منبع این مطب «جلد اول کتاب خاطرات دکتر حسن روحانی (۱۳۴۱-۱۳۵۷) » می باشد که در سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.

به گزارش افکارنیوز، در نهمین قسمت از این مجموعه، رئیس جمهور کشورمان از شرایطی می گوید که منجر شد تا او وارد حوزه شده و زندگی طلبگی را انتخاب کند:

حسن روحانی و شهید بهشتیحسن روحانی (نفر اول سمت چپ) در ایام طلبگی در محضر شهید آیت الله بهشتی

دلایل مختلفی برای علاقه مند شدنم به تحصیلات علوم دینی و خواندن دروس حوزوی وجود داشت. از جمله اینکه پدربزرگم، مرحوم شیخ زین العابدین، عالم و روحانی بود. همچنین عمو و دایی پدرم، یعنی شیخ اسدالله و شیخ محمدتقی آزاد، هر دو عالم بودند و حتی شیخ محمدتقی آزاد از علمای بزرگ سمنان به شمار می رفت. در خانواده ی مادرم نیز دایی ایشان شیخ فتح الله پیوندی، معمم و در کسوت روحانیت بود. بنابراین وجود علما و معممین در خانواده ی پدری و مادری، در ورود من به حوزه ی علمیه بی تأثیر نبود.

از این گذشته، پدرم نیز علاقه ی زیادی داشت که من طلبه شوم. پیشتر اشاره کردم بعضی از روحانیونی که در ماه های محرم و صفر و رمضان، برای سخنرانی به روستای ما می آمدند، پدرم میزبانی آنها را برعهده داشت و در منزل ما پذیرایی می شدند. شاید همین انس با روحانیت در روحیه ی من مؤثر واقع شده بود. کتاب هایی هم که پدرم من را با آنها در دوران دبستان آشنا کرده بود، عمدتاً کتاب های دینی بود. مادربزرگم، خانم ملالقمان، هم که با ما زندگی می کرد، پیرزنی مهذب و اهل تهجد و عبادت بود. همان طور که گفتم، اولین آشنایی من با قرآن، به وسیله ی ایشان صورت گرفته بود.

بنابراین مجموعه ی این عوامل در اشتیاق من به تحصیل علوم دینی مؤثر بودند و هر کدام به نحوی تأثیر خود را برجای گذاشتند. به بیان دیگر محیط خانواده، چنین تقاضایی را از من داشت. تهجد پدرم باعث شده بود که من نیز در سنین نوجوانی به خواندن نماز شب و ادعیه مقید باشم که این خود در روحیه ی من بسیار تأثیرگذار بود و من را در انتخاب چنین مسیری تشویق کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات