آزاده شهید" حسین لشگری" اسطوره مقاومت/۳۳

ظهر روز ۱۱ خرداد سال ۱۳۶۸ ناگهان از اخبار رادیو شنیدم که حال حضرت امام (ره) خوب نیست و ایشان را به بیمارستان منتقل کرده اند. خبر برایم بسیار سخت و نگران کننده بود. در این فکر بودم اگر خدای ناکرده امام رحلت کند انقلاب چه خواهد شد…

به گزارش افکارنیوز ، امیر آزاده شهید سرلشکر" حسین لشگری" خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که پس از ۱۸ سال (۶۴۱۰ روز) اسارت در زندان های رژیم بعث عراق، در فروردین ۱۳۷۷ به ایران بازگشت.

ا و دارای درجهٔ جانبازی ۷۰ درصد بود و در طول جنگ تحمیلی تا پیش از اسارت توانست در ۱۲ عملیات هوایی شرکت کند. او از سوی مقام معظم رهبری به لقب" سید الاسراء" مفتخر شد.

آزاده سرافراز" حسین لشگری" با موافقت فرمانده معظم کل قوا در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۸ به درجه سرلشکری ارتقا یافت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم تجلیل از امیر آزاده سرلشکر" حسین لشگری" فرمودند: " لحظه به لحظه رنج ها و صبرهای شما پیش خدای متعال ثبت و محفوظ است و پروردگار مهربان این اعمال و حسنات را در روز قیامت که انسان از همیشه نیازمندتر است به شما بازخواهد گردانید… آزادگان، سربازان فداکار اسلام و انقلاب و رمز پایداری ملت ایران هستند. "
باشگاه خبرنگاران در نظر دارد برای گرامیداشت مقام والای امیر مقاوم و آزاده لشکر اسلام، زندگی نامه و خاطرات این شهید بزرگوار را منتشر کند؛ قسمت سی و سوم این خاطرات به شرح ذیل است:

" با اطلاع یکی از نگهبان ها که گفت میهمان داری به دیدار سروان ثابت رفتم. او پس از سلام و احوال پرسی از رفتار نگهبانان سؤال کرد و من جواب مثبت دادم. از خنک بودن اتاقم سؤال کرد. گفتم در اتاق بغلی خوابیدم آن جا هم کولر آبی دارد. سروان پرسید چرا در اتاق خودت نخوابیدی؟ گفتم نگهبان ها از من خواستند من هم قبول کردم.

سروان با عصبانیت به نگهبان ها گفت چرا جای حسین را عوض کردید. او در اتاق خودش باید بخوابد. فوراً جایش را عوض کنید و از این به بعد خودسرانه تصمیم نگیرید.

سروان تمام درخواست های مرا فراهم کرد و هنگام رفتن گفت: میوه و شیرینی یا قهوه و شیر خشک می خواهی برایت بخرم؟ گفتم من امکانات شما را نمی دانم چقدر است. اگر از نظر اقتصادی مانعی ندارد خیلی خوب است. سروان قول داد برایم تهیه کند. یادم افتاد اگر قهوه و شیر خشک بخرد نیاز به یک فلاسک برای آب گرم هم دارم لذا تذکر دادم و سروان گفت: مانعی ندارد.

سروان رفت و من برگشتم به اتاق خودم و روی تخت دراز کشیدم. پیش خودم می گفتم خدایا این جا چه می گذرد. به یاد زندان دژبان افتادم که برای گرفتن یک قرص سرماخوردگی چه مقدار مشکل داشتیم ولی این جا همه چیز فراهم بود.


حالا دیگر اتاقم را عوض کرده بودم و بساط قهوه و چای و مطالعه کتاب برقرار بود. با تسبیحی که از هسته خرما درست کرده بودم در حال ذکر گفتن بودم. یکی از نگهبان ها که شیعه و اهل کربلا بود به داخل آمد و با دیدن تسبیح، آن را گرفت و تماشا کرد.

تسبیح بسیار سنگین و درازی بود. او گفت: تا چند روز دیگر به کربلا می روم و برایت مهر و تسبیح می آورم؛ سه روز بعد به قولش عمل کرد و یک مهر و تسبیح برایم آورد. او گفت اگر پرسیدند مهر و تسبیح را از کجا آورده ای بگو بالای کمد اتاق پیدایش کردم. یک پتوی کهنه داخل کمد بود آن را در آوردم و از قسمت های خوب و سالم آن یک سجاده خوب و مناسب دوختم برای نماز. همه چیز تکمیل بود.


اخبار شب رادیو ایران و رادیوهای بیگانه خبر از آغاز مذاکرات ژنو را می دادند. همه اسیران از جمله من نگران و مضطرب، چشم به نتیجه مذاکرات دوخته بودیم.

دور اول مذاکرات بدون هیچ نتیجه پایان یافت. عراق به تصور این که ایران از موضع ضعف، قطعنامه را پذیرفته است قصد داشت از موضع قدرت از ایران امتیازاتی بگیرد ولی ایران همه چیز را منوط به اجرای مواد قطعنامه تصویبی شورای امنیت سازمان ملل نمود، لذا مذاکرات به شکست انجامید و هیئت ها به کشورشان بازگشتند.

پس از این مذاکرات، رفتار عراقی ها نسبت به من تغییر کرد. در اتاق شب ها به رویم بسته می شد و از پشت قفل هم یک زنجیر می بستند. بازدید سروان ثابت از من که هفته ای دوبار بود حالا به ماهی یک بار تقلیل پیدا کرده بود. دیگر نگهبانان و مسئولان کمیته قربانیان جنگ، صحبت از صلح و بازگشت من به ایران نمی کردند.


روحیه ام خیلی پائین آمده بود و کم مانده بود رشته کار و امور از دستم خارج شود.   در اثر کسالت روحی حوصله انجام برنامه های روزانه ام را نداشتم.   به یاد گفته معلمم افتادم  و تصمیم گرفتم با همان حال برنامه ریزی روزانه ام را انجام دهم. در واقع می خواستم زمان را کنترل کنم نه این که زمان مرا آویزان بر پاندول عقربه های ثانیه شمار خود کند.

آبان ماه بود و از دور بعدی مذاکراه بین ایران و عراق خبری نبود، هوا کم کم رو به سردی می رفت و من احتیاج به لباس گرم داشتم. در ملاقاتی که با سروان ثابت داشتم از او پرسیدم آیا امسال زمستان را در عراق خواهیم بود؟ او گفت: در این مورد هیچ نمی دانم. گفتم اگر قرار است زمستان را در این جا باشم احتیاج به لباس گرم دارم.

سروان ضمن تذکر به نگهبانان در مورد تهیه بخاری و نفت لازم به من قول داد لباس گرم برایم خواهد فرستاد. دی ماه همان سال درست در فصل سرما سروان ثابت یک دست لباس سربازی، یک اورکت و یک بلوز برایم فرستاد.

یک بار دیگر عید از راه رسید و من در غربت و تنهایی در کنج اتاق با دلی افسرده و ناراحت، جشن گرفتم و خدا را شکر کردم که سالم و سرپا هستم و جای خوب و گرمی دارم. به یاد دوستان اسیرم افتادم که بعضی از آن ها حتی توان سرپا ایستادن را هم نداشتند، چون جانباز بودند و هزاران عارضه دیگر داشتند.

از پنجره شکوفه های درخت گلابی و پرتقال را نظاره می کردم که در اتاق باز شد و نگهبان در حالی که سینی کیک را به روی دست داشت وارد اتاق شد. روی کیک نوشته شده بود (عیدُکُم سَعیدا) یعنی عید شما مبارک. نگهبان کیک را جلوی من گذاشت و گفت: سپهبد علی، همسایه بغلی ما این کیک را برای تو فرستاده است.

کیک از وسط به دو نیم شده بود و برای این که از نظر حفاظتی و گزارش به استخبارات مسئله ای پیش نیاید نصف کیک را سپهبد برای خودشان برداشته بود.

عرب ها معمولاً نوروز را جشن نمی گیرند. فقط کسانی که در کردستان عراق هستند نوروز می گیرند و آن روز سروان ثابت هم با یک جعبه شیرینی و یک کیلو پرتقال به دیدنم آمد و عید را به من تبریک گفت. در واقع قصد دلداری دادن داشت و گفت: ان شاء اله همه چیز تمام شود و تو نزد خانواده ات برگردی.

ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۸ فرا رسید. من و همه نگهبانان به جز یک نفر که مسیحی بود روزه گرفتیم.   وقتی از او پرسیدم در دین مسیح چه طور روزه می گیرید گفت: ۴۰ روز روزه می گیریم و در این مدت گوشت نمی خوریم.

مسئول گرم کردن غذا سفره سحری را چیده بود و همه سر سفره نشسته بودیم. عرب ها رسم داشتند در ماه رمضان لیمو امانی را در کتری می ریختند و می جوشانیدند و شربتی ترش مزه درست می کردند. آن ها معتقد بودند نوشیدن این شربت از تشنگی روز بعد جلوگیری می کند.

آن سال هم مثل سال های گذشته ماه مبارک رمضان تمام شد. مدت ها می گذشت و از مذاکره اصلاً خبری نبود. سعی کردم از این موضوع دل بکنم و به برنامه ریزی خودم عمل کنم.

بعضی وقت ها عصرها نگهبان مسیحی که نامش" مخلص" بود با شیلنگ باغچه را آب می داد و در آهنی حیاط را باز می کرد و بیرون در را می شست. او به من اجازه می داد جلو در بایستم و بیرون را تماشا کنم.

در همان لحظات کوتاه با دیدن مردم و زن و بچه ها که در خیابان رفت و آمد می کردند اسارت از یادم می رفت و به یاد خیابان های تهران می افتادم و حس می کردم در وطنم هستم. بقیه نگهبانان می ترسیدند و احتیاط می کردند. آن ها نمی خواستند کسی متوجه حضور من در خانه بشود.

ظهر روز ۱۱ خرداد سال ۱۳۶۸ ناگهان از اخبار رادیو شنیدم که حال حضرت امام (ره) خوب نیست و ایشان را به بیمارستان منتقل کرده اند. خبر برایم بسیار سخت و نگران کننده بود. در این فکر بودم اگر خدای ناکرده امام رحلت کند انقلاب چه خواهد شد.

در اخبار عربی تلویزیون عراق تصویر حضرت امام را در بیمارستان دیدم. خدا را شکر کردم که ایشان زنده اند و برای سلامتی شان دعا کردم.

فردای آن روز شنیدم پس از عمل جراحی امام، حال عمومی ایشان خوب است و توانسته اند مقداری در محوطه بیمارستان و چند دقیقه در هوای آزاد قدم بزنند. خبر برایم بسیار خوشحال کننده بود
… "
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات