مشکل ما مشکل همگرایی تشکل هاست. نهادهای مدنی تشکیل می دهیم، اما یاد نگرفتیم با هم کار کنیم و به همین دلیل در کارهای جمعی، کارهای هم را خنثی می کنیم.

به گزارش افکارنیوز، محمد رضا عارف در اولین هم اندیشی سازمان های مردم نهاد در بنیاد امید ایرانیان طی سخنانی با تاکید بر جایگاه سرمایه های اجتماعی، گفت: در دهه های گذشته همواره سرمایه اقتصادی در کانون توجه بوده، در حالی که آنچه امروز در جامعه ما جا افتاده و چالشی در آن وجود دارد، بحث سرمایه اجتماعی است. در کشورهای توسعه یافته اصل برنامه ریزی ها مبتنی بر سرمایه اجتماعی است.

در سرمایه اجتماعی مهمترین محور نیروی انسانی است و مزیت اصلی کشور ما نیروی انسانی است، هر چند به اشتباه عده ای فکر می کنند که نفت سرمایه اصلی کشور است اما نیروی پیش برنده برای ایران، سرمایه انسانی است. در همه دوره ها دولت ها نگاه قیم مآبانه و از بالا به پایینی به مردم داشتند در حالی که N. G. O ها در خلق سرمایه اجتماعی نقش کلیدی دارند.

به گفته رئیس بنیاد امید ایرانیان، سازمان های غیر دولتی تنها خالق سرمایه اجتماعی نیستند، بلکه کارکرد مهمتر آنها «حفظ سرمایه اجتماعی» است.

وی کارکرد دیگر سازمان های مردم نهاد را تبیین و شناخت مشکلات اصلی جامعه در حوزه ها و بخش های مختلف دانست و افزود: «N. G. O ها متشکل از مردم هستند و اگر مشکلات توسط خود مردم و از درون جامعه مطرح شود، حتما به مطالبات اجتماعی جامعه نزدیک تر است و اگر مشکلات توسط خودم مردم طرح شود، آنها حتما راهکارهایی هم برای آنها دارند. »

عارف، درادامه به ارتباط دولت ها با سازمان های مردم نهاد پرداخت و اظهارداشت: «سابقه فعالیت های اجتماعی و تشکل هایی با فعالیت داوطلبانه در ایران طولانی است، اما «واقعیت این است که N. G. O ها در ایران نقش کلیدی نداشتند چون دولت ها نخواسته اند. »

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش تاثیرگذار و کلیدی مردم در انقلاب اسلامی ۵۷ و هشت سال دفاع مقدس، ادامه داد: «شاید نتوانیم بگوییم که چه تعداد از تشکل ها و هیات های مردمی در بسیج مردم در سال های پیش از انقلاب نقش داشتند اما از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ تا زمان پیروزی انقلاب و حتی در هشت سال دفاع مقدس نقش مردم در بسیج نیروها، نقشی کلیدی، تاثیرگذار و تعیین کننده بود با وجود اثرگذاری بالا اما فعالیت داوطلبانه مردم به صورت سازمان یافته نبود. »

به گفته عارف، به رغم ظرفیت های بالایی که در سازمان های مردم نهاد وجود دارد، اما دولت ها هنوز تشخیص نداده اند که آنها بخش مهمی از نخبگان جامعه هستند که بدون چشم داشتی حاضرند، بخشی از وظایف دولت ها را انجام دهند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان، افزود: N. G. O ها نه تنها مورد توجه دولت ها قرار نگرفتند که در همه سال ها نهادهای دولتی عمدتا به دنبال بهانه ای برای تعطیل کردن آنها بوده اند و متاسفانه باید گفت نهاد دولت در ایران در بسیاری از موارد N. G. O ها را مزاحم خود می بیند.

بخش دیگری از سخنان عارف به عملکرد تشکل های مردم نهاد در دولت اصلاحات اختصاص یافت. او به افزایش قابل توجه تعداد N. G. O ها در این دوره اشاره کرد و ادامه داد: «در دولت اصلاحات به N. G. O ها توجه شد و نمی توان این مساله را نادیده گرفت اما توجه به آنها نهادینه نبود و بیشتر رشد کمی آنها مورد توجه بود. اینکه مثلا تعداد آنها از ۷۰ به ۱۰۰ رسیده است و به همین دلیل هم با برخورد سلیقه ای در سال های پس از ۸۴ ده ها و صدها NGOها را تعطیل کردند، آنها توانستند اNGOها را تعطیل کنند چون برخورد با این سازمان ها هزینه اجتماعی و فرهنگی نداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین به مشارکت ۷۳ درصدی مردم در انتخابات خرداد ۹۲ اشاره و تاکید کرد: خلق سرمایه اجتماعی ۷۳ درصدی در انتخابات اخیر بسیار با اهمیت است و حفظ این سرمایه برای کشور ضروری است، حتی با آن ۲۷ درصدی که در انتخابات شرکت نکرده اند هم نقاط اشتراک زیادی برای کار جمعی وجود دارد.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از کارکردهای اصلی سازمان های مردم نهاد، شناسایی مشکلات مردم در زمینه های مختلف و انتقال آنها به دولت است؛ چرا که دولت به تنهایی نمی تواند این مشکلات را شناسایی کند.

عارف، آرامش حاکم بر کشور در ماه های پس از انتخابات امسال را ناشی از خلق همین سرمایه اجتماعی دانست و افزود: «آرامشی که در شرایط اقتصادی، روابط خارجی و سایر امور حاکم شده ناشی از ثباتی است که در نتیجه سرمایه اجتماعی در کشور ایجاد شده است. »

عارف، در دیدار با نمایندگان N. G. O ها به مذاکرات اخیر ژنو هم اشاره ای کرد و با تاکید بر حمایت نهادهای حاکمیتی و غیر حاکمیتی از دیپلماسی دولت، اظهار امیدواری کرد که با حفظ منافع ملی ایران دستاوردهای ارزنده ای در عرصه بین الملل به دست بیاوریم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات