نامه جمعی از دانشجویان به ظریف:

بسیج دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با صدور نامه ای خطاب به وزیر امورخارجه تاکید کرد: تیم مذاکره کننده ایرانی به سوالات مطرح شده به طور شفاف پاسخ دهد.

به گزارش افکارنیوز، بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با صدور نامه ای به وزیر امور خارجه نکاتی را درباره مذاکرات ژنو مطرح کرد.

متن این نامه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنتُمْ تُوعَدُونَ

جناب آقای دکتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

یکی از برترین نقاط قوت انقلاب اسلامی ایران در طول سی و پنج سال گذشته، تاکید بر استقلال از ابرقدرت های جهانخوار و عملی کردن آیه ی “الَّذینَ مَعَه اَشداءُ عَلی الکفارِ رُحماءُ بینهم” بوده است.

با پایان یافتن مذاکرات ژنو میان جمهوری اسلامی ایران و ۵+۱ وهمچنین با توجه به محرمانه اعلام کردن محتوای بسته پیشنهادی ایران در این مذاکرات از سوی هیات ایرانی متاسفانه پایگاه امنیتی دبکا، نزدیک به محافل اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که پیشنهاد ایران ۷ محور اصلی داشته است. هفت پیشنهاد هیات ایرانی به گفته این محافل، ابهامات و سوالات فراوانی را در اذهان به وجود آمده است که به نظر بهتر است هیات مذاکره کننده ایرانی برای عدم سواستفاده سودجویان داخلی و خارجی به روشن کردن برخی از زوایای این مذاکرات بپردازد.

در همین راستا به نظر مناسب است که تیم مذاکره کننده برای روشن شدن برخی از این ادعا های مطرح شده از سوی دول غربی به سوالات مطرح شده پیرامون مذاکرات پاسخ دهند:

۱- جناب عالی در مصاحبه مطبوعاتی خود در آغاز مذاکرات ژنو از اعتماد کم مردم ایران نسبت به نحوه برخورد جامعه غربی در مورد برنامه هسته ای ایران سخن به میان آورده اید. در پایان مذاکرات ژنو طرفین توافق کردند که از انتشار جزئیات مذاکرات خودداری نمایند اما در عمل آنچه که شاهدش بودیم انتشار مکرر بخش های مختلف طرح پیشنهادی ایران توسط رسانه های غربی بود و این گونه به نظر رسید که طرف غربی حتی در این میزان از توافق صورت گرفته هم صادق نبوده است. با کذب یا صدق این اخبار کاری نیست ولی این عمل به ذات خویش از میزان صداقت طرف های غربی حکایت می کند.

۲- آقای عراقچی در مصاحبه خود با خبرگزاری" آی پی اس" از پذیرش پروتکل الحاقی سخن به میان آورده اند و ظاهرا این طرح از سوی طرف ایرانی ارائه گشته است. در حالی که پذیرش پروتکل الحاقی باید با تصویب مجلس صورت پذیرد و پذیرش پروتکل به معنای این است که محققان آژانس یا بهتر بگوییم جاسوسان امریکایی هر زمان و از هرکجای ایران که بخواهند، بتوانند اطلاعات کسب کنند و این با موجودیت و استقلال کشور بزرگی همچون ایران در تضاد کامل است.

۳-نکته دومی که در این اخبار پیدا شده است کاهش غنی سازی از ۲۰ درصد به ۵ درصد است. باید این نکته را یاد آور شویم اورانیوم با غنای ۲۰ درصدی تنها جهت مصارف پزشکی کاربرد دارد، وهیچ ایرانی نمی پذیرد که پس از گذراندن این همه سختی و دشواری، حال پای میز مذاکره بنشینیم و دوباره برای غنی سازی ۲۰ درصد که همه ناظران بین المللی به قانونی بودن آن اذعان دارند بحث و صحبت کنیم.

۴- کمترین خواسته ملت ایران این است که اگر طرف غربی دو گام به سوی ایران بر می دارد هیات مذاکره کننده ایران هم بیش از دوگام به سوی طرف غربی بر ندارد، مبرهن است که از سوی دیگر باید دید که این گام ها در چه مدت زمانی قرارست برداشته شود و باید متناسب با گام های طرف مذاکره کننده ما هم گام برداریم.

متاسفانه طرف غربی مذاکره کننده گزارش می دهد هیات ایرانی حاضر به توقف غنی سازی ۲۰%، تبدیل مواد موجود غنی سازی شده به میله سوخت، توافق درباره رأکتور آب سنگین اراک و نظارت بیشتر آژانس بر برنامه اتمی ایران شده است! و از سوی دیگر همه این امتیازات در ازای این می باشد که مقامات آمریکایی می گویند شاید بخشی از تحریم ها آن هم در دراز مدت لغو شود!

جناب آقای دکتر ظریف، از حقوق اساسی یک ملت آن است که نسبت به آنچه بر او می گذرد وقوف کامل داشته باشد. امید ما بر این است که به صورت شفاف بیان کنید که از حقوق اساسی ملت ایران لحظه ای عقب نشینی نخواهید کرد.

در پایان ضمن تقدیر از تلاش های جنابعالی در راستای تحقق حقوق حقه ی ملت ایران و قدردانی از زحمات شما طول سفر به کشور سوئیس و با توجه به اوضاع جسمی نامناسب تان از خداوند منان توفیق روز افزون و سلامتی را برای شما خواستاریم.

و من الله توفیق
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات