نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه از سروش تا حجاریان، هیچ کدام صاحب هیچ نظریه ای نیستند، حجاریان را برای دفاع از تئوری های که مطرح می کند به مناظره فراخواند.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در پاسخ به سؤالی درباره مصاحبه های پیاپی و افزایش حضور رسانه ای سعید حجاریان در رسانه های که وی به عنوان تئوریسین یا ایدئولوگ نام می برند، گفت: یقین دارم که آقای حجاریان تئوریسین نیست و کسانی که ایشان را به عنوان تئوریسین مطرح می کنند، در اشتباه هستند؛ این آقایان تئوری های غربی را یکطرفه مطرح می کنند و بعضاً به مناظره هم نمی آیند.

وی با بیان اینکه آماده است با حجاریان درباره تئوری های تقلیدی وی مناظره کند، گفت: از ۱۵ سال پیش تاکید داشتم که متاسفانه ضعف عمده تمام به اصطلاح روشنفکران ایرانی، این است که آنها صاحب هیچ تئوری و نظریه ای نیستند و آنچه می گویند نظرات فلاسفه و اندیشمندان غربی است.

نبویان گفت: از زمان تولد روشنفکری در ایران، برخی مدام در حال بومی سازی تئوری های غربی هستند و این در حالی است که هیچ کدام از آقایان از سروش گرفته تا حجاریان و برخی دیگر که اسمشان را نمی آورم، متاسفانه تکرار کردن تئوری های غربی را در نظام اسلامی برای خود افتخار می دانند.

وی با بیان اینکه اغلب تئوری های غربی با اشکال بنیادین مواجه است، گفت: در مبانی تئوری های غربی، نه تنها بنده بلکه بسیاری از دانش آموختگان علوم اسلامی آمادگی دارند همانند گذشته و دوران اصلاحات با این آقایان مناظره کنند.

نبویان گفت: آقای زیبا کلام حرف درستی زدند و با ذکر چند دانشمند اسلامی گفت که این اندیشمندان حرفشان برای خودشان است و از این لحاظ مورد احترام هستند؛ لذا بنده به صراحت می گویم از سروش تا حجاریان اگر آمادگی دارند درباره آنچه به نقل از غربی ها مطرح می کنند به مناظره بیایند تا روشن شود که این تئوری های غربی کاملا غلط است.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: به طور مثال، نظریه پلورالیسیم دینی که آقایان مطرح می کنند برای جان هیگ است؛ آزادی مثبت و منفی که آقای خاتمی آنرا مطرح کردند برای نظریه پردازان غربی است و این موضوع هم در صورتی که مدافعی داشته باشد، قابل مناظره است.

وی گفت: نوع جدیدی از لیبرالیزم که آقای حجاریان مطرح می کند برای آقای جان رالز انگلیسی و یا آنچه تجربه دینی برای فردریک شلایر ماخر آلمانی است نه برای برخی آقایان که خود را تئوریسین می دانند.

نبویان با بیان اینکه متاسفانه روشنفکران غرب زده، تئوری های غربی را به خورد جوانان ایرانی می دهند، گفت: از سروش تا حجاریان، هیچ نظریه و تئوری که خودشان مولد آن باشند را ندارند و این واقعیتی است که باید درباره آن روشنگری کرد.

این استاد حوزه با بیان اینکه بحث اساسی و بنیادین، بحث حق و چیستی آن است، گفت: آماده ایم به کسانی که خود را تئوریسین می دانند درباره تئوری غربی ها درباره ماهیت، منشا و انواع حق مناظره کنیم تا با روشن شدن این موضوع، تکلیف تئوری های غربی هم یکسره شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات