معاون پیشین رییس جمهور آمریکا نسبت به اینکه دولت اوباما بتواند از طریق مذاکره و گفت وگو به راه حلی برای موضوع هسته یی ایران دست یابد، ابراز شک و بدبینی کرد.

به گزارش افکارنیوز ، دیک چنی معاون پیشین رییس جمهور آمریکا روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری ای. بی. سی در اظهاراتی خصمانه مدعی شد که شک دارد آمریکا بدون اقدام نظامی بتواند برنامه هسته یی ایران را متوقف کند.

چنی در این رابطه گفت: من به اینکه دولت بتواند از طریق مذاکرات به توافق دست یابد، اطمینان زیادی ندارم. فکر می کنم تحریم ها کمی شانس سر به راه کردن ایران را دارند. با دوستانم در این بخش از منطقه صحبت کرده ام. من هنوز بسیاری از آنها را می شناسم و آنها نگران این هستند که موضوع ایران مانند موضوع سوریه تمام شود و با وجود اظهارات جسورانه دولت (آمریکا) در تحلیل نهایی هیچ اقدام موثری درباره برنامه هسته یی ایران صورت نگیرد.

معاون پیشین رییس جمهور آمریکا درباره اینکه" آیا به عقیده وی اقدام نظامی علیه ایران غیرقابل اجتناب است؟ " پاسخ داد: من نمی دانم چگونه می توانیم بدون آن به اهدافمان دست یابیم و شک دارم که اگر دورنمای اقدامی نظامی وجود نداشته باشد دیپلماسی تاثیری داشته باشد و اگر دیپلماسی ناموفق باشد آنگاه به اقدام نظامی متوسل می شویم.

چنی که در سال ۲۰۰۷ پیشنهادش برای حمله به آنچه برنامه هسته یی سوریه خوانده می شود توسط مقامات دولت جورج بوش رد شد، گفت که چنین اقدامی می توانست بازدارنده ای برای ایران باشد و امروزه در مذاکرات با تهران، ایران را در موضع مذاکراتی بهتری قرار دهد.

وی مدعی شد: به نظر من مهم بود که می توانستیم رآکتور سوریه را از رده خارج کنیم و این می توانست سیگنال بسیار مهمی برای برنامه هسته یی ایران بفرستد، اینکه ما یک خط قرمز کشیده ایم.

معاون پیشین رییس جمهور آمریکا با ادعای اینکه چنین اقدامی می توانست به سیاست واشنگتن استحکام ببخشد، مدعی شد: ایرانیان به این اتفاق نگاه می کردند و می گفتند" این افراد کاملا جدی هستند" . اگر ما هفت سال پیش رآکتور سوریه را نابود کرده بودیم امروز می توانستیم مذاکرات مؤثرتری با ایرانیان داشته باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات