نهاوندیان:

رییس دفتر رییس جمهور، اظهار کرد: یکی از بزرگترین توفیقات دولت تدبیر و امید در طول این مدت کوتاهی که مسوولیت را برعهده گرفت این بود که فضای التهاب در بازارهای اقتصادی را به فضای آرامش تبدیل کرده است از جمله در زمینه ارز.

به گزارش افکارنیوز ، محمد نهاوندیان صبح امروز (سه شنبه) در همایش بهبود فضای کسب و کار در ایران که در پژوهشکده وزارت نفت برگزار شده بود، با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش و با اشاره به فضای کسب و کار، گفت: اتخاذ رویکرد مناسب در فضای کسب و کار بسیار مهم است. متاسفانه هنگامی که قانون بهبود محیط فضای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی تصویب می شد این موضوع مورد حمایت وزارت اقتصاد و دارایی وقت قرار نگرفت گرچه آنها در جریان تدوین مورد مشورت قرار گرفته بودند ولی پس از تصویب این قانون در مجلس هرگز این قانون ازسوی دولت ابلاغ نشد و در نهایت از سوی مجلس ابلاغ شد.

وی گفت: امیدواریم در دوره جدید شاهد این باشیم که آیین نامه مربوط به این قانون تدوین، ابلاغ و اجرا شود.

نهاوندیان در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برخی از بندهای این قانون ادامه داد: محیط کسب و کار یک نفع عمومی و یک کالای عمومی است و دولت نباید در حوزه ای که خود مدیران بنگاه ها می توانند تصمیم بگیرند ورود پیدا کند و از دولت چنین توقعی در این ارتباط نیست.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: گرچه معمولا مداخله دولت با نیت خیرخواهانه صورت می گیرد، ولی باید مواظب بود که این ورود و مداخله در حوزه ای نباشد که مدیران بنگاه ها از عهده آن برمی آیند و اگر برنیامدند نیز باکی نیست. این نوع کمک کردن دولت به نفع اقتصاد ملی نخواهد بود و دخالت دولت در سطح پایین تر از مدیریت بنگاه ها و ورود به اموری که خود بنگاه ها می توانند در ارتباط با آن تصمیم بگیرند ضررش بیشتر از فایده اش خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان این که دولت باید در اموری وارد شود که فراتر از اختیارات مدیر بنگاه های اقتصادی است و حیطه آن وسیع است، با اشاره به نمونه هایی از این دست، گفت: مثلا ریزگردها در فضای زیستی جزء این موارد است. به نحوی که محیط زیست طوری شود که تولید صنعتی و کشاورزی را تحت تاثیر قرار دهد یا مواردی که مربوط به فرهنگ عمومی یا اخلاق عمومی است مثل بحث رشوه و از بین رفتن قبح آن یا مجموعه احساس عمومی نسبت به قوانین و مقررات.

نهاوندیان با اشاره به اهمیت ایجاد ثبات در قوانین و مقررات گفت: عمده ترین مولفه در محیط کسب و کار ثبات قوانین و مقررات است.

وی با اشاره به تصویب وجود ۱۷۰ هزار ماده و تبصره ای که در ارتباط با حوزه اقتصادی در طول این صدسال در کشور تصویب شده است گفت: ما کمبود ماده و تبصره نداریم، نیاز به تقنین های جدید نداریم، بلکه نیاز به پالایش و ویراش قوانین داریم.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: التهاب در قوانین و مقررات جزء مخرب ترین عوامل در محیط کسب و کار است. اگر مدیر یک بنگاه اقتصادی نداند افق آینده چیست و دائم قوانین و مقررات تغییر کند نگاهش در ارتباط با تصمیم گیری از بلند مدت به میان مدت و حتی از میان مدت به کوتاه مدت تغییر می کند و حتی ممکن است به عملیات سوداگرانه سوق پیدا کند.

وی گفت: بزرگترین خدمت حاکمیت در محیط کسب و کار ایجاد ثبات در قوانین و کاهش التهاب در این زمینه وثبات در بازار است.

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: یکی از بزرگترین توفیقات دولت تدبیر و امید در این مدت کوتاه این بوده که فضای التهاب در بازارها را به فضای آرامش تبدیل کرده است از جمله در زمینه ارز.

نهاوندیان با بیان این که این التهاب ها بزرگترین ضربه را ایجاد می کند گفت: ما باید یک فضای آرامش و ثبات در فضای اقتصادی ایجاد کنیم که فعال اقتصادی بتواند کار خود را انجام دهد و برنامه ریزی کند.

وی همچنین به اهمیت امنیت و احساس امنیت اقتصادی در فضای کسب و کار اشاره کرد و یادآور شد: البته تحقق این موضوع فراتر از دولت است.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: فعال اقتصادی باید بداند که اگر طبق قانون عمل کند به فرض ایجاد مشکلات، اختلاف و بعضا مراوده های حقوقی در کشور سازوکاری وجود دارد که بتواند به سرعت این مسائل را رفع کند. ما باید به یک جایی برسیم که نگرانی در ارتباط با مصادره اموال در اقتصاد را کنار بگذاریم.

نهاوندیان با اشاره به امنیت مالکیت گفت: اگر یک فعال اقتصادی تخلفی کرد باید به تخلف آن رسیدگی کرد و جریمه هایی متناسب با آن تخلف بپردازد. در کشورهای دیگر نیز اینگونه است، ولی از مصادره اموال سخنی گفته نمی شود و حریم مالکیت مصون نگه داشته می شود. اگر فردی به اقتصاد ملی ضربه ای زد باید بهای آن را بپردازد، ولی امنیت در مالکیت باید حفظ شود.

وی با تاکید بر این که احساس امنیت در مالکیت و مدیریت مهم است، تصریح کرد: برای تحقق این موضوع همه باید دست به دست هم بدهیم و قوه مقننه نیز نقش دارد.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به اهمیت پالایش قوانین اقتصادی به اهمیت پیش آگاهی از سیاست ها و برنامه های از سوی فعالان اقتصادی اشاره کرد و در این ارتباط توضیح داد: مثلا اگر قرار است تصمیم اقتصادی گرفته شود، مناسب است که فعالان اقتصادی در جریان اتخاذ این تصمیم ها مورد مشورت قرار بگیرند؛ چرا که می تواند در توفیق هرچه بیشتر این تصمیم موثر باشد و از طرف دیگر تصمیم اتخاذ شده در فاصله زمانی معقول اطلاع رسانی شود که فعالان اقتصادی بتوانند برنامه های خود را با تصمیم ها و سیاست های جدید منطبق کنند و بر اساس آن حرکت کنند و در چنین فضایی فعالان اقتصادی با قوانین و شرایط جدید همراهی می کنند.

نهاوندیان در پایان سخنان خود تاکید کرد: اصلاح ساختار و بهبود محیط کسب و کار جز با همدلی و همکاری نهادهای مسوول و خود مردم حاصل نمی شود باید این راه بلند با رویکرد جدید تعامل دولت در بخش خصوصی به پیش برود و من امیدوارم با نهادسازی تعاملی بین دولت و بخش خصوصی بتوانیم وضع خود را در ارتباط با این شاخص ها به جایگاه شایسته برسانیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات