سفارتخانه های آمریکا در دنیا لانه جاسوسی بود!

اینک به نظر می رسد این موضوع طنز روزگار ما است که در آستانه ۱۳ آبان و گرامیداشت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران ابعاد باورنکردنی از جاسوسی های آمریکا علیه متحدانش افشا شود تا این سول اساسی در ذهن افکار عمومی جهان شکل بگیرد که کشوری که از نزدیک ترین متحدان و دوستانش جاسوسی می کند چگونه ممکن است در مورد کشورهای رقیب یا آن هایی که دشمن می خواندشان دست به این اقدام کثیف نزده باشد؟

گروه سیاسی – بیش از سه دهه از حمله و تسخیر سفارت آمریکا در تهران می گذرد، سفارتخانه ای که انقلابیون جوان به آن لقب لانه جاسوسی دادند و هنوز نیز با همین نام در خیابان طالقانی خودنمایی می کند، هرچند حالا دیگر نامش به مجموعه فرهنگی ۱۳ آبان تغییر یافته و کاربری های دیگری پیدا کرده اما هنوز که هنوز است این ساختمان و روایت تسخیرش بر تاریخ معاصر ایران سایه ای سنگین انداخته است.

به گزارش افکارنیوز ؛ گویی برای اثبات حقانیت دانشجویان ایرانی ۳۴ سال زمان لازم بود تا مشخص شود ایالات متحده آمریکا نه تنها از دشمنان بلکه از دوستان و متحدان نزدیکش نیز جاسوسی می کند.
در همین زمینه دنی یاتوم رییس پیشین سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی گفته است: کاخ سفید مکالمات تلفنی اسرائیل را نیز شنود می کند.

رییس پیشین موساد ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا در زمینه شنود مکالمات سران جهان گفت آمریکا خود را ابرقدرت محسوب می کند اما باید گفت: این تفکر آن ها که می توانند هر چه اراده کنند، انجام دهند اشتباه است. اگر صحت اتهامات وارده به آمریکا در زمینه شنود مکالمات تلفنی ثابت شود، آمریکا چاره ای جز عذرخواهی از آنچه انجام داد، ندارد.

پس از افشاگری های ادوارد اسنودن و پیش از آن ویلیام آسانژ بود که مردم جهان در برابر یکی از تکان دهنده ترین واقعیات عصرحاضر قرار گرفتند. واقعیتی که نه تنها امنیت حریم خصوصی شهروندان را زیر سوال می برد بلکه ابعاد گسترده تر آن نشان داد کاخ سفید حتی از نزدیک ترین متحدانش نیز جاسوسی می کند، چنانکه گویی جاسوسی و توطئه چینی جزئی جدایی ناپذیر از سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکایی ها است.

هفته نامه آلمانی «اشپیگل» در مقاله ای با استناد با مدارک و اطلاعات محرمانه از نقش محوری سفارت آمریکا در جاسوسی های اینترنتی و تلفنی نوشت: ساختمان سفارت آمریکا در مهمترین منطقه شهر برلین از نظر دستگاه های دولتی و حکومتی به «لانه جاسوسی» و ایستگاه شنود آمریکا در کشور تبدیل شده است.اینک شاکیان جاسوسی های آمریکایی صفی طویل را تشکیل داده اند، که از بنیامین نتانیاهو گرفته تا انگلامرکل در آن منتظر عذرخواهی آمریکایی ها هستند. برزیل معترض است و اتحادیه اروپا در این زمینه تشکیل جلسه خواهد داد.

علاوه بر این کمتر از چندماه پیش بود که موضوع جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان این کشور موجب اعتراضات گسترده گره های مدافع حقوق بشر شد. مکالمات خصوصی میلیون ها نفر در آمریکا شنود می شده و علاوه بر آن ایمیل های کاربران بی شماری نیز مورد تجاوز و تجسس قرار می گرفته است.

اینک در حالی که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در اقدامی بی سابقه با اذعان به جاسوسی های گسترده آمریکا آن را عملی افراطی و بیش از حد عنوان کرده است جیمز کلپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا در کنگره خطاب به نمایندگانی که خواستار توضیحات بیشتر در اینباره شده بودند گفته است جاسوسی نه تنها اقدام عجیبی نیست بلکه اقدامی عادی است و متحدان ما نیز از ما جاسوسی می کنند!

همه این ها در حالی است که پس از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان ایرانی همین متحدین در کنار آمریکا قرار گرفته و به محکومیت اقدام دانشجویان ایرانی پرداختند غافل از اینکه خودشان روزی در تله آمریکایی گرفتار می شوند.

تصور کنیم کشوری که تازه یک انقلاب عظیم را پشت سر گذاشته و اینک در حال مبارزه با انواع گروه های مارکسیستی و التقاطی وابسته به بیگانگان است با اخباری مواجه می شود که بیانگر اقدامات گسترده سفارتخانه دشمن در جهت جاسوسی و توطئه علیه امنیت ملی است.
چنانکه گفته می شود برای دانشجویان و برخی از سیاستمداران انقلابی مسجل شده بود سفارتخانه آمریکا در تهران در تدارک یک کودتای نظامی گسترده علیه دولت انقلابی است امری که با توجه به پیشینه سیاه دولت آمریکا کاملاً باورپذیر بود.

دولت آمریکا به اذعان مقامات خود تنها ۲۶ سال پیش از آن اقدام به کودتایی نظامی علیه دولت ملی گرای محمد مصدق کرد. کودتایی که منجر به روی کار آمدن یکی از سیاه ترین دیکتاتوری های جهان در ایران شد.
با همین توجیه بود که دانشجویان پیرو خط امام (ره) در ۱۳ آبانماه ۱۳۵۸ لانه جاسوسی آمریکا را تصرف کرده و به توطئه پردازی های این کشور در داخل ایران خاتمه دادند. هرچند خوی استکباری ایالات متحده از این اقدام درس عبرت نگرفت و پس از مدتی اقدامات سابق خود را از طرق دیگری پیگیری کرد.اینک به نظر می رسد این موضوع طنز روزگار ما است که در آستانه ۱۳ آبان و گرامیداشت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران ابعاد باورنکردنی از جاسوسی های آمریکا علیه متحدانش افشا شود تا این سول اساسی در ذهن افکار عمومی جهان شکل بگیرد که کشوری که از نزدیک ترین متحدان و دوستانش جاسوسی می کند چگونه ممکن است در مورد کشورهای رقیب یا آن هایی که دشمن می خواندشان دست به این اقدام کثیف نزده باشد؟

چنانکه مقام معظم رهبری می گویند: «دولت آمریکا در هیچ کشوری، میان هیچ ملتی، یک وجهه عمومی ندارد. «مرگ بر آمریکا» دیگر جزء شعارهای اختصاصی ملت ایران نیست؛ در بسیاری از کشور ها گفته می شود» . (بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید دانشگاه ها)
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات