عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه سایت فردو قابل نظارت و بازرسی بوده اما تعطیل شدنی نیست، گفت که ابتدایی ترین اقدام غرب باید لغو تمام تحریم ها باشد.

به گزارش افکارنیوز، عوض حیدرپور نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با یک بسته پیشنهادی مشخص که در شورایعالی امنیت ملی به جمع بندی رسیده بود، در مذاکرات ژنو حضور یافت.

وی افزود: مذاکرات ژنو در یک فضای دوستانه و برای حل مسئله انجام شد و نه مذاکره برای مذاکره و محور اولیه در این دور از مذاکرات نیز تعیین زمان بندی دقیق برای حل و فصل موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود و تیم مذاکره کننده موفق شد این تقویم زمانی را برای یکسال آینده مشخص کند تا در طول این یک سال به نتیجه جامع و کاملی برسد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه یادآور شد: یکی از محورهای مورد بحث در مذاکرات ژنو، تحریم ها بوده و به صورت جدی مطرح شده است لذا ابتدا باید تحریم هایی که به بهانه مسائل هسته ای بر ملت ایران تحمیل شده، لغو شود.

به گفته وی، تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران سه دسته هستند، یکی قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، دیگری تحریم هایی که کنگره آمریکا تصویب کرده و سومی تحریم هایی هستند که رئیس جمهور آمریکا امضاء و علیه جمهوری اسلامی عملیاتی کرده است.

وی ادامه داد: لغو تحریم های مصوب کنگره آمریکا هم در مذاکرات ژنو مورد بحث و بررسی قرار گرفته و از آنان خواسته شده پرونده جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت به آژانس انرژی اتمی منتقل شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در ژنو بحث شده که آیا ایران می پذیرد بنا به دستور ۱+۵ برخی اقدامات را انجام دهد که باید بگوییم جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون NPT موظف است خارج از نیازمندی های تحقیقاتی، پزشکی، کشاورزی و تولید انرژی فعالیت هسته ای نداشته باشد، تمام اقدامات ایران در راستای نیازمندی های صلح آمیز هسته ای بوده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس متذکر شد: ما گفته ایم که آژانس انرژی اتمی مجاز است و می تواند نظارت کاملی بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران داشته باشد و در آنجا تأکید کردیم که فقط فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران قابل نظارت و کنترل است اینکه بگویند می خواهند از پارچین بازدید کنند، در حالی که پارچین هیچ ربطی به انرژی اتمی ندارد، قابل قبول نیست، پارچین جزء صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: البته سایت فردو قابل بازرسی و نظارت است، اما به هیچ وجه ایران نمی تواند آن را تعطیل کند، فردو برای تهیه اورانیوم ۲۰ درصد است که برای رآکتور تهران سوخت تهیه می کند، اما اگر آنان تضمین کنند که می توانند سوخت رآکتور تهران را تأمین کنند، شاید ضرورتی نبینیم که غنی سازی ۲۰ درصد داشته باشیم.

حیدرپور با بیان اینکه اینکه اگر ۱+۵ انتظار داشته باشند خارج از مقررات NPT از مراکز نظامی ما بازدید کنند، این شدنی نیست، به موضوع پروتکل الحاقی اشاره کرد و توضیح داد: پروتکل الحاقی یک کنوانسیون جدید است، فرآیند ادامه بررسی و تصویب پروتکل در داخل ایران به این صورت است که پس از انجام بررسی های مختلف برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این پروتکل، نیازمند مصوبه مجلس است و ایران نیز تا قبل از تصویب مجلس، نمی تواند به آن بپیوندد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات