نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی تاکید کرد که انسان بدون ولایت به هیچ جا نمی رسد و با مشکل روبه رو می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی خمینی در هفتمین جشنواره یار و یادگار که در شهر خمین برگزار شد، اظهار داشت: بعضا گفته اند و من نیز اندیشیده ام که حقایق عالم را به سه دسته قسم کرده اند؛ دسته اول به تبیین عقلانی می آیند؛ مثل گذاره های علوم خصوصا علوم طبیعی و عمدتا منظور SCIENCE همین است. دسته دوم به تبیین عقلانی نمی آیند، اما به تبیین احساس می آیند؛ جملاتی نظیر « من دوست دارم» ، « من خوشم می آید» و… یا تبیین عقلانی ندارند یا هنوز بشر نتوانسته آنها را تبیین عقلانی کند.

وی افزود: دسته سوم حقایق نه به تبیین احساسی می آیند و نه به تبیین عقلانی می آیند و اساسا ورای فهم انسانی هستند. من زمانی در مورد اینگونه گزاره ها سروده بودم که « ای زبان در رسای تو الکن/ ای چراغ خرد ز تو روشن* روشن از توست چون کندروشن/ کنه ذات تو را فدای تو من.

نوه امام خمینی گفت: اساسا یک سری حقایق به تبیین در نمی آیند، اما آیا آن حقایق بی معنی هستند یا اینکه معنا دارند، اما به زبان عقلانی نمی توان بیان کرد؟ به نظر می رسد بشر برای دو قسم اول حقایق توانسته زبان مناسب را پیدا کند که گروه اول زبان علمی و گروه دوم زبان هنری را جعل کرده اند. در واقع بسیاری از معانی به بیان عقلی نمی آیند اما وقتی در شعر بیان می شوند مبنای تازه ای گرفته و منتقل می شوند.

وی تصریح کرد: شما وقتی ابیات یک شعر را در قالب نثر به زبان آوردید شعر لطف خود را از دست می دهد و معنای مورد نظر شاعر را بیان نمی کند یا در حیطه موسیقیایی هم معروف است که هر شعر موسیقی خود را دارد و به عنوان مثال موسیقی بزمی و مجلسی با هم متفاوت است. بشر در طول تاریخ توانسته زبان خود را بیابد، لذا در حیطه عرفان وقتی احساسی بیان می شود از دل آن شعر بیرون می آید. پس اینگونه نیست که مولوی برخی مفاهیم را نمی توانست به زبان نثر بگوید و مجبور شد به زبان شعر بیان کند؛ بلکه برخی مفاهیم لاجرم باید در قالب شعر بیان شود. نقاشی هم قالب دیگر زبان است؛ کسی که نقاش است و زبان آن را می شناسد چیزهایی را می شناسد که شاید به زبان نیاید و لذا سبک های جدید نقاشی نشان همین نیاز است که انسان به این نتیجه رسید که با کشیدن درخت و دریا که در عرصه واقعیت وجود دارند و قابل دیدن هستند، نمی تواند به مقصد خود برسد.

سیدعلی خمینی با بیان این که انسان در نهایت تلاش خود توانست « دوستت دارم را به زبان هنر بیان کند» ، به حیطه سوم حقایق اشاره کرد و به این مسئله پرداخت که برای بیان حقایق آن چه کاری باید انجام داد و گفت: این حیطه فرا عقلی است و زبان انسانی اساسا نمی تواند در مورد آن سخن بگوید و عقل او نمی تواند در مورد او بیندیشد. علیرغم آنکه به عرفان نسبت شهود می دهند اما عقل انسان باز هم نمی تواند برخی از حقایق را شهود کند وهم عقل و هم عشق در آن حیران هستند.

وی یادآور شد: به عنوان مثال نحوه خلقت و ارتباط قدیم و حادث و علت و معلول حقایق طوری بود که به فهم بشری نمی آمده است. لذا تورات در قالب غصه حقایق را می گوید و قرآن هم به زبان نمادین؛ ولو اینکه ما معتقدیم زبان قرآن، « شناختی» است؛ اما واقعیت این است که گاهی چاره ای جز نمادگرایی نیست و داستان خلقت یکی از آنها است. قرآن حتی در زبان فصیح عربی هم ناچار از نمادگرایی می شود. پس در پاسخ به گروهی که فکر می کند گروه سوم حقایق را شهود کرده اند، باید گفت سخن گفتن از حقایق گروه سوم فقط به زبان تمثیل و نماد ممکن می شود.

وی افزود: بدون شک هنر و شعر بهتر از زبان عقلی می تواند پرده از برخی از اسرار بردارد، لذا ما باید سرمایه گذاری مان را به جای آنکه روی هنرمند مقلد بگذاریم به هنرمند مولف بپردازیم. هنرمند مقلد مفاهیم را از چند نفر می گیرد و آنها را تبدیل به هنر می کند که این فایده ای ندارد و نمونه اش برخی کارهایی است که وقتی جنبه سفارشی می گیرد از حیّز کار هنری پایین می آید.

نوه امام خمینی تأکید کرد: ما باید روی هنرمند مولف سرمایه گذاری کنیم؛ هنرمندی که مولف است خودش را دنیا را می بینید و حقایق آن را به قالب هنر در می آورد. اولین راه تربیت این هنرمند این است که به او مجال دهیم تا اگر به حقیقتی رسید با او مخالفت نمی کنیم. زیرا گاهی اوقات ما در نگاه سنتی خود آنها را نمی پذیریم و ذوق آنها را کور می کنیم. ما باید ارزش کار هنری را بدانیم زیرا به بیان هنری محتاج هستیم و برای درک روح به این معنای نیازمندیم و اگر بگوییم هنر فقط برای نمایشگاه، جشنواره و مسابقه خوب است افسار آن در دست ما خواهد بود؛ در حالی که اگر اختیار هنر را دست خودش ببینیم به دنبال آن می رویم که دست هنرمند مولف را ببوسیم و او را روی تاج سر بنشانیم و دنبال او برویم.

نوه امام خمینی، در ادامه سفر خود به شهر خمین، پس از نماز مغرب و عشاء در مصلای این شهر با مردم خمین دیدار کرد.

وی در سخنان خود، با بیان این که سخن گفتن از امیرالمؤمنین کاری دشوار است، اظهار داشت: نمی توان حق امیرالمومنین را بیان کرد و اگر کل جهان جمع شوند نمی تواند اوصاف او را بربشمارند. زیرا از دل هر وصل ایشان هزار وصل در می آید که البته در مورد پیامبر (ص) هم اینگونه است.

وی با اشاره به این که حتی در قرآن کریم هم آیاتی مربوط به امیر المومنین (ع) وجود دارد افزود: خلوص ویژگی مهم حضرت علی (ع) است که نمونه بارز آن در داستان نبرد با امربن عبدود مشاهده می شود. انسان باید برای خدا قدم بردارد و علی (ع) مظهر این ویژگی بود، اخلاص ایشان بعد از پیامبر (ص) بی نظیر بود. وقتی به عدالت می نگریم به عنوان مهمترین پدیده بشری، الهی و معرفتی اعدل عدول امیر المومنین است تا جایی که وقتی برادر او درخواست اضافه ای می کند، بازخواستش می کند و خودش هم برای خودش آجری روی آجر نگذاشت. علی (ع) وقتی در حکومت ظاهری قرار داشت در مسیر ظلم گام برنداشت؛ در سیاست مدون مسیر عادلانه علی (ع) است که باعث شد آن نامه را به مالک اشتر بنویسد و بدون شک هر حکومتی، مسلمان یا غیرمسلمان، دینی یا غیردینی، اگر بخواهد موفق باشد آن فرامین را باید رعایت کند.

سید علی خمینی با بیان اینکه انسان بعد از ۱۴۰۰سال تعجب می کند که چنین فردی در دامن پیامبر رشد کرده است که او بهترین نمونه عملی پیامبر برای اسلام است، شعر یک شاعر عرب مسیحی در وصف علی (ع) را قرائت کرد و گفت: آن شاعر در شعر خود می گوید که هر منصفی شیعه علی است و مگر می شود کسی زندگی و رفتار و حکومت علی را نگاه کند و شیفته او نشود؟ !

وی تاکید کرد: رفتار علی (ع) انسانی است و لذا هر کسی که در تاریخ به دنبال « عدالت باشد» باید جلوی او دو زانو بنیشیند و عدالت بیاموزد و هر کس « شجاعت» می خواهد باید مقابل او دو زانو بنشیند و شجاعت یاد بگیرد؛ علی (ع) مظهر اسماء و صفات الهی است و تمام خصایص پیامبر به جز نبوت نیز در وجود قرار دارد.

وی با بیان این که در تاریخ کسی نیست که شخصیتی والاتر از علی (ع) داشته باشد یادآور شد: او آموزش گرفته از نزد پیامبر (ص) است و لذا شایسته تر از او بعد از پیغمبر نداشتیم. در نظام شایسته نبوت او باید جانشین پیامبر می شد و از همین رو، پیامبر در حضور صد هزار نفر دست او را گرفت و به عنوان جانشین معرفی کرد که همه با ایشان بیعت کردند.

سیدعلی خمینی با بیان اینکه امیرالمومنین دو جنبه شخصیتی و حکومتی دارد، به این نکته تأکید کرد که اسلام برنامه اجتماعی هم دارد و آمده است تا هم دنیا را درست کند هم آخرت را.

وی در همین زمینه افزود: قبل از آنکه امام خمینی انقلاب خود را آغاز کند نگاهی که برخی متدین به اسلام داشتند این بود که اسلام خوب است اما فقط به درد آخرت می خورد و بیشترین کار اسلام ساخت یک مسجد خوب است اما امام با این نگاه به مخالفت پرداختند و همین امام که از خمین برخواست و در فرهنگ آن تربیت شد گفت اسلام مسائل دنیا و آخرت را حل می کند.

سید علی خمینی در پایان سخنان خود با بیان اینکه ولایت یک بحث دینی است تاکید کرد: انسان بدون ولایت به هیچ جا نمی رسد و با مشکل روبه رو می شود؛ امام هم گفت به ریسمان ولایت چنگ بزنید که خیر و دنیا آخرت در پی دارد.

نوه امام خمینی همچنین در این سفر، ضمن بازدید از دانشگاه آزاد خمین، در پیش همایش گرامیداشت شهید مصطفی خمینی پدر گرامی امام راحل (س) شرکت کرد و با برگزارکنندگان این همایش دیدار کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات