نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات مردم از طریق تکیه بر توانمندی های داخلی حل می شود، گفت: حرف از نظرسنجی فریب مردم است.

به گزارش افکارنیوز، محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره راهکار حل مشکلات اقتصادی اظهار داشت: واقعیت این است که هر کشور و ملتی باید اتکای خود را بر منابع داخلی خود بگذارد و هرچه در فرایند تولید کالا و کار، کوشش و افزایش ارزش افزوده قرار بگیرد، می تواند باعث ایجاد قدرت و ثروت ملی شود. عواملی که در تولید ثروت یک کشور وجود دارد، تولید در حوزه صنعتی و کشاورزی است؛ لذا صرف اینکه بخواهیم رابطه با آمریکا برقرار کنیم، مشکل اقتصادی حل نمی شود.

**مشکلات صنعت ربطی به خارج از کشور ندارد


وی با بیان اینکه دولت یازدهم در این خصوص یک اشتباه بزرگ انجام می دهد، گفت: اگر دقت کنید، خود دولتمردان یازدهم مواردی را در این باره عنوان می کنند و نوعی برخورد می کنند که در درازمدت باعث ایجاد مشکلاتی می شود. مثلا مشکلات حوزه صنعت ما که ربطی به خارج کشور ندارد؛ تولیدکنندگان داخل مشکلاتی دارند که باید در داخل کشور حل شود و در نوع حمایت از آنها تجدیدنظر شود و یا مشکلاتی که بر سر راه صادرات آنها وجود دارد، باید حل شود. این مشکلات در ساختار اداری ما وجود دارد و اگر تولیدکننده ای در ساختار اداری وزارت صنعت و معدن گرفتار شود، بیچاره می شود. این موارد باید حل شود.

این وزیر دولت نهم با تاکید بر اینکه ظرفیت خالی تولیدکنندگان باید تکمیل شود، اظهار داشت: بسیاری از کارخانه های کشور با ظرفیت ۴۰ و ۵۰ درصدی ظرفیت خود کار می کنند و باید برای فعال سازی این ظرفیت های باقی مانده دولت برنامه ریزی و حمایت کند و آن را افزایش دهد تا آنها فعالیت های خود را تکمیل کند. در حال حاضر در کشور بیش از چند هزار واحد صنعتی با پیشرفت کاری ۴۰ الی ۵۰ درصدی وجود دارد.

** حل مشکلات تولید فقط به تدبیر و ارائه راهکار نیاز دارد


سلیمانی افزود: اگر این واحدها حمایت شوند و به بهره برداری برسند و به چرخه تولید وارد شوند، در عرصه تولید انقلاب ایجاد می شود. این موارد که ربطی به ارتباط با آمریکا ندارد. این مشکلات فقط به تدبیر، راهکار و حمایت نیاز دارند. در حال حاضر مدیران حوزه صنعت یعنی وزیر و معاونین وی سن بسیار بالایی دارند و بیش از چند ساعت محدود در روز نمی توانند کار کنند. وقت مفیدی که این مدیران بر روی کار می گذارند، باید در رسانه ها بررسی شود تا مشخص شود که دسترسی بخش صنعتگران، تولیدکنندگان و بخش خصوصی به این مدیران چقدر ضعیف است. این موارد است که مشکلات و نگرانی ها را ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: به طور مثال در بخش کشاورزی فعالیت های تولیدکنندگان وابستگی به خارج از کشور ندارد و بیشتر به سم و کود نیاز دارد که در داخل کشور تولید می شود و معیوب بودن چرخه تولید به مصرف باعث ضرر آنها می شود، حتی با بهبود فرایندها آنها می توانند محصولات خود را صادر کنند.

**مدیران نباید پا روی پا انداخته و فقط به دیپلماسی خارجی چشم بدوزند


عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه ظهور و بروز دولت در صحنه اجرایی کشور را مردم حس نمی کنند، گفت: مدیران پا روی پا انداختند و منتظرند تا از طریق دیپلماسی اتفاقی بیفتد در حالی که معلوم نیست این مذاکرات چه زمانی به نتیجه برسد و یا حتی اینکه به نتیجه ای خاصی برسد یا نرسد.

سلیمانی افزود: عقل سلیم می گوید وقتی نمی دانیم نتیجه چه می شود و چه زمانی به نتیجه می رسد، روی پای خود بایستیم و کار خود را انجام دهیم. ما در این زمینه تجربه چندده ساله زمان قبل از پیروزی انقلاب را داریم که عدم اتکا به داخل باعث وابستگی های بسیار زیادی شد در حالی که آن زمان رابطه با آمریکا و انگلیس در حداکثر میزان خود قرار داشت، اما راه حل مشکلات این موارد نیست.

وی تاکید کرد: راه حل این است که به جوانان میدان داده شود، در حالی که در چرخه مدیران جای جوانان نسل سوم و چهارم خالی است و این مطالبه مردم از ماست که بنده به عنوان نماینده این مردم در هر کجا که می روم، با این مطالبات مردمی روبه رو می شوم و آنها از بنده سوال می کنند که چه میزان از مدیران حتی درجه ۲ و ۳ کشور بین ۳۰ تا ۴۰ سال سن دارند؟ این موارد است که خطرآفرین است و دولت باید برای آنها فکری کند. این جوانان واقعا اگر به آنها میدان کار داده شود، معجزه می کنند و حرکت های خوبی می توانند انجام دهند.

**حرف از خزانه خالی فریب افکار عمومی است


نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به سخنان رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه گفته می شود خزانه خالی است، به نظر بنده فریب افکار عمومی است. در کشوری که این همه ثروت عمومی دارد و اختیارات زیادی دارد و منابع معدنی و کشاورزی دارد، این حرف فریبکاری است. مردم باید بدانند که اینگونه نیست و این نقص ها را نباید به حساب عدم امکانات گذاشت. در حالی که امکانات فراوان است و فقط به کسانی نیاز دارد که بتواند در صحنه اجرا مدیریت کند.

**به کارگیری بازنشستگان که مشکلی را حل نمی کند


سلیمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حالی که بیش از ۲ ماه از دولت گذشته است، برخی مدیران به هیچ استانی نرفته اند. دولت باید در دل مردم و در دل کار اجرایی قرار گیرد. در حال حاضر بین مدیران درجه اول کشور، جوش و خروش و کار و تلاش دیده نمی شود. مدیر نباید برای کار زمان و تعطیلی بشناسد. دولت کارهای بسیاری می تواند انجام دهد و اگر این روند ادامه پیدا کند، اولین دود به چشم خود کارگزاران دولت می رود. به کارگیری بازنشستگان که مشکلی را حل نمی کند. باید نسل سوم و چهارم را به کار گرفت و به آنها امید داد و آنها می توانند در صحنه اجرایی کشور نقش آفرینی برجسته ای داشته باشند

**از طریق تقویت تولید می توان شاخصه های اقتصادی را رشد داد


وی تاکید کرد: شاخص های اقتصادی نیز مشخص است که چگونه باید رشد کند. هر اقتصاددان و صاحب تجربه ای می گوید که از طریق تولید داخلی و تقویت آن می توان رشد اقتصادی را تکان داد.

** اینکه می گویند اجازه نمی دهیم ارز زیر ۳۰۰ تومان بیاید بی تدبیری بزرگی است


" اینکه دولت می گوید اجازه نمی دهم نرخ ارز زیر ۳ هزار تومان بیاید، یک بی تدبیری بزرگ است. اگر قرار است تورم کنترل شود و اگر قرار است در حوزه اقتصاد اتفاقی بیفتد، به نظر بنده باید تلاش کنیم که ارز به نرخ واقعی خود برسد. دری به تخته خورده است و در شرایطی نرخ ارز به این رقم فعلی رسیده است و حالا باید مدیریت شود تا ارز در جایگاه واقعی خود قرار گیرد. راحت طلبی مدیران چیزی را حل نمی کند. مدیران باید تلاش برجسته داشته باشند و تلاش آنها باید نمود داشته باشد.

** در اتاق دربسته کاری نمی توان کرد


این وزیر دولت نهم تصریح کرد: اینکه گفته شود و در مصاحبه عنوان کنند که ما تلاش می کنیم مشکلی را حل نمی کند. این تلاش آنها باید نمود داشته باشد و مردم باید حضور مدیران را لمس کنند. در اتاق دربسته کاری نمی شود انجام داد و باید در میدان باشند تا به خوبی عرصه را رصد کنند. باید تحولی در نگرش دولتمردان نسبت به کار و تلاش و فعالیت بیشتر و خصوصا به کارگیری جوانان به وجود بیاید.

**مشکلات مردم از طریق تکیه بر توانمندی های داخلی حل می شود


سلیمانی با تاکید بر اینکه" رابطه با آمریکا به نفع قشر محدودی در حد چند صد فامیل تمام می شود و بدنه مردم و جامعه و اقشار مختلف از طریق تکیه بر توانمندی های داخلی و امکانات داخلی می تواند حرکت کند" ، گفت: به طور مثال برای حل بیکاری باید شغل ها توسعه داده شود و آن نیز مستلزم توجه به تولید است و باید نوآوری در کارهای خدماتی داشت و این موارد ربطی به مسائل برون مرزی ندارد.

**با یک مدیریت توانمند و سالم قیمت خودروهای داخلی کاهش می یابد


وی ادامه داد: مثلا در حوزه خودروسازی فقط مشکل مدیریتی وجود دارد، چرا که بر گرده مردم سوار می شوند و خودروها را اینگونه گران می کنند. اگر یک مدیریت توانمند و سالم را در خودرو بگذارند، معتقدم که چند ده درصد قیمت خودروها کاهش پیدا می کند و می تواند رضایت مردم را در همین شرایط به دست بیاورد.

** اینکه حل مشکلات اقتصادی را در گرو رابطه با آمریکا نشان می دهند، فریبکاری است


این نماینده مجلس اظهار داشت: در حال حاضر همه مسائل را رها کرده و توپ را به زمین دیگر می اندازند و برای کار نکردن بهانه به دست می آورند و اعلام می کنند که یکی از راه های مهم حل مشکلات اقتصادی نتیجه مذاکرات است که به نظر من نوعی فریبکاری است و قصد دارند سهل انگاری، تنبلی و ناتوانی خودشان را توجیه کنند.

سلیمانی یادآور شد: شکی وجود ندارد که دیپلماسی باید پیش برود، اما کارها در حوزه صنعت، کشاورزی، معادن، اشتغال که نباید تعطیل شود بلکه باید با شدت و همت بلندتری پیگیری شود و پیش برود. کنترل تورم مسائل درون اقتصادی ماست و مرض چندده ساله است. باید زیرساخت های اقتصادی را ساخت تا این مشکلات برطرف شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات