یک کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه تغییر در ادبیات سیاسی کشور نسبت به طرف مقابل در گرو اعتمادسازی و تغییر سیاست آمریکا است، افزود: ما هیچ تغییری در سیاست های آمریکا مشاهده نکردیم؛ این در حالی است که کنگره آمریکا و نمایندگان آن خواهان تصویب تحریم های جدید و بیشتری علیه ایران هستند.

به گزارش افکارنیوز، در" ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸" " دانشجویان پیرو خط امام (ره) " با کمک نیروهای انقلابی، ۶۶" جاسوس آمریکایی" که با پوشش دیپلمات در سفارت خانه آمریکا در تهران فعالیت می کردند را دستگیر کردند.

در میان افراد دستگیر شده، نام یکی از حرفه ای ترین جاسوس های آمریکا، " جان لیمبرت " به چشم می خورد.

" جان لیمبرت" ، دستیار سابق" معاون وزیر امور خارجه آمریکا" و" مسئول میز ایران" در این وزارتخانه، " سفیر سابق آمریکا در موریتانی" ، و" سخنگوی گروگان های آمریکایی" در جریان" تسخیر لانه جاسوسی" در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ بود. وی که دارای مدرک" دکترای تاریخ و مطالعات خاورمیانه" از" دانشگاه هاروارد" است، مدتی نیز در" دانشگاه شیراز" تدریس نموده است.

لازم به ذکر است که لیمبرت، همسری ایرانی با نام" پروانه طیب زاده" دارد و به زبان فارسی کاملاً مسلط است. او هم اکنون استاد برجسته علوم سیاسی آکادمی نیروی دریایی آمریکا است.

" جان لیمبرت" " John Limbert" / جاسوس آمریکا در لانه جاسوسی

جان لیمبرت با بسیاری از بنیادهای آمریکایی-ایرانی خارج از ایران و حتی رسانه های اصلاح طلب، رابطه بسیار نزدیکی دارد.
 لیمبرت که در زمانی تا سطح مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا پیشرفت کرد، هم اکنون یکی از  چهره های سرشناس لابی صهیونیستی-آمریکایی" نایاک" است و در بسیاری از کنفرانس های این لابی آمریکایی  به عنوان کارشناس شرکت می کند.

بر اساس اسناد و مداردکی که در تحقیقات از نهادهای مالی، اعضای نایاک، افراد وابسته و بینادهای مشابه آن بدست آمده است، همگی فعالیت های گسترده ای علیه ایران و" نظام جمهوری اسلامی" انجام می دهند، به طوری که با پیگیری خطوط مواصلاتی این افراد و بنیادها به پدیده ای با نام" کودتای مخملی" برمی خوریم.

انعکاس نقطه نظرات" شیرین عبادی" پیرامون حقوق بشردر ایران، استقبال از انتصاب" احمد شهید" عروسک منافقین و" گروهک های ضد انقلاب" به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، حمایت از آشوبگران داخلی، محکوم کردن اعدام قاچاقچیان و تبهکاران، سکوت در قبال ترور دانشمند هسته ای کشور از جمله مواضع ضد ایرانی شورای ملی ایرانیان آمریکا بوده که تاکنون مطرح شده است .جان لیمبرت، جاسوس معروف آمریکایی در کنار فعالیت در بنیادهای ضد ایرانی، که به تازگی مصاحبه ای را با روزنامه شرق هم انجام داده است، یک پای رسانه های ضد انقلاب مانند بی بی سی فارسی و صدای آمریکا است و بارها با حضور در برنامه های خبری این تلویزیون ها اظهاراتی ضد ایرانی عنوان کرده است.

لیمبرت: در زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۰ ساله بودم

لیمبرت، رئیس سابق میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، در تازه ترین اقدام خود، با برنامه افق صدای آمریکا، مصاحبه ای را انجام داد و در آن به واقع تخسیر لانه جاسوسی آمریکا اشاره کرد.

جان لیمبرت، نماینده بخش بزرگی از اتاق فکرها و بنیادهای آمریکایی مانند" راکفلر" ، " بنیاد ملی دموکراسی" و" بنیاد پلوشیرز" در صحبت های خود به بیان خاطره ای از زمان" اشغال سفارت آمریکا" پرداخت و گفت: " وقتی سفارت را گرفتند اولین سوالی که از بنده کردند این بود که گفتند نقش شما در کودتای ۲۸ مرداد چه بود که من پاسخ دادم: نقشم خیلی ناچیز بود، من آن موقع ۱۰ ساله بودم و نقشی نداشتم" .

در رابطه با سوالی که از لیمبرت درباره نقش او در کودتای ۲۸ مرداد پرسیده شد باید گفت که منظور، نقش آمریکا در کودتا بوده نه نقش شخص لیمبرت که تنها در آن زمان ۱۰ سال داشته است.

چطور ممکن است رئیس سابق میز ایران در وزارت امورخارجه آمریکا، که خود را فردی باهوش و کارکشته می داند، متوجه چنین سوال ساده ای نشده و برای فرار از نقش خود در اقدامات متعدد علیه مردم ایران، عنوان کند که در زمان کودتای ۲۸ مرداد تنها ۱۰ سال داشته است؟

گفتنی است، در زمان فتح لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان انقلابی ایران، لیمبرت یکی از –دیپلمات ها- یا همان جاسوس های ارشد آمریکا در سفارت آمریکا بوده است که دستور از بین بردن مدارک جاسوسی را صادر کرد.

در باب نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نیز می توان به اسنادی که به تازگی سازمان سیا منتشر کرده است مراجعه کرد.


بر اساس اسنادی که سازمان جاسوسی آمریکا منتشر کرده است، سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس برای تحقق اهداف خود در اجرای کودتا، پروژه ای چندلایه و پیچیده را هم زمان به پیش بردند: استفاده از ماشین پروپاگاندای خود برای تخریب وجهه سیاسی محمد مصدق که آمریکا مدعی حمایت از دولت او بود، رشوه دادن به برخی از نمایندگان وقت پارلمان ایران، سازماندهی نیروهای نظامی و در نهایت به راه انداختن راه پیمایی ها و اعتراضات خیابانی" .

کم شدن تظاهرات در زمان خاتمی

جاسوس حرفه ای آمریکا، در ادامه گفتگوی خود با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا به نزدیک شدن سالروز فتح لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان اشاره می کند و می گوید:

" این موضوع خیلی برای من مهم است که آیا دوباره آن تظاهرات را در تهران را می اندازند یا خیر، در زمان ریاست خاتمی این تظاهرات را کم کردند حالا دوباره باید دید این کار را می کنند یا خیر، این نشانه مهمی خواهد شد و اقدام اعتمادسازی می شود چون اگر به همان صورت ادامه پیدا کند معنی اش این است که کاری که می کردیم و هنوز وانمود می کنیم کار خوبی بود" .

در خصوص ادعاهای جان لیمبرت درباره اعتمادسازی باید گفت، چه کسی باید اعتمادسازی کند؟ مردم ایران یا دولت آمریکا که بارها در توطئه های بزرگی مانند کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یا همدستی با رژیم صدام در حمله شیمیایی به ایران و کشتار هزاران کودک علیه کشور ایران نقش مستقیم داشته است؟

همچنین کمک های مالی و اطلاعاتی سازمان های جاسوسی و امنیتی آمریکا به گروهک تروریستی منافقین در به شهادت رساندن هزاران شهروند و صدها مقام عالی رتبه ایرانی یا همکاری سازمان های امنیتی و جاسوسی آمریکا با سرویس اطلاعاتی موساد در ترور دانشمندان هسته ای ایران را نیز نباید فراموش کرد.

یا مگر نه این است که آمریکا در خط مقدم تحریم های یکجانبه و ظالمانه علیه مردم ایران قرار دارد؟ تحریم هایی که حتی از ورود کالاهای بشر دوستانه نظیر قطعات یدکی هواپیما و داروهای اساسی به داخل ایران جلوگیری می کند و می تواند باعث مرگ بسیاری از شهروندان ایرانی شود؟

حضور مردم در راه پیمایی ۱۳ آبان چرا اهمیت دارد؟

حال باید دید جان لیمبرت، چرا نگران ۱۳ آبان امسال بوده و به چه دلیلی این شروط را مطرح می کند؟

در سیاست های غلط آمریکا کوچک ترین حرکت و کاهشی دیده نمی شود

" فواد ایزدی" کارشناس ارشد مسائل آمریکا در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، در واکنش به سخنان جان لیمبرت مبنی بر اینکه ایران در سالگرد ۱۳ آبان در رفتارهای خود تجدیدنظر کند، اظهار داشت : " سالگرد ۱۳ آبان و مناسبت های انقلابی منسوب به آن بحث پیچیده ای نیست چرا که مردم ایران در طول ۶۰ سال گذشته تجربه بسیار بدی در رابطه با سیاست های آمریکا همچون کودتا و حمایت از شاه، تاسیس ساواک، حمایت از شاه در زمان قبل و حین انقلاب، حمایت های گروه های معاند بعد از انقلاب، حمایت از صدام در زمان جنگ تحمیلی، همچنین سیاست های تحریمی علیه کشورمان که به اذعان آن ها فلج کننده است، دارند"
وی با بیان اینکه در سیاست های غلط آمریکا کوچک ترین حرکت و کاهشی دیده نمی شود، ادامه داد: هر زمان که رویکردها و مواضع این کشور نسبت به ایران و مسلمانان دنیا تغییر کرد بحث ۱۳ آبان و مناسبت های انقلابی آن نیز متاثر خواهد بود، بنابراین دلیلی برای حذف شعارهایی چون مرگ بر آمریکا و آتش زدن پرچم این کشور وجود ندارد؛ حتی مردم آمریکا در اعتراض به سیاست های کشورشان پرچم خود را که نماد دولتشان است به آتش می کشند.

این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه تغییر در ادبیات سیاسی کشور نسبت به طرف مقابل در گرو اعتمادسازی و تغییر سیاست آمریکا است، افزود: ما هیچ تغییری در سیاست های آمریکا مشاهده نکردیم؛ این در حالی است که کنگره آمریکا و نمایندگان آن خواهان تصویب تحریم های جدید و بیشتری علیه ایران هستند .

ایزدی با بیان اینکه نباید تغییری اساسی در گفتار و عمل نشان دهیم، تصریح کرد: ما آمریکا را تحریم نکرده و در این کشور کودتا نکردیم و با مردم آن مشکل خاصی نداریم، بلکه آمریکا به سمت ما نشانه رفته است .

وی با بیان اینکه هیچ نشانه ای از اعتمادسازی غرب دیده نشده است، خاطرنشان کرد: حرکت جمهوری اسلامی ایران در مقابل اعتمادسازی ایالات متحده باید هماهنگ و هم وزن باشد .
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات