سعید حجاریان در جدیدترین مصاحبه خود با یک روزنامه اصلاح طلب درباره دولت روحانی، سهم اصلاح طلبان در دولت و تندروی های دوران اصلاحات اظهارنظر کرد.

به گزارش افکارنیوز ، سعید حجاریان امروز در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب اعتماد به موضوعات مختلفی پیرامون دولت روحانی، اصلاح طلبان و ماجرای ترور خود پاسخ داد است.

تکرار اتهام ترور اینبار از زبان حجاریان!

بنابر این گزارش با توجه مطرح شدن موضوع احتمال ترور در کشور توسط محمد خاتمی به بهانه انتقاد برخی گروه های سیاسی به مذاکره مستقیم با آمریکا و حاشیه سازی در اطراف این موضوع، این مصاحبه نیز با نگاهی به مساله ترور سعید حجاریان آغاز می شود.

سعید حجاریان در بخشی از این مصاحبه با متهم کردن کردن برخی چهره های مذهبی و علمی کشور این ترور را به آنها نسبت می دهد.

شعار عبور از خاتمی تند روی بود ولی خروج از حاکمیت نه!

سعید حجاریان در بخش دیگری از مصاحبه خود درباره موضوع شعار اصلاح طلبان مبنی بر خروج از حاکیمت و عبور از خاتمی می پردازد و در پاسخ به سوال خبرنگار اعتماد در این مورد نظر قابل توجهی را بیان می کند.

وی شعار عبور خاتمی را تندروی دانسته ولی شعار خروج از حاکمیت را تند روی نمی داند و می گوید: در دوره اصلاحات به نظرم شعار عبور از خاتمی اشتباه بود، اما شعارخروج از حاکمیت، تندروی نبود. الان هم عبور از هاشمی وخاتمی اشتباه است.

البته حجاریان به این موضوع اشاره نمی کند که چگونه شعار عبور از یک چهره سیاسی تند روی محسوب می شود ولی شعار خروج از حاکمیت که در راستای تلاش برای تغییر نظان سیاسی کشور تبقی می شود، تندروی نیست؟

وقایع ۱۸ تیر ۷۸، تحصن و استعفا تعدادی از نمایندگان و فتنه ۸۸ که در راستای خروج از حاکمیت و تغییر نظام جمهوری اسلامی تنها نمونه هایی است حجاریان آن ها را «تندروی» نمی داند.

سهم اصلاح طلبان باید در دولت بیشتر می شد/ دولت روحانی «راست» است

وی درباره دولت حسن روحانی و اینکه این دولت روحانی متمایل به کدام جریان است، اذعان می کند که دولت حسن روحانی بر خلاف اظهارات اخیر برخی اصلاح طلبان مبنی بر تمایل به سمت جریان اصلاحات به سمت جریان راست تمایل دارد.

حجاریان تصریح می کند: به نظرم دولت در مجموع یک مقداری از اعتدال به سمت راست نزدیکتر است. معنی اعتدال میانه صرف نیست، معنای دقیق ترش انصاف است.

این چهره اصلاح طلب در ادامه البته ترکیب وزرای انتخاب شده از سوی روحانی را نقد کرده و آنرا بر خلاف انصاف مورد نظر خود معرفی می کند.

حجاریان در این بخش مصاحبه خود تلاش می کند آرای پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان را جایگاهی برای مطالبه سهم بیشتر اصلاح طلبان در کابینه تلقی کند. البته این اظهارات نشان از این است که نمی توان بر خلاف تبلیغات ماه های پس از انتخابات کابینه روحانی را کابینه ای اصلاح طلب دانست.

روحانی نمی تواند بگوید «نگذاشتند کار کنم»

حجاریان در ادامه سعی می کند روحانی را به سمت محدود کردن دستگاه های اطلاعاتی ببرد.

وی می گوید: بالاخره وزارت اطلاعات هرکجا که باشد باید از دستگاه قضایی حکم بگیرد، مساله، پاسخگو نبودن دولت و مجلس است.

این چهره اصلاح طلب ادامه می دهد: بالاخره این مشکل کلی دموکراسی در کشور است، البته الان که آقای روحانی خودش وزیر را انتخاب کرده باید در این سیستم شاهد اصلاحات اساسی باشیم و دیگر نمی توان گفت که نگذاشتند.

بنابر این گزارش، اظهارات سعید حجاریان به عنوان یکی از به اصطلاح ایدئولوگ های جریان موسوم به اصلاحات مبنی بر اینکه سهم اصلاح طلبان در دولت روحانی کم است، می تواند نشان دهد که چه کسانی در روزهای تعیین کابینه برای گرفتن سهم بیشتر در وزارتخانه ها به دولت تدبیر و امید فشار وارد می کردند.

حال باید دید آیا دولت حسن روحانی می تواند در ادامه فعالیت خود در برابر فشارهای وارد شده از سوی جناح اصلاحات برای گرفتن سهم بیشتر از دولت مقاومت کند یا خیر؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات