وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دیدار و گفت وگوی خود با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد سوریه، ابراز امیدواری کرد که با چنین همکاری هایی بتوان جلوی ادامه خونریزی های در سوریه را گرفت.

به گزارش افکارنیوز ، محمدجواد ظریف در مطلبی که یکشنبه شب در صفحه فیسبوک خود نوشته بود، همچنین به برخی برخوردهای داخلی با مسایل سیاست خارجی کشور اشاره کرد و افزود: در روزهای گذشته شاهد تحولات مختلفی بودیم. مهرورزی های فراوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بنده و سیاست خارجی حتی در معابر عمومی پایتخت ابراز شد! که البته نگرانی زیادی از آن نیست. خوشحالم که مردم و مسئولین عالیرتبه کشور از سیاست خارجی حمایت می کنند و در این دو روز هم تأییدهای محکم و مجددی از این حمایت ها را دریافت کردم.

وی در بخش دیگری از مطلب خود، به اتفاقات روز عید غدیر که با واکنش هایی از سوی رسانه ها و البته وزارت اطلاعات همراه بود اشاره کرد و مطالب عنوان شده از سوی وزیر اطلاعات از جمله اینکه «خداوند از پایمال شدن حق خود اگر سهوی و غیرعمدی باشد گذشت می کند اما از پایمال شدن حق مردم حتی اگر سهوی هم باشد نمی گذرد» را شروع خوبی برای برخورد سازنده با برخی رفتارها نظیر آنچه در روز عید غدیر اتفاق افتاد، دانست.

 ظریف در مطلب صفحه فیسبوک خود آورده است:

«دوستان سلام

ساعت ۹ و نیم شب یکشنبه است و تازه از هیأت دولت برگشته ام.

دیروز، بعد از یک هفته استراحت درمانی در منزل، به وزارت امور خارجه رفتم. البته در دوران استراحت هم جلسات و کار را از منزل دنبال می کردم. به عبارتی دورکاری!

روز شنبه، بعد از چند ملاقات و دیدار و جلسه داخلی، با اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد در مورد سوریه، که به تهران آمده است دیدار و پس از آن مصاحبه مطبوعاتی مشترک داشتیم و در مورد روش های کمک به بازگشت صلح به سوریه و امنیت به منطقه گفتگو کردیم. ۱۲ سال پیش با آقای ابراهیمی در کنفرانس بن، برای بازگرداندن صلح به افغانستان پس از رهایی از طالبان همکاری خوب و موفقی داشتم و امیدوارم این بار هم بتوانیم به توقف خونریزی در سوریه کمک کنیم.

در روزهای گذشته شاهد تحولات مختلفی بودیم. مهرورزی های فراوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بنده و سیاست خارجی حتی در معابر عمومی پایتخت ابراز شد! که البته نگرانی زیادی از آن نیست. خوشحالم که مردم و مسئولین عالیرتبه کشور از سیاست خارجی حمایت می کنند و در این دو روز هم تأییدهای محکم و مجددی از این حمایت ها را دریافت کردم که باعث دلگرمی بنده و همکارانم شد. امیدوارم که بتوانیم با حمایت مردم و مسئولین باری را از دوش کشور و مردم برداریم و در مقابل این همه بزرگواری شما شرمنده نشویم.

نکته دیگر. آنچه در روز عیدغدیر اتفاق افتاد برای همه تلخ بود. نظرات و انتقادات شما را هم در این زمینه دیدم و گرچه توقع دوستان برای موضع گیری پیرامون مسایلی که از حوزه مسئولیت من خارج است را غیرواقع بینانه می دانم، ولی از اینکه صفحه مرا برای اظهارنظرهای خود قابل می دانید خوشحالم و از همه شما سپاسگزار، که حتی در پاره ای از موقعیت ها، اگرچه با تلخی، بازهم به یاد من هستید. به قول نظامی گنجوی:

اگر با من نبودش هیچ میلی

چرا ظرف مرا بشکست لیلی

به هرحال در این زمینه اظهارنظر وزیر محترم اطلاعات، که قبل از من توجه همکار گرانقدرم سرکار خانم دکتر ابتکار را جلب کرده بود، به نظر من هم شروع خوبی برای برخورد سازنده با این گونه موارد است: «برقراری امنیت باید در چارچوب باشد. خداوند از پایمال شدن حق خود اگر سهوی و غیرعمدی باشد گذشت می کند اما از پایمال شدن حق مردم حتی اگر سهوی هم باشد نمی گذرد. کسانی که دل به مهر نظام مقدس جمهوری اسلامی بسته اند و علاقه مند به رشد این نظام هستند باید در جهتی حرکت کنند که همه ملت احساس امنیت کنند و البته پیشگیری مقدم بر درمان است. »

امیدوارم در روزهای آینده بیشتر در مورد تحولات سیاست خارجی برای شما گزارش دهم.

شب همگی شما خوش و خدا نگهدار ایران عزیز و شما مردم خوب و بزرگوار. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات