«اکنون صادق خرازی معاون وزارت خارجه در دولت خاتمی درباره مذاکره با آمریکا همان را می گوید که حسین شریعتمداری در ابتدا مطرح کرد و دیپلماسی تلفنی را کار نفوذی های اصلاح طلب دانست که روحانی را مقابل کار انجام شده قرار داده اند» .

به گزارش افکارنیوز ، علی افشاری از نفوذی های گروهک نهضت آزادی در دفتر تحکیم که اکنون متواری است، با بیان این مطلب نوشت صادق خرازی با اتخاذ مواضعی غیرمترقبه، به جمع منتقدین سیاست خارجی دولت پیوست. او همچنین با تفکیک روحانی از مجموعه نزدیکانش با دولت نیز مرزبندی نمود. وی از طرفداران دولت اعتدال و کسانی بود که در اقناع مردم به رای دادن و ظهور گفتمان اعتدال بر سپهر سیاسی کشور نقش داشت.
وی در خودنویس می افزاید: صادق خرازی به لحاظ سیاسی وابستگی به دو جناح سیاسی کشور ندارد و در عین حال رابطه اش با طیف میانه هر دو طرف خوب است. از این جهت، مشی سیاسی او نیز شبیه حسن روحانی است که ترجیح می دهد مواضعش را در حد وسط دو جناح تنظیم کند. خرازی از مشاوران نزدیک سیدمحمد خاتمی است و با رئیس جمهوری اسبق در زمینه گسترش گفتمان گفتگوی تمدن ها همکاری دارد اما در عین حال موضع منفی نسبت به عملکرد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب دارد. این نگاه منفی در نامه اولیه وی در خصوص «مطلب موهن» منتشر شده در صفحه فیس بوک نعیمه اشراقی کاملا هویدا است.
افشاری با اشاره به موضع صریح صادق خرازی سفیر سابق ایران در فرانسه نوشت: خرازی با وجود اعلام حمایتش از روحانی و سابقه رفاقت با وی، برخی نزدیکان روحانی را تخطئه کرده و می نویسد «آقای روحانی شخصیتی با سابقه ملی و دینی است ولی متاسفانه افراد پرحاشیه به دور ایشان جمع شده اند. مشاورانی که رئیس جمهور را وادار به گفت وگوی تلفنی کردند باید پاسخگو باشند. اگر نتوانند حاشیه خود را تطهیر کنند نتیجه اش این می شود که افرادی که نه دارای سابقه سیاسی و نه قدرت ذهنی و فهم مسائل بین الملل هستند مسیر انحرافی را به ایشان تحمیل کنند و نتیجه این می شود که بحث سیاست خارجی عزت گریز و عزت ستیز در ذهن ها متبادر شود. »
افشاری افزود: معلوم نیست مخاطبان خرازی چه کسانی هستند. وی در صفحه فیس بوک خود تصریح کرده است که منظورش ظریف نیست و خبر داده است دل ظریف نیز خون است. اما غیرمستقیم حملاتی را به اصلاح طلب ها کرده است.
یادآور می شود پیش از این دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز ضمن حضور در کمیسیون امنیت ملی تصریح کرده بود منظور رهبر معظم انقلاب از برخی اقدامات نابه جا در سفر نیویورک، مکالمه تلفنی رئیس جمهور با اوباما و ملاقات طولانی وی (ظریف) با جان کری وزیر خارجه آمریکا بوده است. با این وجود ظریف پس از تحمل برخی فشارهای افراطیون - و با وجود فایل صوتی که مجبور به انکار گفته های خود شده است - به همین دلیل صادق خرازی تاکید می کند که «سر بسته می گویم، حتی دل ظریف هم خون است. »
صادق خرازی در نوشته انتقادی خود تاکید کرده است: اگر بدانید پس از آن که تلفن [تماس روحانی با اوباما] تحمیل شد چه اتفاقاتی افتاد برخی دوستان این گونه ذوق زده نمی شدند اگر یک روز مناسبات ایران و آمریکا بر اساس احترام متقابل و منافع متقابل درست بشود من مقاله حمایتی می نویسم. من حرکت های ژورنالیستی در سیاست خارجی را آفت می دانم.
خرازی تاکید می کند: حتما بسیار خوب و مهم است که مذاکرات تلفنی انجام بشه ولی آشکارا به مردم درست گفته بشود نه اینکه اول گفته شود آمریکایی ها درخواست مذاکره تلفنی دارند و بعد تکذیب از جانب آمریکا شود این کف ما رو باز می کنه و کرد که توان مدیریت یک تلفن رو نداریم نکته دیگر محتوای گفتگوست. دلال هایی که این وسط بودند با مشاورین بی تجربه و برخی فرصت طلب؛ رئیس جمهوری ما رو هزینه رودربایستی های خودشان کردند در حالی که اگر کار رو به حرفه ای کار می سپردند مسلما به گونه ای دیگر می شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات