در حالی که فواد ایزدی معتقد است که آمریکا ستیزی به دلیل سیاست های آمریکا نسبت به کشورمان بوده است، صادق زیبا کلام می گوید که آمریکا ستیزی منافع ملی ایران را تامین نمی کند.

به گزارش افکارنیوز ، صادق زیباکلام در مناظره ی که با موضوع رابطه با آمریکا، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و با حضور فواد ایزدی دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان این که دشمنی با آمریکا در ذات انقلاب اسلامی نبود، اظهار کرد: عده ای معتقدند به این که ما در انقلاب به دنبال استقلال خواهی بودیم آمریکا با ما دشمنی کرده است و توطئه های فراوانی را تاکنون طراح کرده است، بنابراین در این نظر این گونه فهم می شود که آمریکا با ایرانیان مشکل ندارد، بلکه مشکل آنها با استقلال خواهی است. اما اکنون آمریکا با ایران، کوبا و کره ی شمالی دچار مشکل است پس آیا فقط این سه کشور مستقل هستند و تمام کشورهای دنیا سرسپرده آمریکا هستند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: کسانی که با آمریکا ستیزی موافق هستند یک مورد نشان دهند که اصرار بر آمریکا ستیزی آیا منافع ملی ایران را تامین کرده است. در مقابل من دو جین واقعیت نشان می دهم که این اصرار، تیشه به ریشه ی منافع ایران زده است.

در ادامه فواد ایزدی اظهار کرد: آمریکا ستیزی در کشور ما به دلیل سیاست های آمریکا بوده است و اگر آمریکا سیاست های خود را تصحیح کند جمهوری اسلامی هم می تواند با آمریکا ارتباط برقرار کند.

وی در ادامه با بیان این که رئیس جمهور در نیویورک با ادبیات محترمانه مواضع نظام را اعلام کرد، یادآورشد: با این حال خانم شرمن می گوید ایرانی ها فریبکار هستند و همین خانم از اعضای مجاهدین خلق حمایت می کند. در زمان خاتمی، از سوی ایشان گفت و گوی تمدنها مطرح شد یا در افغانستان به آمریکا کمک شد، اما جورج بوش ایران را در محور شرارت قرار داد. به نظر من عده ای در داخل کشور نگران هستند که آمریکا از ادبیات جدید دولت ایران سوء استفاده کند و روحیه ی مقاومت را در کشور کمرنگ کند. در حالی که روحیه مقاومت به ما اجازه می دهد ما در کشور حکومت مردمی داشته باشیم. اگر این روحیه مقاومت از بین برود کشور ما به یک نصف دیگر تبدیل می شود. ما در مصر دیدیم که دولت اسلام گرای مرسی مواضع دوستانه ای نسبت به آمریکا داشت اما آمریکا در اولین فرصت دولت وی را سرنگون کرد. برای دولت قذافی هم چنین اتفاقی افتاد.

در ادامه زیبا کلام به تشریح چگونگی بدل شدن آمریکا ستیزی به گفتمان های مختلف در انقلاب پرداخت و گفت: بسیاری از جریان های انقلابی و مبارز علیه شاه متاثر از ادبیات مارکسیست ها بوده اند. البته این استثناء یعنی مرتضی مطهری و بازرگان هم وجود داشت که تحت این تاثیر قرار نگرفته اند. پس از پیروزی انقلاب مارکسیست ها برای مقابله با انقلاب اسلامی در سلامت انقلاب تشکیک ایجاد کردند، و مطرح کردند که روحانیون با سفارت آمریکا به توافق رسیده اند که ارتش حفظ شده و از آن برای مقابله با اقلیت ها و اقوام استفاده شود.

وی افزود: البته شهید بهشتی، آیت الله موسوی اردبیلی، بازرگان، و آیت الله هاشمی با سفارت آمریکا در حال مذاکره بودند، ولی مذاکرات آنها با آنچه مارکسیست ها یا مجاهدین خلق می گفتند تفاوت داشت.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این که مبارزه با امپریالیسم و آمریکا، جوهره ی اندیشه ی مارکسیست ها بود خاطر نشان کرد: هر چه از اول انقلاب فاصله می گرفتیم مارکسیست ها در مبارزه با آمریکا جایگاه برتری پیدا می کردند و دانشجویان خط امام این احساس را پیدا کردند که در حال واگذار کردن رقابت به مارکسیست ها هستند. بنابراین دانشجویان خط امام برای اثبات درستی رهبری امام خمینی و انقلاب اسلامی، سفارت آمریکا را تسخیر کردند تا این فضا تغییر کند. البته بعدها ابتکار، اصغرزاده، بی طرف یا میردامادی گفتند که آنها احساس کردند آمریکا در صدد کودتا بوده، بنابراین سفارت این کشور را تسخیر کردند. اما سوال من اینجاست که چرا آمریکا در سال ۵۷ که ارتش متحد و زیر نظر شاه بود کودتا نکرد. در سال ۵۸ ارتش از بین رفته بود و شاه هم بیمار بود و توانایی بازگشت به ایران را نداشت.

زیبا کلام در ادامه با اشاره به این که مبارزه با آمریکا به تدریج به یک پرستیژ اجتماعی تبدیل شد و تداوم یافت خاطرنشان کرد: از این پس برخی دریافتند که با سوار شدن بر موج ضد آمریکایی شان اجتماعی پیدا می کنند و همچنین با این کار جبهه ملی، نهضت آزادی، حزب توده و مجاهدین خلق را به کنار می زنند و اکنون برخی کسانی که مواضع ضد آمریکایی دارند به دموکراسی نیز بیشتر بی اعتنا هستند، البته این تراژدی اولین بار در سال ۵۸ اتفاق افتاد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات