رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد درخواست کارتر برای دیدار با نخست وزیر گفت: این قبیل اقدامات در برنامه نخست وزیر نیست و اگر بناست در مورد مسائل دیگر کاری بشود باید در اینجا بحث و تصمیم گرفته شود.

به گزارش افکارنیوز، روحانیت مبارز در اطلاعیه ای از مردم خواست در بازسازی مناطق جنگ زده مشارکت کنند.
حبیب شطی دبیر کل کنفرانس اسلامی برای ادامه مذاکرات با سران کشورمان در رابطه با جنگ عراق با ایران از اسلام آباد به تهران خواهد آمد.

محمد علی رجایی نخست وزیر که برای سخنرانی در جلسه شورای امنیت به نیویورک سفر کرده است جهت اقامه نماز عازم مسجد هارلم نیویورک شد.

ویلیام واندن هوول قائم مقام رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: نخستین اولویت ما آزادی گروگان ها است و سازمان ملل نیز باید با در نظر گفتن همه جوانب زمینه آزادی گروگان ها را فراهم کند.

ستاد مشترک گروه های ضد انقلاب تشکیل شده از چریک های فدایی خلق، رزگاری، کومله و حزب دمکرات طی دو شب گذشته مناطقی از غرب کشور از جمله خان غلغله و خان شور را به آشوب کشید.
هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: جهات مختلفی از کارها در دست اقدام است تا بتوانیم سریع تر جنگ را به نفع ایران حل کنیم.

دعوت روحانیت مبارز برای بازسازی مناطق جنگ زده


روحانیت مبارز در اطلاعیه ای از مردم خواست در بازسازی مناطق جنگ زده مشارکت کنند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در این لحظات حساس که مزدوران بعثی عراق به تحریک صهیونیسم و امپریالیسم جهانخوار حمله و یورش تجاوزگرانه به کشور جمهوری اسلامی ایران آورده و موجبات تخریب اماکن مسکونی و کشتن صدها مسلمان و مجروح نمودن هزاران مرد و زن و کودک بی دفاع در شهرستان های مرزی را فراهم آورده جامعه روحانیت مبارز به حکم وظیفه اقدامات سریع و لازم را جهت کمک رسانی به مناطق جنگ زده به عمل آورده است. (۱)

آیت الله سید محمدباقر حکیم: استعمار و امپریالیسم بر عراق حکومت می کنند. تمام وسائل ارتباط جمعی غرب می کوشند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به انزوا بکشانند و در این راه تا اندازه ای موفق شدند متاسفانه در اینجا باید بگویم که وسائل تبلیغاتی جمهوری اسلامی در جهان آنقدرها در معرفی چهره انقلاب موفق نبوده است

حبیب شطی به تهران می آید


حبیب شطی دبیر کل کنفرانس اسلامی برای ادامه مذاکرات با سران کشورمان در رابطه با جنگ عراق با ایران از اسلام آباد به تهران خواهد آمد. سخنگوی شطی حاضر نشد بگوید دبیرکل کنفرانس اسلامی با کدام یک از سران جمهوری اسلامی به گفت و گو خواهد نشست اما ناظران سیاسی معتقدند که دبیر کل کنفرانس اسلامی در غیاب نخست وزیر ایران با آقای بنی صدر رئیس جمهور دیدار و گفت و گو خواهد کرد. (۲)

اقتدای سیاه پوستان مسلمان آمریکا به نخست وزیر ایران


محمد علی رجایی نخست وزیر پس از پایان مصاحبه مطبوعاتی خود با کورت والدهایم دبیر کل سازمان ملل در مقر این سازمان به مدت نیم ساعت دیدار و گفت و گو کرد. پس از این دیدار رجایی و همراهان به محل دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل رفته و از آنجا جهت اقامه نماز عازم مسجد هارلم نیویورک شدند. نماز ظهر و عصر به امامت رجایی و با حضور تعداد زیادی از مسلمانان سیاه پوست برگزار شد. (۳)

آیت الله حکیم: وسایل تبلیغاتی جمهوری اسلامی در معرفی انقلاب موفق نبوده


آیت الله سید محمدباقر حکیم در یک گفت و گوی مطبوعاتی اعلام کرد استعمار و امپریالیسم بر عراق حکومت می کنند. وی اظهار داشت: تمام وسائل ارتباط جمعی غرب می کوشند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران را به انزوا بکشانند و در این راه تا اندازه ای موفق شدند متاسفانه در اینجا باید بگویم که وسائل تبلیغاتی جمهوری اسلامی در جهان آنقدرها در معرفی چهره انقلاب موفق نبوده است.

تبلغات غرب علیه ایران در موضوع مبارزه با مواد مخدر


آیت الله حکیم گفت: وقتی در خارج بودم موضوع مبارزه با مواد مخدر در ایران را به گونه ای تبلیغ می کردند که گویی در ایران حمام خون به راه افتاده است آنها فقط آمار و ارقام اعدام شدگان را منتشر می کردند در حالیکه هیچ رقمی را درباره معتادان که به این آفت خانمان برانداز روبه نابودی می رفتند اشاره نمی کردند. (۴)

اشاره نماینده آمریکا در سازمان ملل به مداخله این کشور در جنگ ایران و عراق


ویلیام واندن هوول قائم مقام رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد قبل از تشکیل جلسه شورای امنیت اظهار داشت: تردیدی نیست که موضوع گروگانها هنگام حضور نخست وزیر ایران در سازمان ملل به گوش وی خواهد رسید. هوول گفت: امیدواریم که شورای امنیت بتواند آتش بس را برقرار کرده و یک راه حل سیاسی برای اختلاف مرزی بین ایران و عراق پیدا کند. وی با این حال تاکید کرد: نخستین اولویت ما آزادی گروگان ها است و سازمان ملل نیز باید با در نظر گفتن همه جوانب زمینه آزادی گروگان ها را فراهم کند. (۵)

محمد علی رجایی نخست وزیر پس از دیدار با کورت والدهایم دبیر کل سازمان ملل به محل دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل رفته و از آنجا با همراهات جهت اقامه نماز عازم مسجد هارلم نیویورک شدند. نماز ظهر و عصر به امامت رجایی و با حضور تعداد زیادی از مسلمانان سیاه پوست برگزار شد.

ضد انقلاب در غرب کشور مردم را غارت می کند


ستاد مشترک گروه های ضد انقلاب تشکیل شده از چریک های فدایی خلق، رزگاری، کومله و حزب دمکرات طی دو شب گذشته مناطقی از غرب کشور از جمله خان غلغله و خان شور را به آشوب کشید. ایجاد آشوب و نیز غارت منازل و مغازه های مردم از جمله اقدامات این گروه ها در روزهای گذشته است. . (۶)

تلاش هاشمی برای پایان جنگ در دیدار با امام


هاشمی رفسنجانی که دیروز به دیدار امام خمینی رفته بود پس از این دیدار در یک مصاحبه مطبوعاتی از تلاش خود برای پایان دادن به جنگ خبر داد. وی اظهار داشت: من آنچه از وضع جبهه ها در خوزستان و از وضع مردم و مسائلی که در آنجا دیده و فهمیده بودم مشروحا خدمت امام گزارش دادم و فکرهایی داشتم برای سرعت دادن به رسیدن به پیروزی که نیاز داشت در این مورد با امام مشورت بشود. هاشمی ادامه داد: با مجموعه مطالعاتی که در این چند روز شورای عالی دفاع از جبهه ها کرد جهات مختلفی از کارها در دست اقدام است تا بتوانیم سریع تر جنگ را به نفع ایران حل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد درخواست کارتر برای دیدار با نخست وزیر گفت: این قبیل اقدامات در برنامه نخست وزیر نیست و اگر بنا است در مورد مسائل دیگر کاری بشود باید در اینجا بحث و تصمیم گرفته شود. (۷)

پی نوشت:


۱- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۱۲

۲- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۱۲

۳- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۱۲

۴- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۱۱

۵- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۷

۶- اطلاعات، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۷

۷- جمهوری اسلامی، ۲۷ مهر ۱۳۵۹، صفحه ۲

پژوهشگر: سید روح الله امین آبادی
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات