به گزارش افکارنیوز، حامد قادر مرزی ˈ روز سه شنبه در ارائه گزارش کمیسیون عمران درباره بررسی زلزله های اخیر استان های بوشهر؛ سیستان و بلوچستان و هرمزگان افزود: موضوع مهم در روند امداد رسانی و بازسازی این سه زلزله مصوباتی است که توسط هیات دولت جهت کمک به آسیب دیدگان اعلام شد، اما اجرایی نشده است.

وی با اشاره به زلزله بوشهر، ادامه داد: بخش هایی از شنبه؛ طوج؛ کاکی در شهرستان های دشتی و روستای جاشک در شهرستان دیر، آسیب دیده اند که نیاز به احداث وبازسازی کامل دارند.

این نماینده مجلس درباره زلزله استان سیستان وبلوچستان نیز گفت: عمق این زلزله منطقه وسیعی از کشور و کشورهای همسایه را در بر گرفت که باعث ریزش و کاهش آبدهی چاه های آب؛ آسیب دیدگی بناهای فاقد مشخصات فنی مناسب؛ مخازن آب و تاسیسات برق رسانی شد.

قادر مرزی افزود: بر اساس آخرین برآورد استانداری، بیشترین آسیب ها در شهرستان های سراوان؛ سیب؛ سوران و خاش است که خسارات وارده حدود یکهزار و ۳۴ میلیارد ریال اعلام شده است.

وی درباره زلزله استان هرمزگان نیز گفت: در این زلزله یک شهر و هفت روستا آسیب دیدند که بیشترین آسیب ها در شهر گهران و روستاهای ایرز، هور و کرمیان بوده است که حدود یکهزار و ۵۷۴ میلیارد ریال برآورد شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ضرورت بازنگری و تعیین تکلیف تمدید قانون تشکیل سازماتن مدیریت بحران کشور، با توجه به اتمام دوره آزمایشی آن، توجه جدی به رفع مشکلات مدیریت بحران کشور ناشی از عدم تمرکز مدیریت منابع را از پیشنهادات این کمیسیون عنوان کرد.

قادر مرزی همچنین تامین اعتبار و تنخواه مورد نیاز سازمان مدیریت بحران و استاندارد در مدیریت حوادث غیر مترقبه و ضرورت افزایش اختیارات استانداران در مواقع بروز حوادث، ضرورت اجرایی شدن مصوبات دولت هنگام بروز حوادث غیرمترقبه، ضرورت ایجاد سامانه ملی در سازمان های مدیریت بحران به منظور استفاده از تجربیات گذشته را از دیگر پیشنهادات این کمیسیون برشمرد.

وی گفت: توجه جدی به فرهنگ بومی در طراحی منازل احداثی بنیادمسکن، توجه جدی به پیش بینی امکانات سیار مانند سرویس های بهداشتی، درمانگاه و نانوایی، تداوم بازدید از سوی نهادهای عالی نظارتی در مناطق زلزله زده، ارتقای سطح سازمان مدیریت بحران کشور و انتقال به ریاست جمهوری برای ارائه عملکرد مناسب در حوادث، از دیگر پیشنهادات کمیسیون عمران در بررسی زلزله های اخیر کشور است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات