اگر طی روزهای آینده اتفاق خاص و عمده ای در فعالیت و مطالبات خاتمی و اصلاح طلبان صورت نگیرد وی در هفته جاری و حداکثر تا هفته آینده با صدور بیانیه ای ضمن تشکر و قدردانی از همه تقاضاها از او برای کاندیداتوری، به طور تفصیلی و تشریحی رسما اعلام خواهد کرد کاندیدای ریاست جمهوری نخواهد شد.

احزاب و گروه های اصلاح طلب که سیدمحمدخاتمی را به عنوان کاندیدای خود برای انتخابات آینده ریاست جمهوری معرفی کرده و از وی دعوت به ورود به صحنه نموده اند به این تصمیم قطعی رسیده اند که در صورت انصراف وی از نامزدی در انتخابات، هیچ کاندیدایی برای انتخابات معرفی نکنند.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره به بهارنیوز گفت: اجماع اصلاح طلب بر شخص آقای خاتمی است و این مساله نیز براساس تدبیر، رایزنی و تفکر جمعی در جلسات متعدد اخذ شده است و از پشتوانه عقلی و منطقی برخوردار است.

وی ادامه داد: فرض بگیرید به جز آقای خاتمی ما روی هر کدام یک از کاندیداهای مطرح دیگر (عارف، جهانگیری و نجفی) اجماع و او را معرفی کنیم در صورتیکه اقشار زیادی از جامعه خصوصا در شهرهای کوچک و روستاها حتی نام این دوستان را تاکنون نشنیده اند؛ با کدام فرصت و ابزار انتخاباتی در این مدت اندک می توانیم وارد صحنه انتخابات شده و در یک رقابت تبلیغاتی نابرابر با اصولگرایان شرکت کنیم؟

وی افزود: اما کاندیداتوری آقای خاتمی به دلیل شناختی که جامعه ایران از شخصیت و دوره مدیریتش دارند ما را از این دغدغه مستثنی می نمود به ویژه اینکه خود اصولگرایان نیز می گویند ایشان در نظرسنجی در صدر کاندیداهاست. به همین دلیل چنین رویکردی از نظر بسیاری از دوستان اصلاح طلب یک انتحار سیاسی تلقی می شود که برای جناح اصلاحات هزینه حیثیتی سنگینی خواهد داشت.

در همین حال، یک فعال سیاسی نزدیک به کارگزاران سازندگی (از احزاب ائتلاف اصلاح طلبان) گفت: دیدگاه مسوولان کارگزاران معرفی کاندیدا به هر شکل ممکن است با این عقیده که نباید از فرصت انتخابات به سادگی عبور کرد. در همین راستا به نظر می رسد احتمال معرفی اسحاق جهانگیری از سوی حزب کارگزاران در صورتی که خاتمی از کاندیداتوری انصراف دهد، وجود دارد.

از سوی دیگر خبرنگار ما کسب اطلاع نمود دکتر محمدرضا عارف نیز که در طی چند ماه گذشته برای کاندیداتوری علاقمند بود با اطلاع از نظرسنجی های موجود در جامعه، تلویحا اعلام کرده است فقط در صورتی وارد عرصه خواهد شد که اولا آقای خاتمی نیاید، ثانیا ایشان از کاندیداتوری ام اعلام حمایت کند در غیر این صورت احتمال کاندیداتوری ام اندک خواهد بود.

آخرین خبر موثق خبرنگار ما نیز حاکی است که تا لحظه مخابره این خبر، نظر آقای خاتمی برنیامدن (عدم کاندیداتوری) است و حتی در مقابل اصرار برخی از چهره های صاحب نفوذ نظام همچون هاشمی رفسنجانی اعلام کرده است با وضعیت موجود و نگرش های حاکم بر عرصه سیاسی و حاکمیتی کشور، آمدنم هیچ ثمر و حاصلی برای مردم، جامعه و نظام نخواهد داشت. در همین رابطه خبرنگار ما کسب اطلاع کرد اگر طی روزهای آینده اتفاق خاص و عمده ای در بن بست فعالیت و مطالبات حداقلی خاتمی و اصلاح طلبان صورت نگیرد وی در هفته جاری و حداکثر تا هفته آینده با صدور بیانیه ای ضمن تشکر و قدردانی از همه تقاضاها از او برای کاندیداتوری، به طور تفصیلی و تشریحی رسما اعلام خواهد کرد کاندیدای ریاست جمهوری نخواهد شد.

در عین حال رایزنی ها با رئیس جمهور دوره اصلاحات همچنان ادامه دارد و از سوی دیگر شنیدیم آقای خاتمی صرفا به دلیل احترامی که برای برخی از حامیان کاندیداتوری اش خصوصا مصطفی تاج زاده « معاون سیاسی وزارت کشور دولتش» که از خرداد ۸۸ در زندان به سر می برد و به شدت از کاندیداتوری ایشان حمایت کرده تاکنون از انتشار بیانیه « عدم کاندیداتوری» خودداری نموده؛ اما طی روزهای اخیر با توجه به انتقاداتی که از ایشان در بین برخی از چهره های گروه های اصلاح طلب (خصوص کارگزاران) مبنی بر فرصت سوزی صورت گرفته اعلام کرده است طی این هفته و نهایتا هفته آینده رسما منتفی بودن کاندیداتوری را اعلام خواهد کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات