رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به سخنان اخیر جان کری گفت: ایران برای حضور در نشست ژنو ۲ هیچ شرط و شروطی را نخواهد پذیرفت.

به گزارش افکارنیوز، " علاءالدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پی اظهارات" جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا گفت: با توجه به جدی تر شدن تشکیل نشست ژنو ۲ در خصوص سوریه امروز جان کری برای جمهوری اسلامی ایران شرط و شروطی گذاشت ولی طبیعی است ایران هیچ گونه شرطی را برای حضور در ژنو ۲ نمی پذیرد.

وی افزود: در اظهارات جان کری چند نکته قاب توجه وجود دارد نخست آنکه وزیر امور خارجه آمریکا به قدرت ایران در خاورمیانه و در مورد سوریه اذعان کرد و گفت؛ اگر دخالت ایران و حمایت آنها نبود وضعیت امروز سوریه این گونه نبود بنابراین جان کری بداند ما یک کشور قدرتمند و تاثیرگذار در تحولات خاورمیانه هستیم و چنین کشوری به هیچ وجه شرطی را برای حضور در نشست ژنو ۲ نمی پذیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: نکته دیگری که جان کری به آن اشاره کرد که بشار اسد نمی تواند در انتخابات آینده شرکت کند و این موضوع بر خلاف همه معیارهای حاکم بر دموکراسی جهان امروز است.

بروجردی تاکید کرد: بشار اسد طبق قانون می تواند همانند هر داوطلب دیگری در انتخابات آینده ریاست جمهوری سوریه شرکت کند.

وی افزود: اگر آمریکا به دموکراسی و انتخابات آزاد معتقد است نباید چنین شرطی را قائل شود.

بروجردی اظهار داشت: امروز موازنه قدرت در سوریه با توجه به سرمایه گذاری امریکا و هم پیمانان منطقه ایش در این کشور تغییر کرده است به گونه ای که تعداد قابل توجهی از افراد ارتش آزاد به ارتش سوریه پیوسته اند و این نشانه مهمی است که اصول قدرت مخالفین و موفقیت های اسد و تغییر معادله قدرت در سوریه است.

وی در پایان تاکید کرد: جان کری باید چشمان خود را به روی واقعیت ها نبندد.

اضافه می شود؛ نشست ژنو ۲ به منظور بررسی اوضاع کشور سوریه در صورت به نتیجه رسیدن دوم آذرماه در شهر ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات