" وقتی که رئیس جمهوری آمریکا به سفر خارجی می رود، همراهان او هدایایی را برای طرف ملاقات کننده به همراه خود می برند اما چیز دیگری نیز با خود می برند که بیشتر به درد پیک نیک می خورد تا دیپلماسی، و آن یک چادر است! "

به گزارش افکارنیوز ، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی عدم اعتماد دولت آمریکا به هم پیمانانش و اقدامات آن برای جلوگیری از جاسوسی احتمالی پرداخته و می نویسد: «حتی وقتی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به یکی از کشورهای هم پیمان واشنگتن سفر می کند، همراهان او فوری چادر امنیتی را در یک اتاق نزدیک به اتاق او برپا می کنند که اطراف آن مات بوده و در آن دستگاه های ایجاد کننده صدا و اختلال وجود دارد و وقتی که او قصد دارد یک سند طبقه بندی شده را بخواند یا یک مکالمه حساس انجام دهد، به داخل این چادر می رود تا از دسترسی دوربین های ویدئویی و دستگاه های شنود به دور باشد.

 مقامات امنیتی آمریکا خواستار این هستند که نه تنها رئیس جمهوری بلکه اعضای کنگره، دیپلمات ها، سیاست گذاران و افسرهای نظامی نیز در سفرهای خارجی خود چنین اقداماتی را اتخاذ کنند زیرا معتقدند که میزبان ها تردیدی در جاسوسی از میهمان های خود ندارند.

این در حالی است که خود آمریکا در هفته های اخیر به دلیل افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی این کشور از رهبران متحد واشنگتن همچون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، مورد سرزنش و انتقاد گسترده قرار دارد.

اوباما هیاتی را در ماه اوت مسئول کرد تا این اقدامات را بازبینی کند و گزارش اولیه این گروه این هفته و گزارش نهایی آنها تا اواسط ماه آینده ارائه می شود.

اما مقامات آمریکا حدس می زنند و می توانند به صورت مستند مدعی شوند که در سفرهای خارجی خود حتی به کشورهای همپیمان اتحادیه اروپا نیز با آن ها همینگونه رفتار می شود.

جیمز وولسی، رئیس اطلاعات مرکزی آمریکا در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در این خصوص گفت: این روزها ما هر جایی که باشیم هدف هستیم. کشورهایی همچون چین، روسیه و بسیاری از کشورهای عربی سعی می کنند که از ما جاسوسی کنند، پس باید به آن توجه کرده و تا جای ممکن جنبه احتیاط را رعایت کنیم.

برای مثال یکی از عکس های کاخ سفید نشان می دهد که باراک اوباما در سفرش در سال ۲۰۱۲ به ریودوژانیرو در یک چادر امنیتی در حال صحبت با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه وقت و رابرت گیتس، وزیر دفاع در خصوص حمله هوایی علیه لیبی است که از روز قبل از آن آغاز شده بود. عکسی دیگر که سه روز پس از آن در سن سالوادور گرفته شده بود اوباما را نشان می داد که از درون چادرش در حال مشورت با مشاورانش درخصوص حمله است.

سخنگوی وزرات امور خارجه، سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و شورای امنیت ملی آمریکا، از ارائه جزئیات در خصوص اقداماتی که دولت بر محافظت از مقامات در سفرهای خارجی اتخاذ می کند، امتناع می ورزند.

اما بسیاری از مقامات دولتی حاضر و پیشین به شرطی که نامی از آن ها برده نشود، تعدادی از این اقدامات را در گفت وگوهایشان توصیف کرده اند.

این اقدامات برای مثال شامل توصیه به مقاماتی که به خارج از آمریکا سفر می کنند به اینکه هر سخن یا حرکتی می تواند تحت کنترل و جاسوسی باشد و یا تجهیز لیموزین رئیس جمهور که همیشه با او سفر می کند تا مکالمات شخصی اش، شخصی بماند، می شوند. همچنین تلفن همراه اوباما یک بلک بری رمزگذاری شده است.

این اقدامات پیشگیرانه در خود آمریکا هم جریان دارند و وقتی که مقامات امنیتی ارشد و اعضای جدید کابینه به سمت خود منصوب می شوند، خانه های آن ها امنیتی می شود.

یک مقام ارشد پیشین گفت که طی جنگ سرد، هرجایی که دیپلمات های آمریکایی حضور داشتند، دستگاه های شنود در دیوارها و دیگر اجسام یافت می شدند.

اما تحلیل گران آمریکایی، این روزها بیشتر درخصوص استفاده از سیگنال های رادیویی، برای جاسوسی از مقامات این کشور در اتاق های هتل های محل اقامتشان نگران هستند.

دقیقا مشخص نیست که مقامات آمریکایی از چه زمانی شروع به استفاده از این چادرها در سفرهای خارجیشان کردند. طبق گفته های بسیاری از مقامات ارشد سابق اطلاعاتی و دیگر دستگاه ها، اولین کسی که به صورت دائم از این چادرها استفاده می کرد جورج تنت، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۴ بود.

یک مقام سابق امنیتی که مستقیما با تنت کار می کرد، می گوید: کلینتون و کاخ سفید از تنت به عنوان یک سفیر در خاورمیانه استفاده می کردند، او همیشه آنجا بود و برای مذاکره با اسرائیل و یاسر عرفات، رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین، نیاز به جایی امن برای خواندن و صحبت کردن داشت.

وی گفت که سیا تاکید داشت که تنت از این چادرها در اسرائیل استفاده کند زیرا معتقد بود که اسرائیلی ها پیشرفته ترین دستگاه های جاسوسی را در اختیار دارند.

این مقام گفت: وقتی که اسرائیلی ها خواستند برای ما در هتل" کینگ دیوید" در بیت المقدس اتاق رزرو کنند، ما شک کرده و نگران شدیم.

وولسی اظهار کرد وقتی که از ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ به عنوان مقام ارشد امنیتی آمریکا به خارج از این کشور سفر می کرد، تلفن های او رمزگذاری شده بود. وی می گوید: ما در آن زمان از نظر فناوری از جهان خیلی جلوتر بودیم اما کم کم نگرانی هایمان نسبت به چین بروز کرد.

بسیاری از این اقدمات تنها برای سفر مقامات عالی رتبه اتخاذ می شوند زیر هزینه بر و دست و پا گیرند. مقامات رده پایین تر می توانند به جای چادر از چیزهای کوچکتری استفاده کنند. اما به همه مقاماتی که در این عصر جاسوسی سفر می کنند توصیه می شود که از عقل سلیم استفاده کنند.

به مقامات آمریکایی ای که به روسیه و چین سفر می کنند، توصیه می شود که به هیچ وجه در خارج از سفارتخانه در خصوص اطلاعات طبقه بندی شده بحث نکنند.

حتی در سال های اخیر، بسیاری از شرکت های خصوصی پا را فراتر گذاشته و به کارمندان خود اجازه نمی دهند تا تلفن های همراه خود را به روسیه یا چین ببرند.

اما دیپلمات ها به این نتیجه رسیده اند که حتی وقتی بیرون از خاک کشورهایی هستند که سابقه جاسوسی از آمریکا را دارند، هیچ پیام الکترونیکی که فرستاده و یا دریافت شود، دیگر شخصی نیست.

یک دیپلمات ارشد آمریکایی در این خصوص گفت: ما با آگاهی به این مهم عمل می کنیم که هر کاری که ما به تلفن همراه انجام می دهیم، ممکن است در جایی و توسط کسی و یا کسانی بررسی شود.

با وجود اقدامات امنیتی سخت گیرانه ای که توسط مقامات بالا به دیگر مقامات تحمیل شده است مانند قوانینی که برخی از کارمندهای کاخ سفید و شورای امنیت ملی را از دسترسی به رسانه ها از طریق کامپیوتر یا تلفن شخصی شان منع می کند، این مقامات معتقدند که کنترل همه سخنان پشت تلفن سخت است.

یک دیپلمات سابق آمریکایی در این خصوص گفت: با توجه به انبوه حوادث و مشکلات و دسترسی دائم به تلفن همراه، کنترل کامل مکالمات و جلوگیری از وارد شدن به اطلاعات طبقه بندی شده در عمل بسیار سخت است. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات