معاون امور بین الملل و حقوقی وزارت امور خارجه گفت: هیچ مطلبی درباره جزییات محتوای مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو را تایید نمی کنم.

به گزارش افکارنیوز، سیدعباس عراقچی در حاشیه مراسم روز بزرگداشت سازمان ملل در تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به سالگرد تاسیس سازمان ملل گفت: وزارت امور خارجه به همراه دفاتر مستقر در تهران که به سازمان ملل متحد وابسته بودند قرار بود این روز را گرامی بداریم که این مراسم همزمان با سفر خانم کلارک به ایران شد. وی سفر بسیار خوبی به ایران داشت. امروز روز بسیار خوبی داشتیم و ایشان از همکاری های ایران تقدیر کردند در حال حاضر بیش از ۱۸ نهاد وابسته به سازمان ملل در تهران دفتر دارند، امیدواریم این مراسم مقدمه ای برای گسترش همکاری ها میان ایران و سازمان ملل متحد شود.

وی درباره مذاکرات ژنو گفت: بنده هیچ مطلبی که تاکنون درباره محتوای مذاکرات ایران و ۱+۵ در ژنو برگزار شده بود تایید نمی کنم تمام این ها فضاسازی هایی است که رسانه های معاند و در راس آن رسانه های رژیم صهیونیستی انجام می دهند. آن ها برای گل آلود کردن آب و برای پریشان کردن فضای موجود چه در ایران و چه در جهان این مطالب را منتشر می کنند ما و اعضای ۱+۵ در خصوص این که نباید جزییات مذاکرات ایران و ۱+۵ پخش شود متعهد هستیم، البته کلیات مذاکرات را بنده در مصاحبه های مختلف بیان کردم اما در خصوص این که محتوا و جزییات مذاکرات پخش شود همچنان متعهد هستیم. کلیات مذاکرات چیز محرمانه ای نیست، ما چارچوب های بحث و قالب های مذاکرات مان را مطرح کرده ایم.

عراقچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این که غرب در برابر گام هایی که ایران بردارد تحریم ها و اموال مسدود شده را آزاد می کند؟ گفت: همه این ها گمانه زنی است اجازه دهید که جزییات مذاکرات در زمان مخصوص خود اعلام خواهد شد. ضمن این که ما در قالب جزییات فعلا در حد تبادل نظر با یکدیگر گفت وگو کردیم. آن چه که در ژنو مورد توافق واقع شد مدالیته مذاکرات بود اما در مورد محتوا صرفا در حد تبادل ایده های صحبت کردیم هنوز هیچ چیز معلوم نیست و تمام آن چه که درباره مذاکرات در رسانه های غربی منتشر شده گمانه زنی است و به نظر بنده یک دست پنهان در پشت سر آن هاست که مرتبط با محافل نزدیک به رژیم صهیونیستی است که برای آلوده کردن فضای موجود و برای ایجاد شک و ابهام و تردید در مردم ایران انجام شده است و کسی نباید به این مطالب توجه کند و اجازه دهند مذاکرات روند معقول، منطقی مسیر خود را طی کند و ان شالله به نتیجه برسد.

معاون وزیر امور خارجه درباره اظهارات اخیر شیمون پرز درباره برنامه هسته یی ایران و الزام حذف کردن دانشمندان هسته یی این کشور ادامه داد: صحبت های وی برای ما هیچ ارزشی ندارد.

وی درباره اظهارات اخیر بشار اسد مبنی بر ناامیدی از برگزاری نشست ژنو ۲ گفت: ما امیدواریم که در نهایت یک راهکار سیاسی برای سوریه بدست آید و این مساله صرفا از طریق گفت وگو و تعامل همه مردم سوریه و میان دولت و گروه های معارض امکان پذیر است اگر تردیدهای نسبت به نشست ژنو دو در میان دولت سوریه به و جود آمده است به خاطر عدم به برخورد منسجم و مناسب گروه های معارض است ما هنوز شاهد نبودیم که آن ها بتوانند به یک شکل منسجم در این نشست شرکت کنند اما به هر حال امیدواریم که هرگونه راهکار سیاسی برای سوریه به پیش رود و هیچ راهکار دیگری را قائل نیستیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره زمان اعلام اسامی کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس گفت: ظرف ۷ و ۸ و ۱۰ روز آینده کاردار ایران و کاردار انگلیس معرفی خواهد شد و اما هنوز اسم نهایی کاردار غیرمقیم ایران در انگلیس مشخص نشده است.

عراقچی درباره برگزاری نشست های فنی ایران و ۱+۵ گفت: ان شاءالله هفته آینده بعد از مذاکرات ایران و آژانس مذاکرات فنی و تخصصی ایران و ۱+۵ خواهیم داشت و تا قبل از برگزاری مذاکرات بعدی ژنو میان ایران و ۱+۵ دو جلسه نشست فنی و تخصصی برگزار شود.

وی درباره امیدواری ایران نسبت به برگزاری نشست ژنو ۲ گفت: ما همیشه به راهکارهای سیاسی امیدوار هستیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات