سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه گمانه زنی ها در رابطه با جزئیات پیشنهاد ایران به ۱+۵ هیچ ارتباطی نه در شکل و نه در محتوا با پیشنهادات ندارد، تاکید کرد: ایران کاملا جدی و منطقی مذاکرات را برای احقاق حقوق هسته یی خود و حفظ برنامه های صلح آمیز هسته یی اش آغاز کرده است.

به گزارش افکارنیوز، مرضیه افخم خاطرنشان کرد: با انجام مذاکرات ژنو فصل نوینی در مذاکرات ایران و ۱+۵ برای خروج از بن بست مذاکراتی پیشین آغاز شد. ایران به طور جدی بر پایه اراده سیاسی وارد مذاکرات شده و هیات ایرانی هم در مذاکرات به دنبال جایگزینی طرح" مذاکره برای نتیجه" به جای" مذاکره برای مذاکره" بود و زمینه برای اینکه بازی با نتیجه برد برد برای دو طرف شکل گیرد فراهم شده است.

وی افزود: طرح پیشنهادی ایران که تنظیم و به کشورهای ۱+۵ ارائه شد، طرح جامع و کاملی بود. طرح ایران در برگیرنده حقوق کامل هسته یی کشورمان است و این فرصت را فراهم کرده که مذاکرات برای رسیدن به نتیجه ای شکل گیرد و شاهد باشیم راهبرد فشار و مذاکره که پیش از این از سوی غرب به نمایش گذاشته شده بود و مفسران غربی و تحلیلگران از آن به عنوان راهبرد بی نتیجه یاد کرده بودند، بی نتیجه بودنش ثابت شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران برای رسیدن به تفاهم وارد مذاکرات شد. با گام های متوازن دو طرف مسیر اعتمادسازی و همکاری ایجاد و زمینه برای حرکت در این مسیر فراهم می شود.

وی با بیان اینکه مذاکرات ژنو از سوی طرف های مقابل نیز مفید و سازنده ارزیابی شد، اضافه کرد: دو طرف حاضر شدند برای اولین بار بیانیه مشترکی صادر کنند و توافقاتی درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات حاصل شد که طلیعه خوبی است. در این فضا با توجه به ارزیابی های اولیه ای که هیات ایرانی داشت و طرف مقابل هم آن را اعلام کرد تلاش شد فضای مذاکرات به دور از فضاسازی های مسموم حفظ شود و به همین شیوه ادامه یابد.

افخم اضافه کرد: تبلیغات و گمانه زنی هایی در رسانه ها و محافل مختلف مطرح می شود که بیشتر از سوی جریان های تندرو و افراطی و بخصوص محافل صهیونیستی است که تلاش دارند رویکرد جدید شکست بخورد از این رو سعی می کنند القا کنند که مذاکرات برد برد عملا نمی تواند شکل گیرد و می خواهند اساس آن را زیر سوال ببرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مطالب مختلفی درباره بندهای طرح ایران از سوی برخی رسانه ها و محافل مختلف ارائه شده که همگی ساختگی و گمانه زنی است. به طور صریح اعلام می کنیم این گمانه زنی ها هیچ ارتباطی نه در شکل و نه در محتوا با پیشنهادات ایران ندارد.

وی گفت: تیم ایران کاملا جدی و منطقی مذاکرات را برای احقاق حقوق هسته یی خود و حفظ برنامه های صلح آمیز هسته یی ایران آغاز کرده و با تکیه بر اجماع داخلی و حمایت مردمی مذاکرات را به پیش می برد.

افخم تصریح کرد: افکار عمومی داخلی هم با هوشمندی این جوسازی ها و القائات را که در جهت ممانعت از خارج شدن از بن بست مذاکراتی و بی نتیجه بودن مذاکرات برد برد انجام می شود بی نتیجه خواهند گذاشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات