مشاور رییس جمهور پیشین کشورمان با اشاره به فعالیت و تماس گروه های کارشناسی ایرانی با کشورهای اروپایی عضو گروه ۱+۵ و هم چنین با آمریکا و آژانس گفت: هدف از این تماس ها، ایجاد درک متقابلی جدید میان ایران و کشورهای ۱+۵ است.

به گزارش افکارنیوز، محمد صادق خرازی، سفیر پیشین ایران در پاریس با اشاره به تحولات منطقه و تغییری که به واسطه انتخابات در ایران ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: انتخابات، ایران را به کانون اهمیت و توجه در کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی تبدیل و به عنوان قدرتی در عرصه جهانی مطرح کرد.

وزیر خارجه از اختیار کامل برخوردار است


خرازی که یک شنبه شب میهمان برنامه" من طهران" شبکه العالم بود، با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه ایران به ژنو برای شرکت در مذاکره با گروه ۱+۵ درباره برنامه هسته یی کشورمان، گفت: وزیر خارجه از اختیارات کامل و کافی برای ایجاد تفاهم منطقی و مبتنی بر قاعده برد – برد برخوردار است.

او قاعده برد – برد را از نظر ایران، همکاری با آژانس برای تحقق آرمان های این نهاد بین المللی در تمام جهان دانست و تاکید کرد که این مساله فقط مختص ایران نیست و تمام کشورهای جهان را در بر می گیرد.

خرازی افزود: در مذاکراتی که تیم ایرانی با کشورهای گروه۱+۵ خواهد داشت، عنصر تعیین کننده عبارتند از چانه زنی، مذاکرات و فهم مشترک. دکتر ظریف دیپلماتی برجسته است که در قواعد و حقوق بین المللی تخصص دارد و از آن گذشته، در طراحی پیشنهاد ایران برای مذاکره با گروه ۱+۵، نقش محوری داشته است.

ایران نیازمند تضمین عینی از سوی غرب است


خرازی با تاکید بر این که به عنوان یک دیپلمات از افشای جزییات طرح پیشنهادی ایران معذور است، خاطرنشان کرد: فقط می توانم بگویم که طرح ایران می تواند نگرانی مورد ادعای غرب را با تضمین های عینی برطرف کند. در عین حال ایران، نیازمند تضمینی عینی از سوی غرب است. ایران در طرح خود، بیش از حد معمول به فراهم کردن تضمین عینی برای برطرف کردن نگرانی های غرب توجه کرده است.

وی افزود: تضمین هایی که ایران ارائه کرده، باید در کنار تضمین های غرب در یک ظرف دیده شود، اگر قرار باشد ایران پروتکل الحاقی را اجرا کند، اما غرب در اجرای تعهدات خود، پروسه های بین المللی و شورای امنیت و دیگر مسائل را پیش بکشد، در این صورت به نتیجه نخواهیم رسید، فقط در صورتی به نتیجه می رسیم که در قبال هر گامی که ایران بر می دارد، شاهد برداشته شدن گامی از سوی غرب باشیم.

فتوای رهبر انقلاب، کلید حل عینی مساله هسته یی


به گفته خرازی، مذاکرات فرسایشی در گذشته به ما نشان داد که غرب به دنبال وقت کشی و ادامه تحریم هاست. در حالی که آن ها ایران را به وقت کشی متهم می کنند، اما طبق فتوای رهبر معظم انقلاب هرگونه استفاده از بمب اتم و حتی در اختیار داشتن آن حرام است، بنابراین در استراتژی دفاعی ایران بمب اتم جایگاهی ندارد. این فتوا می تواند کلید حل عینی مساله هسته یی ایران باشد. به نظر من اگر در برابر هر گام مثبت ایران، از آمریکا یک اقدام مثبت نبینیم، باید در آن تجدید نظر کنیم.

توقف فعالیت های هسته یی معنا ندارد


او درباره طرح پیشین غربی ها در مذاکرات آلماتی قزاقستان گفت: طرحی که غرب در آلماتی ارائه داد، در امنیت ملی ایران جایگاهی ندارد و بحث انتقال پذیرفته شده نیست. بحث تعطیلی فوردو و اراک هم در استراتژی ایران جایگاهی ندارد. باید دو طرف با مذاکره به جمع بندی برسند و یک کف و سقفی برای مطالبات دو طرف تعیین شود. به لحاظ حقوقی تعلیق و توقف هرکدام تعریف خود را دارد. توقف فعالیت های هسته یی در سیاست خارجی ما جایی ندارد. رفع تحریم یا توقف مسیر آن یا خروج پرونده هسته یی ایران از شورای امنیت از گام های مثبتی است که غرب می تواند برای اثبات حسن نیت انجام دهد. آمریکایی ها قبلا در پیام های خصوصی خودشان گفته بودند که ایران می تواند غنی سازی ۳.۵ تا ۵ درصد داشته باشد و حالا ما باید منتظر باشیم که ببینیم در ژنو چه خواهد شد. حداقل و حداکثرها در مذاکره پذیرفته است، اما چیزی که در دیپلماسی پذیرفته نیست، مطرح کردن" پیش شرط" است.

مذاکرات آتی" واقعی" خواهد بود


به گفته خرازی، مذاکره کننده ارشد ایرانی از اختیارات کامل برخوردار است تا به فهم جدیدی با ۱+۵ برسد. سه نکته در این مذاکرات قابل توجه است. اول این که این مذاکره واقعی است. مذاکرات قبل از این بیش تر جنبه مباحثه داشت. دوم این که مذاکره کننده ارشد ما امروز در سطح وزیر خارجه است که از بارزترین دیپلمات های دنیاست. سوم این که شرایط سیاسی امروز ایران با گذشته متفاوت است و ایران امروز می خواهد شرایط جدیدی را تجربه کند.

غرب با دیدگاه نادرست وارد مذاکره نشود


وی دیدگاه برخی از تحلیلگران مخالف جمهوری اسلامی و اتاق های فکر مبنی بر این که رییس جمهور جدید، به علت مواضع شخصی اش و رفتار دولت گذشته توانست در انتخابات به پیروزی برسد، کاملا اشتباه دانست و گفت: این افراد ادعا می کنند تحریم ها بر ایران تأثیر گذاشته و ستون فقرات کشور را شکسته است. البته اسراییلی ها بیش از دیگران به این تحلیل ها دامن می زنند. اگر غرب با این دیدگاه درصدد ورود به مذاکرات است، بهتر آن است که اصلا مذاکرات انجام نشود، به این معنا که تهدید در هیچ سطحی از سیاست خارجی ایران، پذیرفتنی نیست. بلکه ما خودمان را برای شرایط بدتر از این نیز آماده کرده ایم.

خرازی در پاسخ به سوالی درباره ادعای برخی مبنی بر این که در مذاکرات هسته یی و گفت وگو با آمریکا، مسائل دیگری از جمله حزب الله، حماس، بحرین، سوریه و فلسطین مطرح خواهد شد و مذاکرات مذکور کاملا فراگیر و درباره مسائل مختلف خواهد بود، اظهار کرد: در این مذاکرات، موضوع سوریه مطرح نیست. بلکه ۹۰ درصد مباحث درباره مسائل هسته یی و برنامه مذاکراتی است که از قبل تعیین شده است.

این دیپلمات پیشین کشورمان تصریح کرد: این ادعا را که ایران و غرب به ویژه آمریکا، براساس یک بسته پیشنهادی درباره مسائل مختلف با یکدیگر مذاکره می کنند، رد یا تکذیب نمی کنم، زیرا اگر آن ها خواستار همکاری ایران باشند کشورمان همکاری خواهد کرد. ایران از نظر ژئوپولتیک، ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک، در موقعیت ویژه ای قرار گرفته است. اعراب و آمریکا، اشتباه راهبردی شان در زمینه حمایت از القاعده را امروزه در سوریه و با حمایت از گروه های مسلح تکرار می کنند که نتیجه آن مسلح شدن بیش از ۷۰ هزار نیرویی است که در آینده تحت کنترل اعراب و غرب باقی نخواهد ماند، بلکه این نیروها به باورهای اولیه شان باز خواهند گشت.

او با ممکن دانستن مذاکرات ایران با غرب درباره کلیه مسائل جهانی تصریح کرد: اما موقعیت کنونی برای چنین مذاکراتی مناسب نیست.

خرازی، حضور روحانی در مسند ریاست جمهوری کشورمان را" فرصتی" برای غرب برای حل مسائل میان ایران و غرب دانست و تصریح کرد: رییس جمهور و وزیر خارجه جدید ایران، با دقت در جریان روند تحولات جهانی هستند و در این چارچوب گام برمی دارند.

صهیونیست ها و برخی از اعراب نگرانند


سفیر پیشین ایران در فرانسه با اشاره به هراس صهیونیست ها از توافق احتمالی ایران و غرب گفت: اسراییلی ها نگرانند ایران با غرب به توافقی برسد که رژیم صهیونیستی در آن جایی نداشته باشد و این نگرانی به جاست. یک دولت برای ادامه حیات خود باید مشروعیت داشته باشد، استقرار و ثبات داشته باشد و بحران نداشته باشد و این رژیم از نظر ما تا زمانی که حقوق مردم فلسطین را مشخص نکند، مشروعیت ندارد. به صراحت می گویم برخی کشورهای عربی مثل عربستان و مصر بعد از کودتا، قطر و امارات متحده عربی از هرگونه عادی شدن روابط ایران و غرب ضرر خواهند کرد.

آمریکا، ناگزیر از مذاکره با ابرقدرت منطقه


خرازی یادآور شد: تا کنون سه تن از وزیران خارجه آمریکا اعتراف کرده اند که مجبوریم با ایران به عنوان" ابرقدرت منطقه" مذاکره کنیم. ۶۷ درصد از انرژی جهان از کنار ایران عبور می کند و کشور ما با این پتانسیل ها اگر روابطش با غرب عادی شود، وضعیت اسراییل بسیار شکننده خواهد شد. آمریکا به دنبال این بود که هرگونه روابط ایران و آمریکا منوط به اسراییل باشد، اما در حال حاضر این طور نیست.

به گفته این دیپلمات پیشین کشورمان، امروز تحولات عظیمی در آمریکا رخ داده و آمریکا در حال عبور از ظرفیت های اسراییل است. لابی اسراییل در آمریکا دچار ضعف شده است. این که آمریکا اعلام می کند امنیت اسراییل به عنوان استراتژی ایالات متحده مهم است بر اثر اعمال فشار کنگره و سنا و سایر لابی هاست. گام هایی که آمریکا برای تعدیل اسراییل برداشته در کنار تحریک اعراب نگرانی اسراییل را افزایش داده است. امروز هم نوایی آشکار میان بعضی کشورهای عربی با اسراییل در ضدیت با ایران مشاهده می شود.

تهدیدات و منافع مشترک ایران و آمریکا


خرازی ادامه داد: ایران و آمریکا منافع و تهدیدات مشترکی دارند. از جمله منافع مشترک ما، کاهش تروریسم در منطقه و تهدیدات درون منطقه یی، ترافیک مواد مخدر، کنترل طیف های سلفی و موانع رشد دموکراسی در منطقه است. بخش مهمی از صاحب نظران در آمریکا معتقدند که سیاست های خاورمیانه یی آمریکا در حمایت از اسراییل و هم پیمانی با برخی اعراب و نظام های استبدادی منطقه باعث شده که این کشور دچار ریزش شود.

این دیپلمات باسابقه کشورمان در پایان تصریح کرد: البته یک تفاوت ماهوی میان ما و آمریکایی ها وجود دارد. ما به دنبال دموکراسی با منطق و شیوه بومی کشورها هستیم، اما آمریکایی ها قائل به" لیبرال دموکراسی" هستند که البته این در هیچ کشور عربی نتیجه نخواهد داد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات