مذاکره کننده هسته یی ارشد آمریکا اعلام کرد که واشنگتن پیش از این که هر گونه توافق هسته یی بین ایران و گروه ۱+۵ اجرایی شود با رژیم صهیونیستی مشورت کرده و این رژیم را در جریان چنین توافقی قرار خواهد داد.

  وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه ی آمریکا در امور سیاسی و مذاکره کننده هسته یی ارشد این کشور روز یک شنبه در گفت و گو با شبکه ۱۰ رژیم صهیونیستی گفت: ما به هر توافقی دست یابیم اسراییل از آن مطلع خواهد شد و درباره آن مشورت خواهیم کرد، زیرا امنیت اسراییل اهمیت بسیار زیادی دارد و هیچ رابطه امنیتی به اندازه رابطه ما نزدیک نیست.

به گزارش روزنامه" تایمز آو اسراییل" شرمن در عین حال در جریان این گفت و گو از افشای جزییات مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که قرار است در روزهای آینده دور بعدی آن در ژنو برگزار شود خودداری کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که بر خلاف مذاکرات قبلی، دور جدید مذاکرات با ایران" برای اولین بار جدی و مستحکم" بود و سکوت تهران درباره جزییات گفت و گوها" نشان دهنده جدیت مذاکرات است" .

وی مقایسه مذاکرات فعلی با کنفرانس مونیخ در سال ۱۹۳۸ را که به جنگ جهانی دوم انجامید، رد کرد.

شرمن با تاکید بر این که" ما هنوز با چیزی موافقت نکرده ایم" اظهارات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره این که" توافق نکردن بهتر از توافق بد است" را تکرار کرد.

مذاکره کننده هسته یی ارشد آمریکا تاکید کرد که واشنگتن هنوز با لغو تحریم ها علیه اقتصاد ایران موافقت نکرده است و علاوه بر آن یک توافق اولیه که ممکن است به خرید زمان منجر شود، " معماری بنیادی تحریم های نفتی و بانکداری را" لغو نخواهد کرد.

شرمن با تکرار اتهام های غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته یی ایران مدعی شد، ما باید به خود اطمینان دهیم که ایران نمی تواند به یک سلاح هسته یی دست یابد.

وی در پاسخ به این که آیا آمریکا به صداقت ایران و حسن روحانی، رییس جمهور ایران اعتماد دارد گفت که میزان بی اعتمادی دوجانبه بین دو کشور بسیار بالاست و قدرت های جهانی" وارد این مذاکرات شده اند تا به برنامه هسته یی ایران و تعهد باراک اوباما درباره دست نیافتن ایران به سلاح هسته یی بپردازند. "

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل درباره این که اگر لازم باشد این رژیم به تنهایی در مقابل ایران خواهد ایستاد، گفت که بهترین راه حل برای برنامه هسته یی ایران یک" راه حل از طریق مذاکرات صلح آمیز" است و نتانیاهو به خوبی از این مساله آگاه است.

شرمن گفت: اسراییل مثل سایرین و حتی بهتر از آ ن ها از هزینه های جنگ و اقدام نظامی آگاه است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات