جلسه هیئت دولت صبح امروز به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد.

به گزارش افکارنیوز ، حاشیه جلسه هیئت دولت صبح امروز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور تشکیل شد که گزارش کامل گفت و گوی وزرا و معاونین در جمع خبرنگاران منتشر شده است.

محمدباقر نوبخت به دلیل حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز هیئت دولت حضور نیافت.

سرپرست وزارت ورزش: هیچ فدراسیونی بدون سرپرست اداره نخواهد شد/ تشکیل کمیته سالم سازی محیط ورزشی

 سیدرضا صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان در حاشیه جلسه هیئت دولت، در خصوص تغییر روسای فدرارسیون ها گفت: ما در گذشته ۱۳ فدراسیون داشتیم که با سرپرست اداره می شدند و تکرار این عمل در شرایط فعلی خلاف اساسنامه و منطقا مناسب نبود، لذا ما جدولی را برای برگزاری انتخابات ۱۳ فدارسیون اعلام کردیم که براساس آن، انتخابات ۲ فدراسیون برگزار شد و بقیه انتخابات ها براساس جدول زمانی انجام می شود. براساس این جدول، انتخابات بقیه فدراسیون ها تا پایان اسفند ۹۳ انجام می شود و از این پس هیچ فدراسیونی با سرپرست اداره نخواهد شد.

وی افزود: هر فدراسیونی در روز پایانی مسئولیت رئیسش، انتخابات برگزار خواهد کرد که این موضوع با استقبال فدراسیون های ورزشی مواجه شده است.

صالحی امیری در خصوص دیدارهایش با نمایندگان مجلس برای کسب رای اعتماد گفت: وظیفه ما ارائه برنامه و مجموعه رویکردها و رساله خودمان است و تصمیم گیری اصلی بر عهده مجلس است.

وی همچنین در ادامه، رویکرد ارتقاء اخلاق، توسعه فضای ورزشی، گسترش ورزش همگانی و رویکرد جدی به جوانان را از برنامه های خود عنوان کرد.

صالحی امیری همچنین به برنامه های خود در حوزه جوانان اشاره کرد و افزود: ما در حوزه جوانان برنامه هایی برای ازدواج و اشتغال، حل آسیب های اجتماعی و ساماندهی امور اجتماعی مربوط به جوانان داریم که آن را به نمایندگان مجلس ارائه کرده ایم.

وی در خصوص بحث فساد در ورزش و بویژه فوتبال گفت: میلیون ها نفر در این حوزه در حال تلاش هستند و نباید عملکرد چند نفر و یا چندده نفر و تلاش میلیون ها انسان پاک را مخدوش کرد. ما کمیته ای را در وزارت ورزش برای سالم سازی محیط ورزشی برای ایجاد سازوکارهای قانونی مبارزه با فساد ایجاد کرده ایم تا بتوانیم جلوی ظهور و بروز فساد را در عرصه ورزش بگیریم.

صالحی امیری خاطرنشان کرد: تلاش داریم به دور از جنجال و تبلیغات راهبردها و راهکارهای مدیریت مقابله با فساد را دنبال کنیم و از رسانه ها می خواهیم که در این زمینه به ما کمک کنند.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت عدم رای اعتماد مجلس به شما چه واکنشی خواهید داشت، تصریح کرد: مجلس در راس امور است و همه وزرای پیشنهادی بدون پیش داوری تابع رای مجلس هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی: اولویت ساخت نیروگاه های هسته ای با کرانه های خلیج فارس است

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه جلسه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران در خصوص اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی درباره حق غنی سازی جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس منافع ملی و مصلحت کشور تصمیم می گیرد و عمل می کند و خیلی توجهی به صحبت های دیگران ندارد، آن چیزی که مسئولان نظام در جهت منافع ملی و مصلحت کشور تشخیص دهند، طبق همان تصمیم و تشخیص عمل خواهند کرد.

وی افزود: خیلی ها صحبت هایی انجام می دهند اما آن صحبت ها ملاک عمل نیست، لذا مواردی که اشاره شد و بعضی سیاسیون مواضعی می گیرند خیلی برای ما مورد توجه نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال سیگنال های خوبی از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت می شود، گفت: ما به عنوان یک کشور عضو NPT همواره همکاری خوبی با آژانس داشته ایم و این موضوع مورد اعتراف آژانس است، موضوعی که هنوز بین ما و آژانس مانده است، که باید حل و فصل شود و ما فکر می کنیم ارتباطی با فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران ندارد، بحث PMD است که همان مطالعات ادعایی است که توسط آژانس عنوان می شود و راجع به کلاهک هسته ای و موشک است و این موضوع ارتباطی با آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارد و طبق اساسنامه به آنها مربوط نیست. اما به هر حال از باب همکاری با آژانس و شفاف سازی و اینکه ما به فعالیت هایمان اطمینان داریم، اعلام کرده ایم که آمادگی داریم تا در این خصوص همکاری کنیم.

وی تاکید کرد: جلسه ای حدود یک ماه پیش برگزار شد که بنده در آن حضور داشتم و جلسه ای دیگر با حضور آقای نجفی و کارشناسان آژانس برگزار شد و فکر نمی کنم ظرف یکی دو هفته آینده جلسه ای دیگر خواهیم داشت که امیدواریم در این جلسه بتوانیم چارچوب کاری را تنظیم کنیم تا بتوانیم موضوع مورد نظر با آژانس را حل و فصل کنیم.

صالحی در خصوص خط جدید تولید UC۲ اظهار داشت: ما اعلام کردیم خطی که تولید UO۲ غنی شده تولید می کند، از UF۶ غنی شده در دست اقدام است و امیدواریم که ظرف ۲،۳ ماه آینده این خط کامل شود و فرایند تولید سوخت نیروگاه بوشهر را کامل کنیم.

وی همچنین در خصوص بحث پذیرش پروتکل الحاقی گفت: این موضوع مربوط به مذاکرات است و در مذاکرات بحث می شود.

صالحی در خصوص ساخت نیروگاه های جدید در کشور گفت: ما برای ساخت نیروگاه ها مکان های مختلفی در نظر گرفته ایم که در حوزه کرانه های خلیج فارس، دریای خزر و بعضی در مرکز کشور است، اما اولویت ساخت نیروگاه های آینده با کرانه های خلیج فارس است چرا که می خواهیم همراه با آب شیرین کن باشد تا آب استان های جنوبی تامین شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که چه چیزی ممکن است مسیر مذاکرات را به هم بزند، اظهار داشت: ما باید در درون انسجام کامل داخلی داشته باشیم چرا که در حال حاضر دولت یازدهم مشغول حل و فصل این موضوع است و تا امروز نیز قدم های خوبی برداشته شده و از نشانه هایی که دریافت می کنیم، امیدوار و خوشبین به آینده مذاکرات هستیم. امیدواریم که این انسجام داخلی به گونه ای باشد که همه در جهت پیشبرد این امر باشند.

صالحی تاکید کرد: دیگران در خارج از کشور خیرخواه ما نیستند و نمی خواهند جمهوری اسلامی ایران از پرونده تصنعی که برایش درست شده خارج شود، لذا همه گونه موانعی را ایجاد می کنند از رژیم صهیونیستی گرفته تا دیگران نمی خواهند که جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی از حیث تعاملات سیاسی دارای جایگاهی بالاتر شود و براین اساس به ما فشار می آورند و موانعی را درست می کنند اما ما به لطف خداوند متعال و با ارشادات مقام معظم رهبری و جدیت دولت یازدهم مطمئنیم که از این پرونده به خوبی به صورت برد - برد خارج می شویم.

وزیر کشور: هیچ استانداری انتخاب نشد

 عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا استاندار جدیدی امروز انتخاب شده است؟ گفت: خیر.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: پیگیری وضعیت یوزپلنگ آسیایی/ به زودی جلسه ای برای آلودگی هوای تهران برگزار می شود

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران، گفت: ۷ شهر ایران به عنوان شهرهای آلوده محسوب می شوند که در سال های گذشته برنامه کاهش آلودگی برای آنها تدارک دیده شده بود اما این برنامه ها متوقف شد که هم اکنون این برنامه ها در عالی ترین آن برای شهر تهران مورد توجه قرار دارد.

وی افزود: برنامه کاهش آلودگی با حضور وزرا و شهردار تهران و مسئولان مربوطه پیگیری می شود و به زودی جلسه ای با حضور این مسئولان برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نقش مشارکت مردم و استفاده مردم از حمل و نقل عمومی به منظور کاهش آلودگی هوا مهم است.

ابتکار در پایان گفت: هم اکنون پیگیر وضعیت یوزپلنگ آسیایی هستیم و سیاست گذاری های مربوطه را در بخش حیات وحش و تنوع زیستی دنبال می کنیم.

سرپرست وزارت علوم: روحانی به تشخیص خودش من را به عنوان وزیر انتخاب نکرد

جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه جلسه هیئت دولت، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت دانشجویان ستاره دار، گفت: خوشبختانه رسیدگی ها در این زمینه کامل شد و بخش اعظم آنها که فکر می کنم حدود ۴۰۰ نفر باشند توانستند تحصیلات خود را از سر بگیرند.

وی افزود: از نظر هیئت علمی نیز همین مقدار درخواست داشتیم که البته مراحل مربوط به آنها پیچیده تر است و هنوز هم در دست بررسی است. به پرونده های قبل از سال ۹۰ همکاران من با فرصت بیشتری مشغول رسیدگی هستند.

وی درباره دوران سرپرستی اش در وزارت علوم، گفت: برای بنده بازگشت فضای شور، نشاط و امید به دانشگاه ها در درجه اول اهمیت قرار داشت و فکر می کنم در این مدت فعالیت هایی که انجام شد، منجر به این شد که فضای خوشبینی به آینده، اعتماد به کشور و امید، شور و نشاط در دانشگاه ها به وجود بیاید.

وی خاطرنشان کرد: معرفی وزرا به مجلس از اختیارات رئیس جمهور است و آقای روحانی بنا به تشخیص و مصلحت خودش بنده را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی نکرد.

توفیقی درباره معرفی فرجی دانا به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، خاطرنشان کرد: آقای فرجی دانا یکی از افراد منتخب کارگروه ستاد آقای روحانی برای معرفی وزیر پیشنهاد علوم بود که بنده مسئولیت آن کارگروه را به عهده داشتم و ما موظف بودیم ۵ نفر را به آقای رئیس جمهور معرفی کنیم که آقای فرجی دانا یکی از آن منتخبان بود و به نظر من انسان شایسته ای است.

وی افزود: سوابق مدیریتی، علمی و اخلاقی فرجی دانا بسیار مورد تایید بنده است و بسیار خوشبینم که وی در مجلس رای آورد و موفق شود.

توفیقی در پاسخ به این سوال که آیا دولت پیشنهادی برای قبول مسئولیت به شما داده است، گفت: پیشنهادی به من نشده و در جریان نیستم و فعلا هیچ بحثی مطرح نشده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس هستم و فعلا در آنجا فعالیت می کنم.

وزیر مسکن: مسکن مهر باید متوقف شود/ نمی شود خلق الله را به بیابان برد

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت طرح مسکن مهر، گفت: در حال حاضر افکار عمومی به سمت مسکن مهر است و چندین هزار واحد مسکونی بدون خدمات در مکان های نامناسب احداث شده که این نوع خانه سازی در ظاهر به نفع مردم است اما به واقع گرفتار کردن دولت های آینده و مردم به شمار می رود.

وی افزود: واحدهای ساخته شده مسکن مهر نیازمند آب، گاز و فاضلاب هستند و دولت در حال حاضر به شدت درگیر این موضوع است.

آخوندی با بیان اینکه دولت به تمامی تعهدات قبلی در خصوص مسکن مهر پایبند است، اظهار داشت: اما این طرح، خیلی هم جالب نیست که مکرراً می گویند متوقف شده است، این طرح باید متوقف شود چرا که مسکن فقط چهاردیواری و خانه نیست، مردم امکانات، حمل و نقل و روابط اجتماعی می خواهند. نباید در مکان های نامرغوب و نامناسب خانه ساخت، همانطور که قبلا توضیح داده ام ما به تعهدات قبلی پایبند هستیم، اما این طرح خیلی جالب نیست که بخواهیم آن را ادامه دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر نرخ های متفاوتی بیش از مبلغ قراردادهای مسکن مهر از مردم می گیرند، گفت: این بحث ها مربوط به طرح های دولت نیست، قرار این بوده که مبلغی توسط بانک ها و مبلغی توسط مردم داده شود و ما نسبت به تغییر قیمت ها مقاومت کردیم. اما بالاخره ۴۰ درصد تورم وجود داشته و تا این لحظه هم به همه پیمانکاران اعلام کرده ایم که به تعهدات خود متعهد باشند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده قرار است با استفاده از ابزارهای مالیاتی اجاره مسکن از یک سال به ۳ سال افزایش پیدا کند، گفت: سیستم مالیاتی با وزارت اقتصاد و دارایی در حال کار است تا موجران به جای یک سال، مسکنی را چند سال اجاره کنند.

آخوندی در پاسخ به این سوال که وزارت راه و شهرسازی چه طرح جایگزینی برای مسکن مهر دارد، اظهار داشت: راجع به مسکن مهر باید یک بار در رسانه ملی بحث مفصلی داشته باشیم و ببینیم هزینه و فایده چه بوده است. در حال حاضر ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده فاقد امکانات است و اینگونه نمی شود کشورداری کرد لذا باید ببینیم هزینه و فایده این طرح چه بوده است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: قرار بود طرح مسکن مهر برای قشر بسیار کم درآمد جامعه باشد اما در نهایت به نفع طبقه متوسط شد، نمی شود خلق الله را به بیابان برد و باید هزینه و فایده های لازم انجام شود.

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات