دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با حضور در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در مورد دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ به سوالات پاسخ داد.

به گزارش افکارنیوز، " محمدجواد لاریجانی" دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک با حضور در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در مورد دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ که ۲۳ و ۲۴ مهرماه در ژنو برگزار شد و مذاکرات آتی به سوالات پاسخ داد.

لاریجانی درباره راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات ژنو و مذاکرات آینده گفت: اولین نکته ای که درمورد این مذاکرات باید گفت و دنیا باید بداند این است که هیئت ایرانی همچنین دکتر روحانی حمایت کامل مردم ایران را دارد. مذاکره کنندگان ایرانی پشت گرم و پابرجا هستند. این مسئله را مذاکره کننده ها به خوبی می دانند.

انتقاداتی که در کشور صورت می گیرد نشانه سرزندگی فضای سیاسی کشور ماست


وی با اشاره به این که برای گروه ۱+۵ مشروعیت قائل نیستم، افزود: انتقاداتی که در کشور {درباره مذاکرات} صورت می گیرد نشانه سرزندگی فضای سیاسی کشور ماست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره محرمانه بودن مذاکرات عنوان کرد: سوال این است که از سیر تا پیاز مذاکرات باید منتشر شود؟ جواب خیر است. انتشار جزئیات مذاکرات توهین به طرف مذاکره کننده است و این در تمام مذاکرات مرسوم است. کلمه محرمانه در مورد مذاکرات مورد مناقشه است؛ من این اصطلاح را در قاموس مذاکرات بین المللی متوجه نمی شوم، اما واقعیت میزان بیان رسانه ای است.

وی با تاکید بر این مسئله که آیا محرمانه بودن مذاکرات و بازگو نکردن این مسئله در رسانه ها درست است یا خیر گفت: درست نیست که همه چیز در رسانه ها پخش شود و محرمانه بودن در مذاکرات امری عادی است، چرا که برخی مسائل کاملا محرمانه است.

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: خاموشی رسانه ای نیز به مصلحت جامعه نبوده چرا که دولت دکتر روحانی دولت اعتدال است پس این افراط و تفریط ها شایسته نیست.

به دولت تدبیر و امید اعتماد داریم


لاریجانی با اشاره به اعتماد به دولت تدبیر و امید گفت: ما به این دولت اعتماد داریم و مذاکرات دوطرف برای رفع تجاوز انجام می شود و این در حالیست که حقوق اقتصادی ما مورد تجاوز وسیع یکجانبه قرار گرفته و حال این سوال پیش می آید که آیا دیپلماسی می تواند مانع این تجاوز شود؟ در پاسخ باید بگویم که این مسئله صحیح نیست، چرا که استراتژی ما نباید براساس دیپلماسی ما باشد بلکه دیپلماسی ما باید بر اساس استرتژی ما باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: به طور مسلم دیپلماسی به تنهایی نمی تواند از عهده این کار برآمده و این امر در حوزه استرتژی ملی است.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: دوستان مذاکره کننده ما باید بدانند که اگر پوشش خبری مناسبی از مذاکرات نداشته باشند باعث فشار مردم بر دولت خواهد شد و بنابراین درجه پوشش خبری لازم است.

لاریجانی تصریح کرد: مذاکرات در مورد مسائلی مشخص بوده و می توان بخشی از اخبار مرتبط با آن را از طریق افراد وابسته به حکومت و بخشی دیگر را نیز از طریق مطبوعات بیان کرده و بدین ترتیب عطش طبیعی مردم را برآورده کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: این مسئولیت دولت است که نوعی مدیریت رسانه ای ایجاد کند و آن ها نباید کلمه محرمانه را به کار برند و این واژه مورد مناقشه است.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: کلمه مناقشه گاهی برای موارد معمولی همچون نزاع دو کشور برسر حق آب یا حق نفت به کار می رود اما این کلمه برای بحث مورد نظر ما مناسب نیست.

لاریجانی افزود: مناقشه آنجایی است که هر دو طرف درجه ای از مشروعیت را داشته و باهم به بده بستان می پردازند و اصطلاح فنی بازی برد برد برای این نوع مناقشات است چراکه ما در این بازی به طرف مقابل می گوییم بخشی از منافع شما در برنامه راهبردی ما گنجانده شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: آنچه که واضح است حقوق ملت ما به طور وسیعی از طرف آمریکا و غربی ها مورد تجاوز واقع شده و استراتژی ما این است که این تجاوز را دفع کنیم.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک تصریح کرد: اگر بخواهیم تمام این مشکلات را با دیپلماسی حل کنیم دچار نوعی زیاده خواهی از دیپلماسی شده ایم.

لاریجانی افزود: البته دیپلماسی زمینه سازی کرده و ندای ما را به دنیا می رساند دیپلماسی سبدی است که میوه توفیقات استراتژیک ما در آن جای می گیرد.

باید یک استراتژی دفع تجاوز اقتصادی داشته باشیم؛ امری شبیه روحیه دوران دفاع مقدس


کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک در ادامه گفت: در دوران جنگ تحمیلی شاهد تجاوز صدام به سرزمین خودمان بودیم در آن زمان نیز عده ای می گفتند باید این مشکل را از طریق دیپلماسی حل کرد و البته می دانیم که دیپلماسی توانایی ایستادگی در مقابل آن مشکلات را به تنهایی نداشته است.

لاریجانی افزود: ما باید یک استراتژی دفع تجاوز اقتصادی داشته باشیم امری شبیه روحیه دوران دفاع مقدس.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: باید شاه رگ های اصلی و حیاتی خود را زنده نگه داشته و امکانات ملی را بسیج کنیم همچنین علماٰٰ روشن فکران و مساجد باید افکار عمومی را آگاه کنند و آن زمان است که دیپلماسی معنا پیدا می کند.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: امروزه غرب فهمیده است که ما راه مقابله را پیدا کرده ایم.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: اگر ما همه تخم مرغ های در سبد دیپلماسی بگذاریم غرب از این امر سواستفاده می کند البته اعتقاد من این است که دیپلماسی اخیر به دلیل پشتوانه قدرتمند خود نتایج خوبی خواهد داشت.

اگر تحریم ها برای این بوده که توان هسته ای صلح آمیز ما کاسته شود واضح است که این تحریم ها شکست خورده اند

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک تصریح کرد: امروزه غرب استراتژی تهاجمی خود را شکست خورده می داند.

لاریجانی اظهار داشت: اگر تحریم ها برای این بوده که توان هسته ای صلح آمیز ما کاسته شود واضح است که این تحریم ها شکست خورده اند و اگر هدفشان آسیب رساندن به مردم و مملکت ما بوده راهکار حقیقی توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر پیگیری اقتصاد مقاومتی است.

لاریجانی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی یک تز بر اقتصاد سیاسی است که باید اجرا شود و قطعا اجرای این پروژه به دیپلماسی ما کمک قابل توجهی خواهد کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما باید انتظاراتمان را از دیپلماسی مشخص کنیم و بدانیم که دفع تجاوزی به این وسعت تنها با دیپلماسی میسر نیست.

باید دیپلماسی خود را براساس استراتژی خود بنا کنیم نه بالعکس


کارشناس مسائل ارشد سیاسی و استراتژیک تصریح کرد: نباید استراتژی اقتصادی ما منتظر گشایش ها در حوزه دیگری باشد البته نمی توان به راحتی نظر دکتر روحانی را در مورد کاهش روند ناصحیح بین المللی در مورد ایران را به راحتی رد کرد اما ما باید دیپلماسی خود را براساس استراتژی خود بنا کنیم نه بالعکس.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر رویکرد و لحن طرف غربی در مذاکرات گفت: تغییر لحن آن ها در بیشترین حد مورد نظر تعدیل مقداری از انتظارات آن ها بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه افزود: ما به خاطر داریم در دوران اول مذاکرات طرف غربی هیچ حقی برای ما قائل نبود و می خواستند که به بهانه رفع شک ما را عاری از تمام توانمندی هایمان کنند.

کارشناس مسائل ارشد سیاسی و استراتژیک تاکید کرد: آن ها فکر می کردند که ما لیبی هستیم اما بعید می دانم امروزه هیچ فرد عاقلی در غرب و در این کشورهای طرف مذاکره ایران باشد که این مسئله را قابل طرح بداند.

لاریجانی اظهار داشت: طرف های غربی به خوبی می دانند که دیگر نباید خودشان را سخره فضای بین المللی کنند.

ما باید بتوانیم در صورت نیاز سوخت نیروگاه های خود را تامین کنیم


دبیر ستاد حقوق بشر افزود: ما باید بتوانیم که در صورت نیاز سوخت نیروگاه های خود را تامین کرده و همچنین اگر خواستیم بتوانیم برای مصارف غیر انرژی اورانیوم لازم را تهیه کنیم.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک افزود: طرف غربی باید بداند امروزه ما مباحث آر. اند. دی را دست پایین نمی گیریم چراکه دانش و تکنولوژی هسته ای متوقف شدنی نبوده و ما باید در داخل کشور به اکتشافات خود ادامه دهیم.

ایران با عضویت در ام. پی. تی صرفا از مضرات آن برخوردار بوده است


لاریجانی تاکید کرد: ایران عضو ام. پی. تی است عضویتی که صرفا از مضرات آن برخوردار بوده و شامل هیچ یک از محسنات آن نمی شود.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: این پیمان چه زهرماری است که هیچ نفعی برای ملت ما ندارد.

کارشناس مسائل سیاسی و استراتژیک تصریح کرد: پیمان ام. پی. تی شامل پایه اساسی است از جمله عدم اشائه سیاسی هسته ای امحای سلاح های اتمی و همکاری که در هیچ یک از این موارد برخورد عادلانه ای با کشورهای منطقه نمی شود.

لاریجانی افزود: ایران وارد پیمانی شده که هیچ محاسنی در آن برای این کشور وجود نداشته و صرفا شاهد بازرسی های مکرر از کشورمان هستیم.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: این انتظار احمقانه ای است و طرف غربی باید بداند آقایی و شرافت بسیاری به خرج داده که هنوز پای این پیمان ایستاده چراکه طرف غربی عملا می خواهد زیرآب معاهده ام پی تی را با رفتار خود و با مسلح کردن رژیم صهیونیستی به سلاح های هسته ای بزند.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: خواسته ایران کاملا مشخص است و امروزه آمریکا و دیگر کشورهای غربی به خوبی می دانند که بخشی از این خواسته ها به هیچ وجه دست زدنی نیست و این امر دستاورد بزرگی است که به خاطر مقاومت ملت ایران ایجاد شده و ما برای اینکه به این نقطه برسیم بهای سنگینی را پرداخت کرده ایم.

لاریجانی افزود: این دستاورد برای تیم مذاکره کننده ما سرمایه بزرگی بوده که البته قابل مصرف کردن نیست بلکه پایگاهی است برای پرتاب به موضعی بالاتر نسبت به طرف مقابل.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک تاکید کرد: نباید عده ای فکر کنند که می توانند مقداری از این دستاوردها را در راه بده بستان ها مصرف کنند.

لاریجانی همچنین تصریح کرد: مسائل منطقه ای و شکست های بزرگ آمریکا در خاورمیانه و همچنین ظهور ایران به عنوان یک عضو قدرتمند در تغییر لحن طرف غربی موثر بوده است.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: قطعا تغییر لحن غرب بی معنا نبوده و ما نیز آن را می پذیریم البته باید بدانیم که تغییر لحن طرف مقابل ما همراه با شیطنت خواهد بود چراکه ما با یک دولت قلدر مغرور و آلوده به نژادپرستی و خودبزرگ بینی روبروییم که صرفا منطق زور را می فهمند و به همین دلیل است که زمانی که ما پرزور می شویم حرف ما را می فهمند در غیر این صورت اگر طرف مقابل ما اهل منطق بود هیچ کدام از این موارد لازم نبود.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: تغییر لحن غرب می تواند جدی باشد اما مسئله مهم این است که ایستگاه بعدی ما چه بوده و انتظارات ما چیست.

طرف های غربی تا به حال پای هیچ یک از قراردادهای خود نایستاده اند


لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر درخواست غرب برای اعتمادسازی گفت: می توان با تسامخ پذیرفت که آن ها به ما بی اعتمادند و فکر می کنند که ما در پی ساخت بمب هسته ای و کلاهک اتمی هستیم و به اصطلاح به سرمایه گذاری هسته ای ما مشکوک اند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اما در طرف مقابل ما نه تنها به آن ها اعتمادنداشته بلکه به خوبی به دشمنی آن ها علیه خود واقفیم و موضع ما فراتر از بی اعتمادی است.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک اظهار داشت: ضربه زدن به منافع ایران در دوران جنگ تحمیلی و بسیاری موارد دیگر که پرداختن به آن ها مثنوی ۷۰ من کاغذ است از جمله این موارد است.

لاریجانی تاکید کرد: طرف های غربی تا به حال پای هیچ یک از قراردادهای خود نایستاده اند حتی آلمانی ها با وجود ادعاهای گزاف خود یکی از عهد شکن ترین کشورهای اروپایی هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: به هیچ یک از امضاهای غرب نمی توان اعتماد کرد.

به غرب می گوییم شما می توانید خواستار شفاف سازی بیشتر باشید


کارشناس مسائل سیاسی و استراتژیک گفت: آن ها می گویند به دلیل بی اعتمادی ما باید همه فعالیت های خود را متوقف کنید اما ما می گوییم که شما می توانید برمبنای سخنان خود خواستار شفاف سازی بیشتر باشید.

لاریجانی افزود: طرف غربی صرفا می تواند خواستار شفافیت بیشتر آن هم به نحو موضعی و مشخص باشد آن ها باید بگویند که چرا وبه چه نقطه ای مشکوک اند و این سخن برمبنای قوانین ام پی تی است.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: ما مسئله شفافیت بیشتر را خواهیم پذیرفت چراکه به طور واضح خواستار ساختن بمب هسته ای نیستیم.

کارشناس ارشد مسائل سیاسی و استراتژیک تاکید کرد: دلیل این امر فتوای مقام معظم رهبری و این استدلال است که بمب هسته ای به هیچ وجه توانمندی دفاعی ما را بالا نخواهد برد.

خواسته ما از طرف غربی توقف تجاوز به حقوق خودمان است


لاریجانی افزود: خواسته ما از طرف غربی توقف تجاوز به حقوق خودمان است و آن ها باید دست از تجاوز خود بردارند چراکه این یک معادله است.

این نظریه پرداز و تحلیلگر سیاسی با اشاره به اینکه ما باید برای نیروگاه هایمان سوخت تامین کنیم گفت: ما باید برای نیروگاه هایمان هم سوخت بسازیم و هم بتوانیم بخریم.

وی با اشاره به اینکه اسب سنگین اراک یک سیستم رآکتوری پیشرفته است افزود: این آب سنگین براساس دوتریوم کار می کند، البته پلوتونیوم میزان آلودگی اش از دوتریوم زیاد است، به گونه ای که ممکن است نیروگاه هایی که با دوتریوم کار می کنند کوچک باشد که به همین میزان هم مطلوب به نظر می رسد.

لاریجانی با اشاره به اینکه برای پلوتونیوم تکنیک های رباتیکی پیدا شده که آلودگی را کاهش می دهد خاطرنشان کرد: تاسیسات فردو خیلی معقول به نظر می رسد.

این میزی که اوباما از آن صحبت می کند پوسیده است


این نظریه پرداز با اشاره به اینکه این بچه لوس غیر قانونی منطقه که رژیم صهیونیستی به حساب می آید درصدد تهدید همه کشورها به خصوص ایران است، افزود: رژیم صهیونیستی حرف مفت می زند زیرا تهدید اقدامی بسیار زشت و ناپسند است.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها به خصوص اوباما مدام می گویند که تهدید بر روی میز است اظهار داشت: این میزی که اوباما از آن صحبت می کند پوسیده است و آنها باید خجالت بکشند که دولتی را مدام اقدام به تهدید می کنند.

ممکن است احتیاجمان برای مصارف صلح آمیز هسته ای به ۴۰ درصد غنی سازی برسد


این کارشناس ارشد راهبردی با اشاره به اینکه غنی سازی ایران در چارچوب ان پی تی به صورت مشخص تعریف نشده است خاطرنشان کرد: امروز ممکن است خواستار ۲۰ درصد سوخت برای رآکتور تهران باشیم و فردا ممکن است احتیاجمان برای مصارف صلح آمیز تغییر کند و به ۴۰ درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه پرو تر از آمریکا و هم پیمانانش کسی در دنیا نیست گفت: ما می توانیم راجع به تک تک مباحثی همچون غنی سازی تحقیقاتی در سطوح مختلف و تهیه سوخت نیروگاه با ۱+۵ بحث و گفتگو کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه انتظار همه ملت ایران این است که جمهوری اسلامی بتواند از حقوق هسته ای خود به خوبی دفاع کند افزود: هیچ یک از حقوق ما نباید در مذاکرات مرود تجاوز قرار بگیرد.

این نظریه پرداز با بیان اینکه ما و دیپلمات هایمان می خواهیم که از حقوقمان به خوبی پاسداری شود افزود: دیپلمات های ما باید در این چارچوب حرکت کنند و تمام حقوقمان در چارچوب ان پی تی را رعایت کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه شفافیت تنها چیزی است که ۱+۵ از ما می خواهند افزود: پروتکل الحاقی سندی است که ممکن است بخشی از آن بودار باشد.

این نظیریه پرداز با اشاره به اینکه ما نمی خواهیم حقوق ان پی تی مان را از دست بدهیم گفت: ما باید بتوانیم سوخت را از مارکت مثل همه کشورها بخریم، زیرا آنها باید سوخت را به ایریان بفروشند و ما هم نیز بتوانیم همچون سایر کشورها از آن استفاده و بهره لازم را ببریم.

وی اظهار داشت: ما باید غنی سازی های بالاتری را در چارچوب ان پی تی و در سایر اقراض دیگر صنعتی بکار بگیریم.

توصیه ام به دکتر روحانی این است که بر روی دانش و فناوری هسته ای سرمایه گذاری عظیمی در کشور صورت گیرد

وی با اشاره به اینکه چرا باید لوازم مورد نیاز برای سکیوریتی نیروگاه را برایمان تحریم کنند افزود: نیروگاه ها نیاز به امکانات تکنیکی مختلفی دارند پس چرا ما نباید بتوانیم در بازار با یک کمپانی قرارداد ببندیم و از سوخت مورد نظرمان استفاده کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه ما باید امکانات خود را با تحقیقات و توسعه جلو ببریم خاطرنشان ساخت: ما خیلی از کارها را در حوزه تکنولوژی هسته ای انجام نداده ایم که در این راستا نیازمند زمان و امکانات لازم هستیم.

وی گفت: توصیه بنده به حجت الاسلام حسن روحانی این است که باید بر روی دانش و فناوری هسته ای سرمایه گذاری عظیمی در کشور صورت گیرد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به اینکه افق های بسیار زیادی پیش روی ایران است اضافه کرد: همه کارها را نمی توانیم یک روزه انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی هیچ گاه از حقوق هسته ای خود و منافع پیش رویش کوتاه نمی آید ادامه داد: ما حق را از خودمان ضایع نخواهیم کرد، زیرا بر روی این قضیه ملت رهبری و نمایندگان مجلس حساس هستند.

آینده مذاکرات به گونه ای نیست که دوطرف بعد از مذاکره اظهار خوشبینی کنند


این تحلیلگر سیاسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ارزیابی جنابعالی از نشست بعدی ژنو و نشست های آتی چیست گفت: براساس تکنیک های مذاکره ای که از آمریکایی ها دیده ایم آینده مذاکرات به گونه ای نیست که دوطرف بعد از مذاکره اظهار خوشبینی کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه ۱+۵ در ابتدا باغ سبزی را به ایران نشان داد و ما هم در مقابل به آنها باغ سبز دیگری را نشان دادیم افزود: هردو طرف بر روی بسیاری از مسائل حساس هستند.

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی با اشاره به اینکه آمریکایی ها می خواهند به ما بگویند که اگر شما فلان کار را انجام ندهید ما هم شما را تهدید خواهیم کرد اظهار داشت: در یکی دو روز آینده بعید نیست که ما قدمهای موفقیت آمیز دیگری را به آنها نشان دهیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات