آمریکا به بی اعتمادی عمیق بین تهران و واشنگتن اذعان داشت، ولی تعهد آمریکا به مذاکرات درباره برنامه هسته یی ایران را تاکید کرد.

به گزارش افکارنیوز ، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری هفتگی گفت: تاریخچه بی اعتمادی بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران عمیق است و یک شبه پاک نخواهد شد.

وی گفت: اما آن چه ما اکنون در حال انجام آن هستیم ربطی به اعتماد ندارد. ما درگیر مذاکرات جدی و اساسی شده ایم که با این احتمال همراه است که بتوانیم جلوی پیشرفت برنامه هسته یی ایران را بگیریم، شفافیت بیشتری در زمینه فعالیت های هسته یی آن ها به دست آوریم و درباره یک راه حل دراز مدت و جامع که نگرانی های جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته یی ایران را رفع کند، مذاکره کنیم.

ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو با یکدیگر گفت وگو کردند و توافق کردند که در تاریخ ۷ و ۸ نوامبر مجددا تشکیل جلسه دهند.

به گزارش روزنامه هیل، دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا علاوه بر آن روز دوشنبه سوزانده شدن پرچم های آمریکا در ایران و فریاد های «مرگ بر آمریکا» در سالگرد اشغال سفارت پیشین آمریکا در تهران را کم اهمیت جلوه داد و مدعی شد که «اکثریت» مردم ایران خواستار روابط بهتر با آمریکا هستند.

 این در حالی است که در روز سیزدهم آبان امسال حضور پرشور مردمی که در سراسر ایران شعار مرگ بر آمریکا سر دادند، نمایان بود.

سخنگوی کاخ سفید مدعی شد: ما معتقدیم که اکثریت مردم ایران یک رابطه بهتر با غرب را ترجیح می دهند و خواستار مزایای آن رابطه بهتر با غرب از جمله مزایای اقتصادی بازگشت مجدد به جامعه بین المللی هستند.

کارنی افزود: من فکر می کنم این چیزی است که انتخابات به ما گفت که تا حدودی به این تحولات و احتمال تحقق این دستاورد منجر شد. ما به تمرکز روی مذاکرات اساسی برای تحقق اهداف سیاسی که به دنبال آن هستیم ادامه خواهیم داد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات