ساعت ۳۰و ۱۰دقیقه صبح حدود ۴۰۰ نفر از دانشجویان که از یک چهار راه قبل از سفارت آمریکا به سوی دانشگاه تهران حرکت کرده بودند هنگامی که جلوی در اصلی سفارت آمریکا رسیدند، مسیر خود را تغییر دادند و به داخل سفارت رفتند.

به گزارش افکارنیوز ، همه روزها، روز های خداست اما برخی روز ها ویژه و سرنوشت ساز برای یک ملت و تمدن است.

ای بسا یک روز ارج و قرب به مراتب بیشتر از روز های دیگر پیدا می کنند. تمام روزها برای افراد روز خدا هستند اما روزی که هر انسان فارغ از جنس و رنگ چشم به دنیا خاکستری باز می کند برای او ویژه است. یا روزی که فردی تصمیم سرنوشت سازی می گیرد روز ویژه برای اوست که زندگی او به قبل از بعد از آن روز تصمیم ساز تبدیل می شود. برای ملت ایران ۱۳ آبان روز ویژه است. روزی که دانشجویانی از دیوار سفارت امریکا بالا می رفتند هرگز گمان نمی کردند روزی ویژه برای ایرانیان می آفرینند که پیش از سه دهه انگار دیروز بود که از سفارت بالا رفتند. اتفاقی که زنده می ماند. و هنوز از حنجرها بر می خیزد امریکا امریکا مرگ به نیرنگ تو. خون جوانان ما می چکند از چنگ تو. هنوز استکبار ستیزان ایران و جهان از این واقعه ای که قرار بود ۳ تا ۴ روزه باشد. ۴۴۴ روز طول کشید چون دسته دسته مردم از تسخیر سفارت امریکا حمایت کردند. این واقعه آنقدر مهم شد که رهبرشان آنروز را انقلاب دوم بنامند.

۱۳ آبان ۱۳۵۸:

ساختمان سفارت امریکا در تهران به تصرف دانشجویان مسلمان پیرو خط امام درآمد. به این مناسبت روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار شناخته شد.

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت، در سرتاسر کشور، حرکت هایی می شد تا جو سیاسی جامعه را ملتهب و پیچیده کند. بعدها معلوم شد که مرکز تمامی این فتنه ها و جریانات ضدانقلابی، در سفارت آمریکا در تهران است؛ در حالیکه موضع منافقانه آمریکا نسبت به انقلاب اسلامی مانع از روشن شدن چهره واقعی آمریکا در میان مردم گردیده بود. به همین جهت، امام خمینی، بیانات قاطعی علیه ابرقدرت ها و بویژه آمریکا، ابراز فرمودند و خصوصا با ورود شاه به آمریکا فرمان مقابله را به تمامی دانش آموزان و دانشجویان و طلاب علوم دینی صادر نمودند. در چنین شرایطی با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه های تهران، پلی تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و… گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا، از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند. در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی ها، به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت ها و تجاوزارت و غارت های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت نمودند. امام خمینی نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال طلب و آزادیخواه بودند، دست به یکسری اقدامات بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله، فشار آوردن به مجامع بین المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و… ، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر؛ اما پس از بی ثمر ماندن آنها، به اقدامات جدی تری روی آوردند؛ از جمله: قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای ها و اموال ایران و… که هیچ کدام تاکنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی عدالتی جهانی و منشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.۱۳ آبان ۱۳۵۷:

تعدادی از دانش آموزان و دانشجویان که در دانشگاه تهران تجمع کرده بودند توسط مأموران شاه به خاک و خون کشیده شدند. متعاقب این حادثه وزیر علوم استعفا داد و بازار تهران تعطیل شد.

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت ۱۱ صبح، مأموران، ابتدا چند گلوله گاز اشک آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

حضرت امام (ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «… عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است… ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته ام… صدای آزادی خواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم. »

به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش آموز نام گذاری شده است.۱۳ آبان ۱۳۵۷:

پراودا ارگان حزب کمونیست شوروی رهبران مذهبی ایران را متهم کرد که برای رسیدن به هدفهای ویژه خود توده های مردم را به قیام و شورش وادار کرده اند به نوشته این روزنامه آیت الله خمینی در مبارزه جاری نمی تواند روی کوچکترین پشتیبانی شوروی حساب کند! به نظر کرملین بهترین اصلاحات، همان است که به دست شاهنشاه انجام شود!

۱۳ آبان ۱۳۵۷:

آنتونی پارسونز سفیر انگلیس در دیدار با شاه: بحران فعلی ایران با وضع زمان حکومت مصدق در ۱۹۵۳ که ژنرالها به آسانی توانستند بر اوضاع مسلط شوند قابل مقایسه نیست چون در آن موقع مصدق حمایت روحانیت را از دست داده بود.

۱۳ آبان ۱۳۵۶:

امام خمینی (ره) در پاسخ پیام عرفات به مناسبت شهادت حاج سید مصطفی خمینی نوشتند: «این مصیبت ها در مقابل مصائبی که بر امت اسلام و مسلمین وارد شده و می شود ناچیز است» .

۱۳ آبان ۱۳۵۳:

مجله تایم در گزارشی از ایران نوشت: ۴۰ درصد ثروت کشور متعلق به تنها ۱۰ درصد جمعیت می باشد.

۱۳ آبان ۱۳۵۰:

«دا گلاس» سفیر امریکا در تهران از پست خود استعفا داد.

۱۳ آبان ۱۳۴۳:

امام خمینی (ره) شبانه در خانه مسکونی خود در قم دستگیر و پس از انتقال به تهران، به ترکیه تبعید شدند.

۱۳ آبان ۱۳۴۲:

در اصفهان، تبریز و تهران مجالس ختم سوگواری برای شهادت طیب حاج رضائی و اسماعیل رضائی برگزار شد.

۱۳ آبان ۱۳۳۵:

با یورش نظامیان انگلیس، فرانسه و اسرائیل به مصر، نخست وزیران و وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان سنتو در تهران گرد هم آمدند.

۱۳ آبان ۱۳۳۱:

لایحه تعقیب قانونی احمد قوام (قوام السلطنه) به خاطر حوادث ۲۷ تا ۳۰ تیر ۱۳۳۱ در مجلس شورای ملی تصویب شد.

۱۳ آبان ۱۳۲۹:

یک موافقتنامه تجاری و بازرگانی میان ایران و اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید.۱۳ آبان ۱۳۲۸:

عبدالحسین هژیر نخست وزیر مستعفی، هدف گلوله های حسین امامی عضو جمعیت فدائیان اسلام قرار گرفت و مجروح شد. متعاقب این حادثه در تهران و حومه حکومت نظامی برقرار شد.

۱۳ آبان ۱۳۲۵:

آیت الله حاج سید ابوالحسن اصفهانی مرجع تقلید شیعیان در شهر کاظمین درگذشت.

۱۳ آبان ۱۳۰۴:

دولتهای انگلیس، شوروی، آلمان، ایتالیا، بلژیک، مصر و لهستان حکومت موقت رضاخان را به رسمیت شناختند.

۱۳ آبان ۱۳۰۳:

واحدهای ارتش ایران به فرمان رضاشاه برای سرکوب شیخ خزعل رهسپار خوزستان شدند.

۱۳ آبان ۱۲۸۸:

شهر اردبیل به تصرف شاهسون ها در آمد و غارت شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات