و به هر شکلی مقاومت می کنیم.

وی افزود: به نظر من طرح محرمانه بودن گفتگوها خیلی بد است و انعکاس خوبی ندارد.

نقوی حسینی اظهار داشت: سایت های وابسته به رژیم صهیونیستی ریز مطالب را فاش می کنند و این ها مواردی نیست که محرمانه بماند بنابراین مسئولین مذاکره کننده شفاف و روشن با مردم خودشان صحبت کنند، وقتی دشمنان ما می دانند چه چیزی را باید محرمانه نگه داریم، مردم ما نامحرم هستند! بنابراین وقتی دشمنان در جریان گفتگوها قرار دارند ملت ما نباید نسبت به موضوعات اطلاع پیدا نکند.

وی تاکید کرد: معتقدم بحث محرمانه بودن اصلا درست نیست و باید مردم ما که ۳۵ سال در مقابل فشارها، تحریم ها و تهدیدها مقاومت کردند در جریان ریز مسائل قرار بگیرند.

اضافه می شود، آخرین دور گفتگوهای ایران و گروه ۵+۱ روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۳و ۲۴ آذرماه در شهر ژنو سوئیس برگزار شد. این اولین باری بود که وزارت امورخارجه مسئولیت پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت، همچنین اولین مذاکره ایران و گروه ۵+۱ بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم بود. پیشتر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی مسئولیت پرونده هسته ای کشورمان را برعهده داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات