قشقاوی توضیح داد

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، حمل موادمخدر را علت عمده محکومیت ایرانیان در آسیای جنوب شرقی خواند و گفت: اعدام ۲زن ایرانی در مالزی بر روابط دوجانبه تأثیر منفی می گذارد.

به گزارش افکارنیوز ، حسن قشقاوی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت و آینده روابط سیاسی و کنسولی دو کشور ایران و کانادا، اظهار کرد: مذاکرات و توافق نامه هایی میان نمایندگان دو کشور در سازمان ملل انجام شد و ایران موافقت خود را با تعیین عمان به عنوان حافظ منافع ایران و ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در تهران اعلام کرد.

وی با بیان این که «رفع و تسهیل کار کنسولی مردم دو کشور کانادا و ایران بسیار با اهمیت است» ، افزود: هم اکنون حدود ۴۵۰ هزار ایرانی در کانادا زندگی می کنند، از این رو در چند ماه اخیر سعی کردیم با تشکیل ستاد کانادا در وزارت امور خارجه مشکلات ایرانیان خارج از کشور را حل کنیم اما تبعا بخشی از کارها نیاز به حضور در سفارت کشورها دارد.

وی با تأکید بر این که «هم اکنون گام های اولیه برای تعیین کشورهای حافط منافع ایران و کانادا برداشته شده است» ، تصریح کرد: این موضوع در حد توافق اولیه است، از این رو باید منتظر توافق نهایی باشیم.

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت کنونی دیپلمات ربوده شدن در یمن و اقدامات وزارت امور خارجه برای پیگیری این موضوع، گفت: این وزارتخانه در چند ماه اخیر مرتبط و مستمر با مقامات یمنی برای پیگیری وضعیت این دیپلمات در تماس بوده است، از طرف دیگر بعد از تشکیل ستاد ویژه ای در نخست وزیری یمن برای پیگیری وضعیت این دیپلمات امیدواریم اسباب رهایی این فرد فراهم شود، اما هیچ قولی نمی توانیم برای آزادی آن بدهیم.

وی ادامه داد: با توجه به این که در برخی از موارد ربایش دیپلمات ها در لیبی و سوریه منتج به نتیجه مثبت شده، ما امیدواریم که هرچه زودتر دیپلمات ربوده شده در یمن آزاد شود.

وی درباره وضعیت کنونی ایرانیان محبوس در زندان های کشورهای آسیایی و مالزی، گفت: متأسفانه بیشتر این اعدام ها و زندانیان ایرانی در کشورهای آسیای جنوب شرقی به علت حمل مواد مخدر بوده و این موضوع تنها به محکوم شدن اخیر دو دختر ایرانی به اعدام ختم نمی شود.

قشقاوی با تأکید بر این که «به طور حتم مجازات اعدام، حکم بد و نامناسبی برای روابط دو جانبه میان کشورهاست» ، تصریح کرد: همیشه اعدام اتباع خارجی یک علامت بد برای روابط دوجانبه است و هیچ دولتی نمی تواند بگوید که من در اینباره ملاحظات روابط دو جانبه میان کشورها را در نظر نمی گیرم.

وی درباره ۲ ایرانی محکوم به اعدام در مالزی، ادامه داد: توصیه ما به همتایان و مقامات مالزیایی این است که چنین اقداماتی رخ ندهد تا دوستی و برادری میان ایران و مالزی تداوم پیدا کند.

وی با اعلام این که «بحث پیگیری زندانیان ایرانی در مالزی جزء برنامه های همیشگی کارکنان و مسوولان وزارت خارجه است» ، تصریح کرد: استرداد مجرمین باید در چارچوب موافقت نامه میان دو کشور انجام شود، که متأسفانه تاکنون این توافق نامه امضاء نشده است، از طرف دیگر همیشه طرف ایرانی برای بستن و امضای توافق نامه استرداد مجرمان آمادگی داشته اما طرف خارجی معمولا الزامی برای این کار ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوالی درباره وضعیت و شرایط روابط کنسولی میان ایران و انگلستان، افزود: قرار است که روابط میان دو کشور در سطح کاردار غیرمقیم ادامه پیدا کند، اما هم اکنون در حال رایزنی هستیم تا کار کنسولی ایرانیان مقیم انگلیس در سفارت خود ایران انجام شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات