مجموعه نفیس" ﺗﻤﺎم نهج اﻟﺒﻼﻏﻪ" ﮔﺮدآوری ﺷﺪه توﺳﻂ ﺣﺠﺖ اﻻﺳﻼم ﺳﯿﺪﺻﺎدق ﻣﻮﺳﻮی ﺑﻪ دبیرکل سازمان ملل متحد اهدا شد.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام صادق موسوی در دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که با حضور محمد خزاعی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد برگزار شد

توﺿﯿﺤﺎﺗﻲ درﺑﺎره وﻳﮋﮔﻲ های اﻳﻦ ﻛﺘﺎب و دیدگاه اسلام و حضرت امیرمومنان علی (ع) درباره مسائل جهانی و به ویژه مسائلی چون توصیه به همزیستی مسالمت آمیز با اقوام و گروه ها، رعایت عدالت و انصاف در روابط اجتماعی و سیاسی و حقوق بشر و دفاع از مظلومان به دبیر کل سازمان ملل ارائه داد.

هم چنین یک بخش منتخب این کتاب که به زبان انگلیسی ترجمه شده بود، به دبیرکل سازمان ملل اهدا شد و توضیحاتی درباره سخنان گهربار امیرمومنین توسط سفیر و نماینده دائم کشورمان به بان کی مون ارائه شد.

حجت الاسلام موسوی درباره علت اهدای این کتاب به دبیرکل سازمان ملل خطاب به بان کی مون گفت: از آن جایی که تحقق اهدافی نظیر رعایت حقوق انسان ها، برقراری عدالت اجتماعی و استقرار صلح و امنیت جهانی از مهم ترین اهداف و اولویت های سازمان ملل متحد است، توجه به رهنمودها و نکات اساسی مطرح در نهج البلاغه شامل فرمایشات، توصیه ها، دستورات و نامه های حضرت علی (ع) در راه تحقق این اهداف بسیار مفید خواهد بود، به ویژه آن که این دستورات مورد احترام عمیق مسلمانان نیز هستند.

بان کی مون نیز در پاسخ ضمن تشکر از اهدای این کتاب ارزشمند و زحماتی که برای جمع آوری آن کشیده شده است، این رهنمودها را پیام آور صلح و دوستی بین ملت ها و اقوام مختلف و راهنمای مسلمانان در مسائل مبتلابه آن ها دانست.

بنا بر این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین سید صادق موسوی در بیش از بیست سال تلاش خود برای جمع آوری نسخه کامل نهج البلاغه به ده ها کشور مختلف جهان سفر کرده و پس از رجوع به بیش از هشتاد هزار کتاب و منابع مختلف در کتابخانه های جهان، نسخه کامل تری را در ۸ مجلد و به زبان عربی در بیروت به چاپ رسانده است.

این کتاب ﺷﺎﻣﻞ ﻓﺼﻞ ها و اﺑﻮاب ﻣﺨﺘﻠﻔﻲ ﻣثل ﺧﻄﺒﻪ ها، ﺳﺨﻨﺎن، ﺳﻔﺎرش ها و ﺗﻮﺻﯿﻪ ها، ﻛﻠﻤﺎت ﻗﺼﺎر، دﻋﺎها، ﻧﺎﻣﻪ ها، ﭘﯿﻤﺎن ﻧﺎﻣﻪ ها و وﺻﺎﻳﺎی ﺣﻀﺮت اﻣﯿﺮاﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ ﻋﻠﻲ ﻋﻠﯿﻪ اﻟﺴﻼم اﺳﺖ.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات