رئیس گروه سوسیالیست های پارلمان اروپا که در راس هیئتی مرکب از نمایندگان آن پارلمان و مشاوران آنها در تهران به سر می برد در ملاقات با معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه موضوعات دوجانبه و منطقه ای مورد علاقه را مورد بحث قرار داد.

به گزارش افکارنیوز، " هانس اسووبودا" رئیس گروه سوسیالیست های پارلمان اروپا که در راس هیئتی مرکب از نمایندگان آن پارلمان و مشاوران آنها در تهران به سر می برد در ملاقات با معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه موضوعات دوجانبه و منطقه ای مورد علاقه را مورد بحث قرار داد.

اسووبودا، با پراهمیت خواندن بازدیدش از ایران آن را سرآغاز مجدد رفت و آمدهای پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران دانست.

" تخت روانچی" نیز از عزیمت سفر هیئت های پارلمانی و تبادل هیئت با پارلمان اروپا استقبال کرد.

وی با تشریح رویکرد دولت یازدهم در افزایش تماس ها با کشورها و نهادهای خارجی، ارتباط بین ملت ها و نمایندگان آنها را تقویت کننده مناسبات دولت ها تلقی کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه ضمن توضیح کلیاتی درباره نشست های هسته ای نیویورک و ژنو با گروه ۱+۵ بر عزم و اراده جدی دولت ایران برای حرکت به جلو و یافتن راه حلی سیاسی تاکید ورزید.

وی تحریم های غرب و اروپا را غیر قانونی دانست و اظهار داشت: برای ایجاد اعتماد نزد ملت ایران و با هدف نشان دادن حسن نیت طرف مقابل، تحریم های مذکور می بایست لغو شود.

دو طرف در این دیدار در خصوص بحران سوریه نیز تبادل نظر کرده و بر ضرورت حل مسالمت آمیز بحران با مشارکت همه طرف های ذی نفوذ تاکید کردند.

دو مقام حضور گروه های افراط گرا و تروریست تحت حمایت کشورهای خارجی را برای صلح و ثبات منطقه و جهان خطرناک و تهدیدزا خواندند و برخورد جدی با این معضل را مهم دانستند.

موضوع کنفرانس ژنو ۲ نیز مورد بحث معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و رئیس گروه سوسیالیست های پارلمان اروپا قرار گرفت و دو مقام بر ضرورت حضور همه گروه ها و کشورهای ذی نفوذ در کنفرانس تاکید کردند.

اسووبودا مشارکت جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ژنو ۲ را با توجه به نفوذ بالای ایران در منطقه مهم و اساسی خواند و موفقیت کنفرانس را منوط به آن قلمداد کرد.

معاون اروپا و آمریکا هرگونه پیش شرط را برای حضور در کنفرانس رد کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ایفای نقش مثبت اعلام داشت.

در این دیدار همچنین دو طرف راجع به مسئله حقوق بشر نیز گفتگو کردند.

معاون اروپا و آمریکای تقویت گفتگو و مفاهمه با اروپا در این زمینه را مهم دانست و برای کمک به آغاز تعامل و گفتگوی سازنده و متقابلا مفید، اعلام آمادگی کرد.

رئیس گروه سوسیالیست های پارلمان اروپا که از بزرگترین و مهمترین فراکسیون های پارلمانی آن نهاد است به دعوت مجلس شورای اسلامی در ایران به سر می برد و ملاقات های متعددی با مقامات کشورمان خواهد داشت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات