وزیر امور خارجه کشورمان به منظور شرکت در اجلاس یونسکو روز سه شنبه عازم پاریس می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز سه شنبه هفته جاری برای شرکت در سی و هفتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو در راس هیاتی به فرانسه سفر می کند.

ظریف در حاشیه این اجلاس با مدیرکل یونسکو و لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

محمدرضا مجیدی، سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو در این باره به ایسنا گفته بود: اجلاس رهبران، با حضور چند تن از رییسان جمهور و نخست وزیران روز چهارشنبه (۱۵ آبان ماه) در یونسکو برگزار می شود و وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان مهمان ویژه در این نشست سخنرانی خواهد کرد و این برای اولین بار است که از وزیر خارجه کشورمان در این نشست به عنوان سخنران ویژه دعوت می شود.

مجیدی گفت که دکتر ظریف در سال ۱۳۸۶ در جریان سی و چهارمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو، ریاست کمیسیون فرهنگی کنفرانس را بر عهده داشته است.

وی با بیان این که وزیر خارجه کشورمان روز چهارشنبه ۱۵ آبان با مدیرکل یونسکو دیدار می کند، اضافه کرد: هم چنین آقای ظریف عصر سه شنبه (۱۴ آبان ماه) با وزیر خارجه فرانسه دیدار می کند. وی قرار است با رسانه های این کشور نیز گفت وگوهایی داشته باشد. وزیر امور خارجه هم چنین با جمعی از اندیشمندان فرانسه نیز دیدارهایی خواهد داشت.

سفیر ایران در یونسکو اضافه کرد: کنفرانس عمومی یونسکو هر دو سال یک بار برگزار می شود و در این نشست دو هفته یی قرار است مهم ترین موضوعات در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی به بحث گذاشته می شود و سیاست ها و برنامه های سازمان برای سال های آینده بررسی و تصویب شود.

مجیدی افزود: نشست امسال یونسکو به دلیل در دستور قرار داشتن راهبرد جدید میان مدت برای دوره هشت ساله پیش روی از اهمیت ویژ ه ای برخوردار است و پیش از آغاز مباحث کنفرانس امسال، نشست رهبران برای بررسی برنامه های دوره ای پس از ۲۰۱۵ برگزار می شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو همچنین با بیان اینکه یونسکو میزبان دو هیات عالی رتبه از کشورمان است، با اشاره به سفر حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور کشورمان به فرانسه نیز گفت: عصر چهارشنبه (۱۵ آبان ماه) در نشست مشترک گروه غیرمتعهدها و گروه ۷۷ و چین، دکتر آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور پیام دکتر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان و رییس جنبش غیرمتعهدها را قرائت خواهد کرد.

مجیدی توضیح داد: در دوره ریاست کشورمان برجنبش غیرمتعهدها تلاش می شود حداکثر استفاده برای بیان دیدگاه های کشورمان و نیز فعال سازی جنبش صورت گیرد. از چند ماه پیش در نشست مشترک گروه غیرمتعهدها و گروه ۷۷ و چین تصمیم گرفته شد بیانیه ای مشترک در مورد آینده یونسکو و دیدگاه های دو گروه تنظیم و در اجلاس وزرا و سران هیات های شرکت کننده در سی و هفتمین اجلاس کنفرانس عمومی به تصویب برسد. خوشبختانه پیش نویس بیانیه با تلاش دو گروه و با جمع بندی نظرات بیش از ۱۳۰ کشور عضو این دو گروه، آماده طرح در این نشست مشترک و تصویب نهایی است.

وی ادامه داد: با آغاز مباحث کنفرانس عمومی یونسکو (پنجشنبه ۱۶ آبان) ، دکتر فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری و رییس هیات اعزامی ایران به یونسکو، در کنفرانس سخنرانی می کند و دیدگاه های کشورمان را در حوزه های گوناگون ماموریت های پنجگانه یونسکو در زمینه علوم، فرهنگ، آموزش، ارتباطات و علوم انسانی و اجتماعی تبیین خواهد کرد.

مجیدی با بیان این که وزیر علوم دیدارهایی با مسوولان یونسکو و وزرای کشورهای مختلف خواهد داشت نیز یادآور شد: در کمیسیون های مختلف سی و هفتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو، نمایندگان کشور ما از دستگاه های مختلف و کمیسیون ملی یونسکو حضور دارند و علاوه بر بیان دیدگاه های ایران در مورد موضوعات در دستور کار، به دفاع از پیشنهادهایی که از سوی کشورمان مطرح شده خواهند پرداخت.

سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو اضافه کرد: در جریان کنفرانس عمومی یونسکو، تاسیس اولین مرکز آموزشی و پژوهشی اقیانوس شناسی زیر نظر یونسکو در غرب آسیا در ایران به تصویب نهایی خواهد رسید. کشورمان که در طول تاریخ یک کشور دریایی بوده است، باید جایگاه خود را در پهنه اقیانوس ها و آب های بین المللی احیا و تقویت کند. فعال شدن مراکز آموزشی و پژوهشی در سطوح مختلف یکی از لوازم آن است. این مرکز می تواند به این امر یاری رساند.

وی تصریح کرد: در اواخر اجلاس کنفرانس عمومی، در برنامه ای که گروه کشورهای آسیایی برگزار می کند، هنرمندانی از کشورهای مختلف به هنرنمایی خواهند پرداخت. از کشور ما علاوه بر نمایش یک اثر زیبای هنری، یک از خوشنویسان ایران از خراسان جنوبی آثار خود را عرضه خواهد کرد. تابلو فرش تمام ابریشم و هنری با نام" فرش تقارب فرهنگ ها" اثر استاد محمد جمشیدی از قم و همکاران هنرمندشان که به مناسبت دهه بین المللی تقارب فرهنگ ها و برای اهدا به یونسکو بافته شده است، در معرض دید هنردوستان قرار خواهد گرفت. استاد مهدی اسماعیلی، رییس انجمن خوشنویسان خراسان جنوبی برای شرکت کنندگان و به صورت زنده و مستقیم به خلق آثار هنر خوشنویسی خواهد پرداخت. او سال پیش در برنامه هفته فرهنگی خراسان جنوبی در یونسکو حضور داشت، با تواضع قابل تقدیر آن چنان هنردوستان را جذب هنر و اخلاق خود کرد که در چند نوبت درخواست شد از وی مجددا دعوت کرد.

 وزیر امور خارجه سه شنبه برای شرکت در مذاکرات ایران و ۱+۵ که قرار است در ژنو برگزار شود، فرانسه را به مقصد سوییس ترک می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات