افکار نیوز گزارش می دهد:

اصولگرایانی که با سکانداری جعفر میلی منفرد و جعفر توفیقی در وزارت علوم مخالف بودند برای فرجی دانا هم خط و نشان می کشند

گروه سیاسی - علی رستگار - پیش از برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی، برای تصدی گری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کابینه یازدهم، فقط یک نام در گمانه زنی هایی سیاسیون مطرح بود، «جعفر توفیقی» مردی که پیش تر از سال ۸۲ تا ۸۴ در کابینه دوم سید محمد خاتمی همین مسئولیت را بر عهده داشت و در انتخابات سال ۹۲ به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی محمد رضا عارف فعالیت می کرد.

به گزارش افکارنیوز ؛ در روز معرفی وزاری پیشنهادی به مجلس تمام پیش بینی ها غلط از آب در آمد و «جعفر» دیگری به نمایندگان معرفی شد. «جعفر میلی منفرد» که با ۱۶۴ رای مخالف، موفق به کسب رای اعتماد از مجلس اصولگرای نهم نشد. دست تقدیر جعفر توفیقی را حداقل برای چند ماه آن هم با حکم سرپرستی به ساختمان وزارت علوم در شهرک غرب رساند تا شایعه ها در مورد معرفی او به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی دوباره قوت بگیرد. اما این بار هم در ۲۷ مهرماه با ارسال نام رضا فرجی دانا به رئیس مجلس برای این مسئولیت، بازهم شایعه ها را نقش بر آب شد. اتفاقی که برخی اصولگرایان معتقدند یک تاکتیک از پیش تعیین شده بوده و از ابتدا می خواستند جعفر توفیقی نقش جاده صاف کن وزیر بعدی را بازی کند. یعنی او با حکم سرپرستی و دور از فشار مجلس تحولات عظیمی مثل تغییر روسای دانشگاه های کشور را انجام دهد و وزیر بعدی پس از مستقر شدن کار سنگینی برای ادامه مسیر نداشته باشد.
**
چرا توفیقی به مجلس معرفی نشد؟

جعفر توفیقی از روزی که به عنوان سرپرست وزارت علوم معرفی شد، آماج حملات بعضی فعالان اصولگرا بود که گمان می کردند او برای تصدی گری این وزارتخانه به مجلس معرفی می شود. عمده فشار ها هم به دلیل سخنرانی توفیقی درمسجد دانشگاه تهران بود که ۲۶ خرداد ۸۸ که در تجمع دانشجویان معترض به وقایع کوی دانشگاه آن روز ها صورت گرفت. حالا منتقدان پیشین توفیقی دو دسته اند، دسته اول کسانی که پیروزمندانه احساس می کنند توانسته اند رئیس جمهور را در مورد معرفی توفیقی وادار به عقب نشینی کنند و دسته دوم کسانی که معتقدند از جناح رقیب بازی خورده اند و از این بابت احساس شکست می کنند. اما برای پاسخ به این سوال که بالاخره چرا جعفر توفیقی به مجلس معرفی نشد چند روایت معتبر که در این چند روز مطرح شده را مرور می کنیم:

۱. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از جمله کسانی است که اعتقاد ندارد دولت حسن روحانی با یک تاکتیک از پیش تعیین شده توفیقی را به عنوان سرپرست و بعد فرجی دانا را به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی کرده است. او می گوید «به طور قطع دولت روحانی مصمم به معرفی توفیقی به مجلس بود اما طبق اطلاع من رهبر معظم انقلاب با معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی مخالفت کرده است»

۲. جعفر توفیقی در اولین واکنش به معرفی نشدن خود به عنوان وزیر پیشنهادی علوم گفت «مصلحت نبود معرفی شوم» او در مورد اینکه آیا فشار اصولگرایان در این تصمیم دولت موثر بوده یا خیر هم می گوید «مسائل و حاشیه هایی که مطرح بود در این مدت تقریبا حل شد ولی در شرایط فعلی مصلحت این بود که فرد دیگری معرفی شود» ظاهرا سرپرست وزارت علوم سه یا چهار روز قبل از معرفی دکتر فرجی دانا باخبر شده و معتقد است وزیر پیشنهادی در کسب رای اعتماد از مجلس مشکل خاصی نخواهد داشت.

۳. «جاده صاف کن» این تعبیری است که بار ها چند تن از نمایندگان مجلس در مورد فعالیت جعفر توفیقی در وزارت علوم به کار بردند. آن ها با همین استدلال معتقدند اصلا قرار نبوده توفیقی به مجلس برای وزارت معرفی شود. همین چند روز پیش فیاضی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت «آقای توفیقی جاده صافکن بودند و به خوبی نیز این نقش را ایفا کردند که البته این موضوع زرنگی آقای روحانی بود» پیش از این عبدالرضا مصری سخنگوی هیات رئیسه مجلس هم در مورد نحوه عملکرد توفیقی گفته بود «رفتار سرپرست وزارت علوم نشان می دهد که او جاده صاف کن وزیر اصلی روحانی برای وزارتخانه علوم است. این احتمال وجود دارد که رفتارهای توفیقی برنامه ای از قبل تدوین شده باشد تا ایشان تغییراتی را برای وزیر بعدی انجام دهد»
**
رضا فرجی دانا کیست؟

دکتر رضا فرجی دانا مدرک کار شناسی خود را در سال ۱۳۶۵ در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل در دانشگاه واترلو عازم کشور کانادا شد. به این ترتیب او تحصیلات خود را در این دانشگاه در مقطع کار شناسی ارشد (۱۳۶۸) و دکترا (۱۳۷۲) در رشته مهندسی برق به انجام رسانده است. رضا فرجی دانا پیش تر بین سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ رئیس دانشگاه تهران بود. او پیش از انتصاب به عنوان ریاست دانشگاه تهران مدتی ریاست گروه مهندسی برق و کامپیو تر دانشکده فنی و پس از آن هم به مدت بیش از پنج سال (١٣٧۶تا ۱۳۸۱) ریاست پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران را برعهده داشت. از دیگر مسئولیت های او می توان به ریاست مرکز انفورماتیک دانشگاه تهران بین سال های ١٣٧۵ تا ۱۳۸۱ و ریاست انجمن مهندسی برق و الکترونیک ایران (IEEE Iran Section) در سال های ١٣٨۶ و ١٣٨٧ اشاره کرد.
**
همه حاشیه های فرجی دانا:
۱. «در صورت تکرار حمله لباس شخصی ها (به دانشجویان، دانشگاه و کوی آن) ، استعفا می دهم. » این جمله را سال ۱۳۸۲ دکتر رضا فرجی دانا رئیس وقت دانشگاه تهران در جمع دانشجویان معترض گفت. مردی که برخی فعالان سیاسی او را بیشتر چهره ای علمی می دانند تا سیاسی. با این حال هنوز هم برخی اصولگرایان که پیش از این مخالف جعفر میلی منفرد و جعفر توفیقی بودند برای رضا فرجی دانا هم خط و نشان می کشند. چند ماه پیش یکی از روزنامه با نفوذ صبح کشور او را دارای کمترین صلاحیت برای وزارت علوم دانسته بود و برخی دیگر از اصولگرایان گفته بودند «خدا نکند که دولت دچار غفلت شده و وزیر علوم یا روسایی در دانشگاه ها منصوب کند که بوی فتنه می دهند»

۲. اگر یک دهه عقب برویم می بینیم در شهریور سال ۸۲ رضا فرجی دانا از مجلس اصلاح طلب ششم نتوانسته بود رای اعتماد بگیرد؛ بنابراین اصولگرایان بهارستان نشین فعلی خیلی نباید مخالفتی با وزارت او داشته باشند. روزی که دکتر فرجی دانا به عنوان جانشین دکتر مصطفی معین برای وزارت علوم به مجلس ششم معرفی شد، نمایندگان اصلاح طلب مجلس علی رغم دریافت پیغام رئیس جمهور و اشارات مکرر رئیس وقت مجلس مهدی کروبی حاضر نشدند به او رای اعتماد بدهند. غلامعلی حداد عادل که در آن زمان هم در مجلس حضور داشت گفته بود «با انتخاب فرجی دانا دانشگاه از سیاست زدگی خارج می شد اما این به منزله خارج شدن دانشگاه از سیاست نبود. » حالا باید دید آیا هنوز هم دیدگاه اصولگرایان نسبت به دکتر فرجی دانا همین قدر مثبت باقی مانده است؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات