به نظر می رسد آخرین پرده مذاکرات ایران و کشورهای عضو ۱+۵ بار دیگر به بهارستان و حساب کشی نمایندگان مجلس می رسد.

به گزارش افکارنیوز، بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی تصویب هرگونه میثاق نامه و یا توافق نامه از سوی دولت و با هر نیتی باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد.

البته در موارد خاص و در صورتی که توافق نامه ای به صورت مستقیم توسط شورای عالی امنیت ملی تصویب شود این توافق نامه می تواند، اجرا شود.

*اجرای داوطلبانه ای که هیچ نتیجه ای در بر نداشت


پروتکل الحاقی به عنوان یک الحاقیه به سند بین المللی NPT که جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن محسوب می شود در طول ده سال گذشته و همزمان با مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های اروپایی به عنوان یکی از پایه های اصلی برای توافق محسوب می شده است.

در سال ۲۰۰۳ دولت وقت به عنوان یک اقدام اعتمادساز اجرای پروتکل الحاقی را پذیرفت و طی یک تفاهم نامه آن را به اجرا درآورد.

با این حال و پس از گذشت۲ سال از اجرای این تفاهم نامه هیچگونه پیشرفتی در خصوص رفع مطالبات غیرمنطقی غرب در خصوص برنامه هسته ای ایران به وجود نیامد و همین مسئله سبب شد که ایران به صورت جدی وارد لغو اجرای این پروتکل شود.

*از الزام به اجرا تا الزام به تعلیق


رویکرد مجالس ایران نسبت به اجرای این پروتکل در زمانی که ایران به صورت داوطلبانه آن را به اجرا درمی آورد به ۲ مقطع قابل تقسیم است.

در زمان مجلس ششم نمایندگان تاکید موکدی بر اجرای این تفاهم نامه داشتند و حتی بحث تصویب طرحی برای الزام دولت جهت اجرای پروتکل الحاقی در میان بود اما با برگزاری هفتمین دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۳ و ناکامی دولت وقت در پیش بردن مذاکرات هسته ای و تحت فشار افکار عمومی رویکرد مجلس در دوره جدید ۱۸۰ درجه متفاوت شد.

در سال ۲۹ شهریور ۱۳۸۳ بیش از ۲۰۰ تن از نمایندگان مجلس هفتم با امضای بیانیه ای که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین الملل انرژی اتمی در مورد ایران که خواستار ادامه تعلیق غنی سازی اورانیوم شده بود را محکوم کردند.

در این بیانیه بر این نکته تاکید شده بود که ادامه تعهد ایران به پروتکل الحاقی و اجرای داوطلبانه آن سودی برای ملت ندارد و نیازمند بازنگری است.

همچنین غلامعلی حدادعادل ریاست وقت مجلس هفتم نیز این رویکرد شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را محکوم کرد.

*قیچی مجلس بر نوار همکاری داوطلبانه


اما با ادامه یافتن تنش ها در خصوص برنامه صلح آمیز انرژی اتمی و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت طرح ۲فوریتی لغو تعلیق غنی سازی اورانیوم به مجلس شورای اسلامی در تاریخ پنجم آبان سال ۱۳۸۴ ارائه شد.

این پیشنهاد یک روز پس از آن ارائه شد که سه کشور اروپایی به صراحت در مذاکرات خود خواستار تعلیق دائم غنی سازی در خاک ایران شدند و ایران نیز نسبت به این مسئله پاسخ منفی داد.

این طرح پس از آن تصویب شد که سه هفته قبل از آن نیز کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کرده بود که دولت را ملزم به برخورداری ایران از تامین سوخت هسته ای می کرد.

یک روز پس از ارائه این طرح در مجلس شورای اسلامی در ششم مهرماه ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی با ۱۶۲ رای از ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه طرح تعلیق پروتکل الحاقی را تصویب کرد و خواستار الزام قانونی در خصوص این مسئله شد.

در نهایت در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۸۴ کلیات طرح قطع همکاری های داوطلبانه ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

در این طرح دولت موظف شد تا برنامه های علمی و تحقیقاتی خود را جهت استیفای حقوق هسته ای ملت در معاهده جامع تولید و گسترش سلاح های هسته ای را به اجرا درخواهد آورد.

این مصوبه پس از مطرح شدن پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اجرا درآمد.

*اجرای مجدد تنها با مجوز مجلس


حالا که بار دیگر بحث اجرای پروتکل الحاقی در معاهدات بین ایران و کشورهای ۱+۵ مطرح شده است به نظر می رسد ایران باید در این رابطه بار دیگر نظر مجلس شورای اسلامی را در صورت تصویب تفاهم نهایی جویا شود.

در همین رابطه نقوی حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با تائید این نکته که پروتکل الحاقی نیازمند مصوبه مجلس است با اشاره به بحث امکان پذیرش پروتکل الحاقی توسط ایران گفت: پذیرش پروتکل الحاقی به مصوبه وکلای ملت نیاز دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات