استاندار تهران درباره انتقال پایتخت از تهران به محل دیگری گفت: درباره این موضوع در حال حاضر استانداری هیچ گونه نظر کارشناسی ندارد و تابع نظر دولت است.

به گزارش افکارنیوز، " سیدحسین هاشمی" استاندار تهران درباره انتقال پایتخت از تهران به محل دیگری گفت: درباره این موضوع در حال حاضر استانداری هیچ گونه نظر کارشناسی ندارد.

وی افزود: نمایندگان مجلس آزاد هستند تا نسبت به موضوعات مختلف اظهارنظر کنند، ولی در شرایط فعلی استانداری تهران درباره انتقال پایتخت هیچ گونه تصمیمی اتخاذ نکرده است.

استاندار تهران همچنین درباره اظهارنظر برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر تقسیم تهران به ۳ بخش شرقی و غربی و مرکزی، اظهار داشت: درباره این موضوع نیز هیچ گونه تصمیمی در استانداری تهران اتخاذ نشده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: استانداری تهران در تمامی موارد تابع نظر دولت است و به طور حتم اگر دولت بخواهد ما وارد این مباحث شویم، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر استانداری تهران نسبت به هیچ کدام از مواردی که بیان شده است، نظر کارشناسی ندارد.

* انتقال تهران هزینه زیادی دارد


در همین راستا محمدرضا محمودی معاون استاندار تهران درباره اینکه در دولت دهم بحث های بسیار زیادی درباره انتقال پایتخت اداری تهران به پرند صورت گرفت، گفت: این طرح هزینه بسیار زیادی را در پی دارد. چرا که باید تمام دسترسی ها برای مردم فراهم شود. چرا که در صورت انتقال ادارات، باید همه زیرساخت های آن از جمله حمل و نقل آن به طور کامل دیده شود. بنابراین بعید می دانم بحث انتقال پایتخت در حال حاضر عملیاتی شود. البته ممکن است در آینده با تامین زیرساخت های آن، بتوان پایتخت را انتقال داد.

مشاور استاندار تهران درباره ارتقای مدیریت تهران و ایجاد توسعه متوازن که یکی از دغدغه های فعلی استانداری نیز محسوب می شود، گفت: برای ایجاد توسعه متوازن باید از مشارکت مردم برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف استفاده کرد که این اقدام نیز با ایجاد تسهیلات میسر است.

وی افزود: یکی از مشکلات عمده این عدم توازن، به بافت های فرسوده بازمی گردد و باید تدابیر مناسبی برای آن اتخاذ شود که در این راستا توسعه گردشگری، توسعه هتلینگ برای سرمایه گذاری در مناطق جنوبی می تواند توسعه متوازنی را در پی داشته باشد و در غیر این صورت متوازن سازی تهران امکان پذیر نیست. چرا که همواره تفاوت بین شمال و جنوب در تهران وجود داشته و شهروندان نیز همواره به سمت سرمایه گذاری و حتی سکونت در شمال شهر هستند.

* موافقت دولت با طرح تقسیم تهران/ تهران به سه بخش تقسیم می شود


حسین گروسی نماینده مردم شهریار، ملارد و شهر قدس در مجلس نیز هفته گذشته در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، درباره طرح تقسیم استان تهران به سه بخش شرقی، غربی و مرکزی اظهار داشت: مدیریت تهران با بیش از ۱۲ میلیون جمعیت کار بسیار مشکلی است و تا به امروز هم شاهد فراز و نشیب های بسیاری در مدیریت این استان بوده ایم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید موضوع تقسیم استان تهران به منظور رشد و توسعه متوازن این استان به سه بخش شرقی، غربی و مرکزی مجددا مطرح و رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار تهران نیز موافقت خود را با این طرح اعلام داشتند.

نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین توجه به تهران بزرگ شده و به شهرستان های این استان توجهی نشده است، گفت: زمانی که از محدوده تهران بزرگ فاصله می گیرید و وارد کوچه ها و خیابان های شهرستان های تهران می شوید فکر می کنید هزار کیلومتر از تهران دور شدید که این دوگانگی در استان تهران پذیرفته نیست که ما در تهران محله هایی را داشته باشیم که محرومیتش از استان های محروم نیز اسف بارتر باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: در حال حاضر تهران بزرگ ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار و شهرستان های تهران ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارند که با توجه به این موضوع استان تهران قطعا این قابلیت را دارد که یک مجموعه ادارات کل علاوه بر مرکز استان در غرب و شرق این استان نیز ایجاد شود که این موضوع سبب خواهد شد مراجعات به تهران بزرگ کمتر شود.

گروسی تصریح کرد: این اقدام ضمن جلوگیری از ترافیک های سنگین از مراجعات بیهوده، آلودگی هوا، نابسامانی های اجتماعی و… نیز جلوگیری خواهد کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در گام اول اجرایی کردن این طرح لازم است ادارات کل علاوه بر تهران مرکزی در دو بخش شرقی و غربی این استان نیز ایجاد شود که در حال حاضر نیروی انتظامی، سازمان دارایی و مخابرات و بسیاری از ادارات این کار را کرده اند که اگر این روند ادامه پیدا کند بزرگ ترین خدمت به تهران بزرگ خواهد بود چراکه در حال حاضر روزی هزاران نفر از آلودگی هوا در تهران بزرگ رنج می کشند و شاید به دلیل همین موضوع روزی چندین نفر منجر به فوت درکشور داشته باشیم.

نماینده شهریار، ملارد و شهر قدس با بیان اینکه شیوه ای که در حال حاضر تهران اداره می شود شیوه درستی نیست، اظهار داشت: در بحث تخصیص بودجه نیز در حال حاضر کمترین بودجه را استان تهران می گیرد که اگر این اتفاق بیافتد بودجه تهران نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی تصریح کرد: عقیده بنده این است که حتی کسی که در دورترین شهر و شهرستان ساکن است دوست دارد پایتختش آباد باشد، بنابراین ما وظیفه داریم که استان تهران را سر و سامان دهیم.

گروسی با بیان اینکه در تعیین مرکزیت بخش غرب استان تهران حساسیتی نداریم، گفت: مهم این است که ساختار استان تهران اصلاح شود چراکه اگر این کار نشود در آینده نمی توان تهران را به درستی اداره کرد، ضمن آنکه مرکزیت بخش های غربی و شرقی استان تهران نیز باید با کارشناسی وزارت کشور انجام گیرد.

این نماینده در پایان با بیان اینکه اگر این طرح اجرایی شود دیگر نیازی به انتقال پایتخت از تهران نداریم، اظهارداشت: اجرای این طرح هزینه کمتری برای دولت خواهد داشت.

گفتنی است چندی پیش نماینده مردم ورامین در مجلس از طرح تقسیم استان تهران به سه بخش مرکزی، شرقی و غربی در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود که استان شرق تهران به نام خرداد و با مرکزیت ورامین خواهد بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات