معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: تیم های کارشناسی ایران و ۱+۵ قرار است هشتم و نهم آبان ماه با هم دیدار کنند.

به گزارش افکارنیوز ، وندی شرمن، مذاکره کننده آمریکا در گروه ۱+۵ با ایران افزود: نشست کارشناسی در وین برگزار خواهد شد و بعد در ژنو، نمایندگان گروه ۱+۵ و ایران با هم ملاقات خواهند کرد.

متن کامل مصاحبه شرمن با صدای آمریکا بدین شرح است:

پرسش: گفت وگوی مستقیم شما با نمایندگان ایرانی تا چه بر روی روند مذاکرات تأثیرگذار بوده است؟

پاسخ: به نظرم اتفاقات مهمی در حال رخ دادن است. تاریخچۀ روابط ایالات متحده و ایران طولانی و در عین حال دشوار بوده است. اما در حقیقت با ملاقات دوجانبۀ آقای جان کری، وزیر امور خارجۀ آمریکا، با آقای ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و البته گفت وگوی تلفنی تاریخی رییسان جمهوری دو کشور، آقای روحانی و آقای اوباما، و نیز ملاقات من با طرف ایرانی در جریان مذاکرات ژنو، ما در ابتدای درک بهتری از یکدیگر هستیم، تا همین طور از نیازهای دو طرف و از آمال مردم هر دو کشور آگاه شویم؛ و به عقیدۀ من این ها اتفاقات ارزشمندی بوده اند، چرا که پیشرفت گفت وگوها، برای ما که چندین دهه است نسبت به هم بی اعتماد بوده ایم، نیاز به زمان دارد، و همان طور که پرزیدنت اوباما در سخنرانی اخیرشان در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفتند، تنها با تعامل با یکدیگر است که می توانیم آن بی اعتمادی ها را برطرف کنیم و تلاش کنیم مشکلات حل شود. در این راستا، تمایل ایران برای پاسخ دادن به نگرانی های جامعۀ بین المللی نسبت به برنامۀ هسته یی اش امری اساسی است.

پرسش: آیا در جریان دیدارهای دوجانبه سوء تفاهمی هم پیش آمد؟

پاسخ: سوء تفاهمی در جریان دیدارهای دوجانبه نداشتیم، اما فکر می کنم دربارۀ بخشی از اظهارات چند روز پیش من در پاسخ به یکی از نمایندگان مجلس سنا، در روز سوم اکتبر، از واژه ای استفاده کردم که به نظر موجب نگرانی هایی در میان مردم ایران و همین طور گروهی از ایرانی-آمریکایی ها در این جا شد، که این واژه ها به نظر من نشان دهندۀ همان بی اعتمادی عمیقی است که پرزیدنت اوباما به آن اشاره کرد، و من فکر می کنم ما واقعا باید با کمک هم دیگر این بی اعتمادی ها را کنار بزنیم و این مذاکرات هسته یی به ما کمک خواهد کرد بتوانیم این کار را انجام دهیم؛ البته همان طور که آقای اوباما گفتند این کار زمان می برد؛ وقتی در طول چند دهه، از انقلاب ۵۷ ایران تا کنون، این بی اعتمادی ها بوجود آمده اند، خوب برطرف کردن آن ها هم نیاز به زمان دارد و برای این منظور لازم است که هر دو طرف با هم همکاری کنند؛ من در تلاش هستم که این کار انجام شود و معتقدم که همتایان ایرانی من هم دارند تلاش خودشان را می کنند و بهترین راه برای این کار این است که نگرانی های مان را در موارد مختلف بیان کنیم و در این میان مهم ترین نگرانی ایالات متحدۀ آمریکا ماهیت برنامۀ هسته یی ایران است.

گفت وگوهایی که در ژنو داشتیم، مفید بودند و به عنوان گام اول مناسب بودند. قرار است دوباره در شانزدهم و هفدهم آبان ماه با یکدیگر ملاقات کنیم و امیدواریم در این مسیر بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.

پرسش: منظورتان از این که «فریب کاری بخشی از دی ان ای است» چه بود؟

پاسخ: این در واقع مربوط به حوادث گذشته است؛ به طور تاریخی ایرانی ها فکر می کنند که ما فریب کار بوده ایم، و به نظر من در حقیقت اشاره ای بود که این بی اعتمادی بین ما چگونه است. همان طور که پرزیدنت اوباما گفته اند باید با یکدیگر در این زمینه کار کنیم و معتقدم که آقای روحانی هم می خواهند در همین مورد با هم همکاری کنیم. اعتماد دوجانبه و احترام متقابل میان ما وجود دارد. زمان زیادی نیاز دارد که بتوانیم به نقطۀ مطلوب برسیم. اما، من هم می گویم، قبلأ هم به طور علنی گفته ام، آقای کری، وزیر خارجه و آقای اوباما، رییس جمهوری هم به طور علنی گفته اند که ما همگی احترام فراوانی برای مردم ایران قائل هستیم، برای تمدن و تاریخ ایران، و برای همۀ میراث فرهنگی فوق العاده ای که ایران به جای گذاشته و ما از آن ها بهره مند می شویم، مثل همین فرشی که زیر پای ماست. از این رو است که باید با کمک هم روی این مساله کار کنیم.

پرسش: آیا تحت فشارهای بیرونی مذاکرات را ترک می کنید؟

پاسخ: رییس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا از من خواسته اند که سرپرستی هیات مذاکره کننده را به عهده بگیرم. فکر می کنم که همکارانم بر این عقیده اند که من مذاکره کننده ای منصف و معتدل هستم که درپی حل مشکلاتم، و به دنبال گرفتن امتیازات غیرمنصفانه و بی احترامی به دیگران نیستم؛ از همتایان ایرانی خودم هم همین انتظار را دارم، همان طور که در ژنو دیدم که رویکردی بسیار متفاوت و عملی را اتخاذ کرده اند.

هر یک از اعضای گروه ۱+۵، همین طور ایران، برای حفظ منافع کشورخودشان تلاش می کنند و این کاری است که همۀ ما باید انجام دهیم؛ اما در عین حال می خواهیم مساله ای را حل و فصل کنیم که واقعا می خواهیم حل شود. آن چه را که رییس جمهور روحانی گفته اند باور داریم، اما نیاز داریم که شاهد برداشتن گام هایی عملی و واقعی باشیم که به آن حرف ها جامۀ عمل بپوشاند.

پرسش: با کرۀ شمالی هم چنین مسائلی داشتید؟

پاسخ: در کنار هر گفت وگویی، افراد تندرو، افراد معتدل و افراد لیبرال وجود دارند، این جا در کشور خودمان هم داریم. این جا هم افرادی بوده اند که فکر می کردند من مذاکرات را بیش از حد آسان می گیرم و باید در جریان گفت وگوها سرسخت تر از این باشم. همین طور در ایران هم کسانی هستند که حرف های غیرمحترمانه یی راجع به آمریکا زده اند، می دانید که از ما به عنوان «شیطان بزرگ» نام می برند و مدام شعار «مرگ بر آمریکا» سر می دهند؛ این حساسیت ها را ما درک می کنیم چون دهه هاست که این بی اعتمادی میان ما بوده است. اما حالا می خواهیم مشکلات مان را حل کنیم و از آن دوران عبور کنیم؛ زمان خواهد برد، اما مصمم هستیم که این کار را انجام دهیم.

پرسش: از مذاکرات ژنو به این سو آیا تماس مستقیم دیگری بین مقامات آمریکایی و ایرانی بوده است؟

پاسخ: من خودم، از مذاکرات ژنو به این طرف، با مقامات ایران تماسی نداشته ام. تیم های کارشناسی ما قرار است هشتم و نهم آبان ماه با هم دیدار کنند تا گفت وگوهای ژنو را با جدیت پیگیری کنند و همان طور که پیش تر گفتم، ملاقات در سطح بالاتر، با حضور من، خانم کاترین اشتون، نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا، و هیات ایرانی به سرپرستی وزیر امور خارجه آقای ظریف، در شانزدهم و هفدهم آبان ماه در ژنو صورت خواهد گرفت و امیدوارم که بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.

پرسش: محل نشست بعدی کجاست؟

پاسخ: نشست کارشناسی در وین برگزار خواهد شد و بعد در ژنو، نمایندگان گروه ۱+۵ و ایران با هم ملاقات خواهند کرد.

پرسش: آیا دولت اوباما می کوشد تصویب تحریم های جدید در سنا را به تأخیر بیاندازد؟

پاسخ: با مجلس نمایندگان و سنا رایزنی هایی را داشته ایم و چند روز پیش به اعضای مجلس نمایندگان به طور محرمانه گزارش اوضاع را دادم، با نمایندگان سنا هم گفتگو کرده ایم، البته سنا چند روزی جلسه نداشت ولی چند روز آینده برای رایزنی به آن جا خواهم رفت. ما بر این عقیده هستیم که الان زمانی است که باید برای تصویب تحریم ها دست نگه داریم تا ببینیم که مذاکرات هسته یی به کجا می رسد. البته کنگره اختیار خودش را دارد و قرار نیست که ما آن ها را مدیریت کنیم، اما گفت وگوهای فوق العاده جدی در جریان است و در این راستا با کنگره شریک و همکاریم و به نظر من آن ها در ارتباط با رویکرد ما به گفت وگوهای هسته یی همراهی خیلی مؤثری را داشته اند و لازم است که این همراهی و مشارکت ادامه پیدا کند تا بتوانیم به نتیجۀ موفقیت آمیزی برسیم، و اطمینان دارم همین طور هم خواهد بود.

پرسش: اختلاف نظرات مطرح شده میان آمریکا و اسراییل بر سر ایران چیست؟

پاسخ: هیچ دو کشوری نیستند که منافع شان دقیقا یکسان باشد؛ این در مورد ما با اسراییل صدق می کند، در مورد آمریکا و ایران صدق می کند و حتی در مورد ما و بریتانیا که شاید نزدیک ترین هم پیمان ما باشد هم صدق می کند. این طور نیست که همیشه با هم هم نظر باشیم؛ مهم این است که هدف نهایی ما چیست. در همۀ این موارد و در همۀ این کشورها در سراسر دنیا هدف این است که به نگرانی های جامعۀ بین المللی دربارۀ برنامۀ هسته یی پاسخ داده شود. آقای روحانی گفته است که برنامه هسته یی کشورش برنامه ای صلح آمیز باقی خواهد ماند. این چیزی است که همۀ ما می خواهیم، هدفی است که همۀ ما دنبال می کنیم و برای آن چنین در تکاپو هستیم.

پرسش: آیا آمریکا بخشی از دارایی های ضبط شدۀ ایران را در ازای گام های عملی تهران آزاد خواهد کرد؟

پاسخ: هر گزینه ای که در اختیار داشته باشیم را برای پیش بردن این مذاکرات بررسی خواهیم کرد. گفت وگوهای جامعی داشتیم، همه چیز روی میز بوده، در مورد همه چیز صحبت شده و مطمئن هستم که این روند ادامه خواهد داشت.

پرسش: پس این گزینه دور از نظر نیست؟

پاسخ: در مورد هر چه که برای پیشبرد این مذاکرات لازم بود صحبت کرده ایم. می دانید یکی از موارد خیلی جالب این دور اخیر مذاکرات هسته یی در قالب گروه ۱+۵ این بود که با ایران توافق کردیم در مورد جزییات صحبت نکنیم و این نشان دهندۀ جدی بودن این مذاکرات است. من از حس مسوولیتی که همۀ طرف ها به خرج دادند بسیار سپاسگزارم؛ چون این برای رسیدن به یک نتیجۀ مناسب خیلی اهمیت دارد.

پرسش: آیا متناسب با تغییرات در تیم ایرانی، در تیم مذاکره کنندۀ آمریکا هم تغییری رخ داد؟

پاسخ: افراد جدیدی را به تیم مذاکره کننده مان اضافه کردیم. ما همیشه متخصصان هسته یی را در گروه داشتیم، اما این بار دو کارشناس امور تحریم را هم با خودمان بردیم، یکی از وزارت خزانه داری و یکی هم از وزارت امور خارجه. به نظرم اقدام ارزشمندی بود چون روشن است که نوعی تسهیل کردن بخشی از تحریم ها در گام نخست مهم خواهد بود و صد البته برای گام های نهایی این گفت وگوها هم بسیار مهم خواهد بود و برای همین از حضور آن ها در تیم مذاکره کننده خودمان بسیار خوشحالم.

پرسش: آیا موضوع دیگری غیر از مسالۀ هسته یی، مثل بحران سوریه یا وضعیت حقوق بشر، در ژنو مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت؟

پاسخ: تمرکز محض مذاکرات در ژنو بر روی برنامۀ هسته یی ایران بود؛ در مورد نگرانی های جامعۀ بین الملل بحث شد و این تضمین که اگر ایران به تکالیف و مسولیت های بین المللی اش پایبند باشد و جامعۀ بین المللی هم از ماهیت صلح آمیز برنامۀ هسته یی ایران اطمینان حاصل کند، آنگاه می تواند از برنامۀ مسالمت آمیز هسته یی برخوردار شود. موضوع های دیگر می تواند در زمان دیگری مورد بحث و گفت وگو قرار بگیرند.

پرسش: پس در ملاقات بعدی برنامه ای برای طرح هیچ موضوع دیگری ندارید؟

پاسخ: نه نداریم. پرزیدنت اوباما در خلال سخنرانی خودش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که حل مسالۀ هسته یی ایران، برای پرداختن به مسائل دیگر و برای توسعۀ روابط، امری حیاتی است. اولویت ما همین مسالۀ هسته یی است و باید بر سر آن بحث شود. تا این مساله حل نشود، ورود به مسائل دیگر دشوار خواهد بود. البته که ما دربارۀ آن موضوع هایی که شما اشاره کردید و همین طور موضوع های دیگر، نگرانی هایی داریم و امیدوارم، خیلی زود، روزی برسد که بتوانیم به آن موضوعات هم بپردازیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات