افکار نیوز گزارش می دهد:

جمهوری اسلامی در بالای میز ژستی دیپلماتیک گرفته اما در زیر میز همچنان از ابزار خشونت و سلاح هایی که به سمت مقام ایرانی نشانه رفته استفاده می کند.

گروه سیاسی: کوتاه زمانی پس از آنکه گفتگوی تلفنی اوباما و حسن روحانی در رسانه ها منتشر شد مردم در نمازجمعه تهران و شهرستانها با آتش کشیدن پرچم امریکا اعتراض خود را نسبت به این گفتگو نشان دادند؛ این پایان ماجرا نبود و پس از آن پوسترهایی در سطح شهر نصب شد که با زبان هنر ماهیت مذاکرات را گویاتر عنوان می کرد.

به گزارش افکارنیوز ، این پوسترها با عنوان «صداقت آمریکایی» با حمایت سازمان رسانه ای اوج و توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی واکنشی خودجوش به ماهیت مذاکره با آمریکا عنوان شده است.
نکته ای که در این تصاویر جالب توجه است این است که هرچند طرف آمریکایی مذاکره کننده با نماینده جمهوری اسلامی در بالای میز ژستی دیپلماتیک گرفته اما در زیر میز همچنان از ابزار خشونت و سلاح هایی که به سمت مقام ایرانی نشانه رفته استفاده می کند.

افکار نیوز در خصوص چگونگی انتشار و نصب این پوسترها در شهر به سراغ محسن پیرهادی، عضو شورای شهر تهران رفته است؛ وی اقدام هنرمندان طراح این پسترها را بسیار نجیبانه می داند چرا که دولت امریکا گزینه نظامی را در مواجهه با ایران روی میز دارد اما در این پوسترها برخورد نظامی از سوی امریکا زیر میز است. پیرهادی خاطر نشان کرد: وجاهت بین المللی مذاکرات برای ما بسیار اهمیت دارد اما نباید این مسئله باعث شود تا جنایات امریکایی ها علیه ایران را فراموش کرده و ژست سلطه گری امریکا را از یاد ببریم.

عضو شورای شهر تهران ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان طراح این پسترها به بازتاب آن در رسانه های داخلی و بین المللی اشاره کرده و گفت: بازتاب گسترده نصب این پسترها در سطح شهر نشان می دهد که وقتی چهره واقعی امریکا و غرب را نشان می دهیم آنها به هم می ریزند از این رو این حرکت می تواند شروعی باشد برای افقهای بلندتر در نشان دادن چهره واقعی امپریالیسم و قدرتهای سلطه گر جهان.


وی تشکل های خودجوش مردمی را طراح این پسترها معرفی کرده و می گوید که شهرداری برای نصب پوستر ها مجوز صادر نکرده است در عین حال بسیج شهرداری تهران از نصب آنها اطلاع داشته و مانع از نصب این پوسترها و تصاویر نشده است چرا که محتوای آن ها خارج از سیاست های نظام نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: اصولا تشکیلات بسیج در همه سازمان ها و نهادها از جمله در شهرداری تهران تشکیلات مستقلی دارند و به طور مستقل هم عمل می کنند. یک روز پیش از نصب پوسترها در جلسه ای به من گفتند که قرار است این کار انجام شود، نگران این بودند که ممکن است پس از نصب این پوسترها را جمع کنند یا هنگام نصب کسی مانع آن ها شود به همین دلیل با من صحبت کردند و من هم روند کلی کار را در راستای فرموده های مقام معظم رهبری دیدم و مانع نشدم.

پیرهادی در پاسخ به این سوال که آیا مجوز نصب این پوسترها را بسیج شهرداری تهران صادر کرده است؟ مجوز که نه، این طور نبوده که بسیج شهرداری به صورت مکتوب تاییدیه صادر کرده باشد، من دیدم کار خوبی انجام می دهند و مانع نشدم، گفتم اگر جایی به مشکل خوردید بگویید ما حمایت می کنیم.مسئول بسیج شهرداری تهران افزود: کسی حق کار بدون هماهنگی و بدون مجوز ندارد و من اصل کار را دیده بودم. نصب هر تبلیغاتی در تهران ضابطه مند و قانونی است و البته که کسی نمی تواند در تهران هر پوستر و تبلیغاتی را نصب کند و باید مجوز بگیرد. در ارتباط با تشکل های دیگر هم اگر با شهرداری هماهنگ کنند ایرادی ندارد و می توانند در مناسبت ها از فضاهای محیطی تهران استفاده کنند. به هرحال سازمان فرهنگی و هنری اوج که در زمینه طراحی و نصب پوسترهای اخیر فعال بوده سازمانی با سابقه شناخته شده و در حوزه کارهای ارزشی خوشنام بوده است و به همین دلیل هم حمایت کردیم.

وی در خصوص مضمون پوسترها توضیح داد: این پوسترها به مناسبت ۱۳ آبان طراحی و نصب شده و ما این کار را خارج از وظایف ارزشی بسیج ندیدیم و به همین دلیل حمایت کردیم و مانع نشدیم. کار فرهنگی و ارزشی بسیج، صیانت از آرمان حضرت امام (ره) و منویات مقام معظم رهبری است و هرجا که احساس تکلیف کنیم با هماهنگی مسئولان و نیروهای خودمان، اقدام و فعالیت می کنیم. این موضوع هم از روال عمومی برنامه ها و اقدامات بسیج خارج نبوده، گروه های مختلف ارزشی عموما به طور خودجوش طرح هایی را می دهند و شهرداری هم قسمت بسیج را می گویم مانع نشده چون این پوسترها را خارج از سیاست های نظام ندیده است.

وی گفت: ما حمایت کننده دولت در مذاکرات هسته ای هستیم، حوزه تخصصی من روابط بین المللی است و حتما طوری عمل نمی کنیم که با حرکت دولت در این شرایط مغایر باشد یا آن را خنثی و تضعیف کند. به هرحال تا جایی که مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده حمایت کنند ما هم در بسیج حمایت می کنیم اما حتما این نگاه در ما وجود دارد که باید پشتیبان دولت باشیم و هستیم اما درعین حال وظایف دیگری هم داریم که انجام می دهیم. من معتقدم برخلاف آنچه منتقدان می گویند، این پوسترها و حرکتی که انجام شده در راستای کمک به دولت برای پیشبرد مذاکرات بوده است. به هرحال دنیا باید بداند که دولت در چه شرایط داخلی در حال پیشبرد این مذاکرات است.

پیرهادی ادامه داد: ایران در حال مذاکره با کشورها و قدرت هایی است که سابقه خوبی ندارند. آن ها می بینند که در این پوسترها چهره واقعی خودشان ترسیم شده و نگرانند که چهره واقعی آن ها برای مردم بیش از این آشکار شود. در چنین شرایطی قدرت رسانه ای آن ها به این سمت می رود که داخل کشور اختلاف ایجاد کنند. آنچه در این پوسترها ترسیم شده تنها بخشی از سابقه آمریکاست، قسمت بسیار کوچکی از جنایات آمریکایی ها که بر کسی پوشیده نیست. این پوسترها مساله مخفی و پنهانی را روشن نکرده اند.

آقای اوباما بعد از مذاکره ایران را تهدید کردند که گزینه نظامی همچنان روی میز است در همین پوسترها هم می بینید که طرف مذاکره کننده آمریکایی اسلحه در دست دارد، این عین همان واقعیتی است که اتفاق افتاده است. نمونه دیگری که بخواهم مثال بزنم صحبت های خانم شرمن است که از طرف آمریکا در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشت، پس از مذاکرات در گزارش خود به سناتورهای آمریکایی گفت: به طرف ایرانی اعتماد ندارد، زیرا فریب و دروغ بخشی از ژن ایرانی هاست.

این نشان دهنده نگاه توهین آمیز و از بالا به پایین آن ها به ایران است و این که همیشه می خواهند با پیش شرط سلطه و قدرت نظامی با ایران مذاکره کنند.

پیر هادی در پاسخ به این سوال که «در این پوسترها طرف ایرانی که روبه روی نماینده آمریکا نشسته، تداعی کننده چهره آقای ظریف، وزیر امور خارجه دولت روحانی است، این تصویر را که دیدید چنین برداشتی نداشتید؟ » گفت: من از این پوستر چنین برداشتی نداشتم و ندارم، به هیچ وجه بحث اشخاص یا دولت در میان نبوده است. لازم است از آقای ظریف که با وجود بیماری برای پیشبرد مذاکرات و در جهت تامین منافع ملی کشور به ژنو سفر کردند تشکر کنیم نه این که خدای نکرده بخواهیم ایشان یا تیم مذاکره کننده را تضعیف کنیم. تاکید می کنم آنچه ارائه شده در راستای فرمایش های مقام معظم رهبری است که فرمودند من به دولت آمریکا بی اعتماد هستم.
وی در پایان گفت که مخالفتی با این تصاویر از سوی هیچ فردی نشده است و اصولا نیروهای متدین و مومن و انقلابی و کسانی که نسبت به حرکت های جمهوری اسلامی و دشمنان کشور حساس و آگاه هستند از این حرکت های خودجوش استقبال می کنند البته ممکن است که افراد من باب سلیقه حرفی درباره گرافیک پوسترها داشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات