محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی در آنکارا بسر می برد، جمعه شب با احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش افکارنیوز ، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مروری بر ابعاد مختلف روابط دوجانبه در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی بویژه در حوزه های مربوط به انرژی و حمل و نقل، ظرفیتهای موجود برای گسترش همکاری های دو کشور در حوزه های مذکور را بسیار فراتر از شرایط موجود دانست و بر ضرورت بکارگیری همه ظرفیتهای دو کشور برای فعال سازی آن تاکید کرد.

دکتر ظریف نگاه مثبت و آینده نگر مقامات عالیرتبه دو کشور مبنی بر ضرورت ارتقاء همکاریهای دوجانبه در همه زمینه ها را پشتوانه مهمی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه مناسبات فی ما بین دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان تبادل هیات های دو کشور در سطوح مختلف تدوین برنامه ای برای مراودات هیات ها را عامل مهمی برای فعال سازی روابط و پیشبرد امور دانست.

تبادل نظر در خصوص موضوعات مهم منطقه خصوصا سوریه از دیگر موضوعات مورد گفتگوی ظریف و احمد داود اوغلو بود.

وزیر امور خارجه کشورمان بر مواضع اصولی جموری اسلامی ایران در خصوص خروج سوریه از بحران از طریق راه حل سیاسی و گفتگوهای سوری – سوری تاکید و تصریح کرد: حل بحران سوریه راه حلی غیر از گفتگو ندارد و بعد از گذشت زمان طولانی همه طرفها به این نتیجه رسیدند که راه حل نظامی نه تنها موجب حل مشکلات سوریه نخواهد شد؛ بلکه بر فتنه های مذهبی و افراطی گری در منطقه دامن خواهد زد و توسعه افراطی گری خطری برای همه کشورهای منطقه و جهان می باشد.

احمد داود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه تاریخی ایران و ترکیه در منطقه، همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، انرژی و حمل و نقل را مهم ارزیابی کرد و توسعه آن در ابعاد مختلف را با اهمیت ذکر کرد.

تاکید بر ضرورت استمرار و ارتقاء تبادل هیات های متقابل از سوی دو کشور برای پیشرفت مناسبات و رایزنی در خصوص موضوعات مهم منطقه از جمله سوریه از دیگر مسائل مطرح شده از سوی داوداغلو بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات