یک عضو مجمع روحانیون مبارز معتقد است که ورود به مباحث سیاسی و تاریخی و اظهارنظر در ارتباط با آن ها، کار مداحان نیست.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام والمسملین رضوی یزدی با بیان اینکه" اظهارنظر در مورد مطالب سیاسی، تاریخی بر روی منبر کار وعاظ و نویسندگان است" ، افزود: کار مداحان خواندن متن اشعاری است که در ارتباط با اهل بیت انتخاب کرده اند و ورود به مباحث سیاسی و تاریخی کار آن ها نیست.

وی با اشاره به مراسم عزاداری همراه با مداحی که با حضور حضرت امام (ره) برگزار می شد، گفت: آقای کوثری یکی از روضه خوانان اهل بیت بود که در این قبیل مراسم حضور پیدا می کرد و با آنکه فردی روحانی بود، فقط به مداحی و روضه خوانی می پرداخت و از ورود به مسائل سیاسی و اظهارنظر در ارتباط با آن خودداری می کرد.

این عضو مجمع روحانیون مبارز در آستانه ماه محرم افزود: در سال های اخیر برخی مداحان از مرز مسئولیت های خود تجاوز کردند و به مسائل سیاسی و تاریخی ورود پیدا می کنند. من تصور می کنم آن ها از برخی از مراکز سیاسی و بنگاه های اجرایی، حمایت و گاه تحریک می شوند وگرنه مداحان به طور کلی علاقمند نیستند که به این گونه مسائل ورود پیدا کنند.

رضوی یزدی با بیان اینکه" مداحان در ایام ماه محرم مناسب است که به خواندن اشعار و مصیبت های مرتبط با اهل بیت (ع) بپردازند" ، اظهار کرد: اشعاری که برخی شاعران چون محتشم کاشانی و عمان سامانی در ارتباط با اهل بیت (ع) سروده اند و برخی دیگر، اشعار خوبی در این زمینه محسوب می شوند و مناسب است که مداحان از این اشعار استفاده کنند و ورود آن ها به مسائل سیاسی و اظهارنظر در این گونه موارد دور از رسالت مداحان است.

وی با انتقاد از برخی از مداحان که زبان به ناسزاگویی باز می کنند، ادامه داد: در مسلک و شیوه ائمه اطهار فحش و اهانت جایی نداشته و کسانی که به مداحی اهل بیت (ع) می پردازند نیز باید بر اساس همین مسلک رفتار کنند و از اهانت، فحش و هتک حرمت افراد بپرهیزند.

این عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه" متأسفانه در کشور ما شیوه ای رواج پیدا کرده که برخی افراد از یک کانون قدرت حمایت و از سویی دیگر به دیگران اهانت می کنند و این حمایت از یک کانون قدرت برای آن ها مصونیت می آورد" ، گفت: متأسفانه می بینیم که از سوی قوه قضائیه با اهانت و فحاشی که گاه از سوی برخی مداحان صورت می گیرد، برخوردی نمی شود، در حالی که قوه قضائیه باید بی طرف باشد و نباید نگاه کند که فلان مداح به کدام کانون قدرت وابسته است بلکه باید با هر کسی که جرمی انجام داده طبق قانون برخورد کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات