رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفت: محرمانه ماندن محتویات مذاکرات ژنو را باید بپذیریم و بی جهت پیگیر و دنبال کننده فضاسازی ها نباشیم و با سوء ظن و بدبینی برخورد کنیم.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام والمسلمین «سیدرضا اکرمی» افزود: محرمانه بودن مذاکرات خواست دو طرف ایران و گروه ۱+۵ است و ما به هیات مذاکره کننده ایرانی اعتماد کامل داریم.

وی ادامه داد: ما باید با رفتار صحیح و منطقی از عملکرد هیات مذاکره کننده ایرانی حمایت کنیم، توافق حداقلی ایران با ۱+۵ در مذاکرات منجر به کاهش مشکلات می شود می شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهارامیدواری کرد که رویکرد جدید دیپلماسی ایران در مذاکرات با ۱+۵ به رفع مشکلات هسته ای بیانجامد و به موفقیت رهنمون شویم.

اکرمی یادآور شد: به نتایج این دور از مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ خوش بین هستم و در حال حاضر دنیا عرصه مذاکره و گفت و گو است.

وی تصریح کرد: به طور قطع هیات ایرانی بر مبنای اصول عزت، حکمت و مصلحت درخواست های خود را مطرح کرده است که در صورت انجامیدن به بازی برد – برد باید مذاکره برای دستیابی به اهداف ادامه یابد.
رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: اگر طرف مقابل بازی برد – برد و حرف های مطرح شده از سوی ایران را نپذیرد باید در ادامه راه تجدید نظر شود.

اکرمی همچنین با بیان این که غنی سازی حق قانونی کشورمان است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران عضو ان پی تی است و قانون منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا کرده است.
وی همچنین اظهار داشت: اگر در روند مذاکرات اعتماد حداقلی وجود داشته باشد و به آن دست یابیم در کاهش مشکلات ما اثرگذار خواهد بود.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان این که باید در سیاست خارجی برای دستیابی به اهداف گام به گام پیش رویم، افزود: اگر به حداقل اهداف نیز برسیم به نوعی برد را دریافت کرده ایم و اگر هیچ بردی نصیبمان نشود باید مذاکرات را متوقف کنیم.

اکرمی ادامه داد: نباید همه مشکلات اقتصادی کشور را به دیپلماسی خارجی مرتبط دانست، باید در داخل کشور به دنبال رفع مشکلات و موانع باشیم زیرا بنابر گزارش اتاق بازرگانی ۷۵ درصد مشکلات اقتصادی کشور به دلیل مسایل داخلی است.

وی خاطرنشان کرد: ما باید در داخل کشور این مسایل را برطرف کنیم و به نقطه قوت تبدیل شود تا دشمن نتواند سوءاستفاده نکند.
جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته در نشست ژنو چهار دور مذاکرات فشرده جدی و محتوایی با یکدیگر داشتند که سرانجام بیانیه ای مشترک صادر و طرفین توافق کردند که دور آینده مذاکرات ۱۶ و ۱۷ آبان ماه در ژنو سوییس برگزار شود.

طرفین همچنین توافق کردند که کمیته های کارشناسی برای رفع اختلاف نظرها با حضور متخصصان هسته ای، علمی و امور تحریم تا پیش از برگزاری نشست آینده تشکیل شود.
جمهوری اسلامی ایران در این دور از مذاکرات، طرح پیشنهادی جدید خود را با عنوان «پایانی بر یک بحران غیرضروری؛ آغاز برای افق های جدید» به گروه ۱+۵ در قالب یک پاورپوینت ارائه داد که چهارچوب اولیه این طرح مورد توافق ۱+۵ قرار گرفت.

کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دو روز مذاکره در باره این طرح در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این طرح تاکنون جامع ترین طرحی بوده است.
این طرح دارای یک مقدمه است که اهداف و چشم انداز مذاکرات را مشخص می کند و در آن گام های اول و آخر طرفین مشخص شده است و گام های پایانی نیز در طول مذاکرات مشخص خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات