مسئول پژوهشگاه انقلاب اسلامی بسیج دانشگاه آزاد اسلامی کرج، در یادداشتی به موضوع غارت گری و سرمایه اندوزی جهانی آمریکا پرداخته است.

به گزارش افکارنیوز ، " میثم نظری" مسئول پژوهشگاه انقلاب اسلامی بسیج دانشگاه آزاد اسلامی کرج، در یادداشت خود به موضوع غارت گری و سرمایه اندوزی جهانی آمریکا پرداخته است.

لیبرالیسم پشتوانه غارت گری

با انقلاب صنعتی و نیاز روزافزون به منابع، در سردمداران غرب سودای استعمار به وجود آمد. آن ها که به عنوان پیروان مکتب لیبرالیسم و با پشتوانه اقتصاد سرمایه داری خود را محصور به هیچ قیدی جز سود و ثروت نمی دیدند، در رقابت با یک دیگر تمام دنیا را بین خود تقسیم کردند و در حالی که ملت های ضعیف دنیا در انواع قحطی ها و بیماری ها جان خود را از دست می دادند، بدون توجه و کم ترین دل سوزی منابع را غارت کرده و به کشور خود می بردند.

استعمارگران در واقع به صورت هم زمان دو هدف را دنبال می کردند؛ یکی عقب نگاه داشتن کشور مستعمره و دیگری کسب ثروت و منابع سرشار برای کشور خود، و زمانی که عقب نگاه داشتن اکثر کشورهای دنیا جهت کسب سود و ثروت برای عده ای معدود هدفی مجاز و حتی ستودنی بر معیار اخلاق سودمحور قلم داد شود، قطعا غارت جهانی در بالاترین سطح تحقق خواهد یافت.

استعمارگران به جهان پوزخند می زنند

با تغییر وضعیت جغرافیایی جهان و ظهور آمریکا، کم کم تمام امید و آمال لیبرالیسم گویی قرار بود در آن به حقیقت بدل شود و ایدئولوژی ها و مکاتب نوظهور، آنجا را مدینه فاضله خود نامیدند. این کشور با این شرایط و پس از دو جنگ جهانی اروپائیان را مجبور به عقب نشینی و دنباله روی از خود کرد و خویش را کدخدای جهان دانست. و همچنین با پیچیده تر شدن روابط بین کشورها استعمار نه تنها از بین نرفت بلکه با ظاهری فریبنده تر نمایان شد و ماحصل اصلی آن یعنی غارت جهان در جایش باقی ماند.

سپس منطقی جدید به دنیا عرضه شد و آن این بود که" یا با ما هستید و یا بر علیه ما" و هر کشوری که در مقابل بایستد را مورد حملات سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی قرار می داد و این ماجرا هم چنان ادامه دارد تا آنجا که با حمله به مناطق مسکونی در ویتنام، عراق، افغانستان و پاکستان و کشته و آواره کردن چندین میلیون انسان بی گناه و در مورد کشور ما با تحریم کالاهایی مثل  دارو خود را غارت گری بی رحم نشان داد.

پاک کردن صورت مسأله سرپوشی برای پنهان کردن بحران

چگونه قابل توجیه است کشوری که با وجود مشکلات اقتصادی پیچیده، بدهی های بسیار زیادش چند برابر بودجه اش است، تنها با تغییر قانون و بالا بردن حد مجاز بدهی ها سعی دارد با پاک کردن صورت مساله بر مشکلاتش سرپوش بگذارد، هزینه های بیش از پنجاه درصدی از کل هزینه های تسلیحاتی دنیا را داشته باشد. این موضوع نشان دهنده آن است که نگاهی فراتر از امنیت مرزهای کشور در مقابل تهدیدات خارجی و صرفا دفاع، به مقوله نظامی دارند و آن را پشتیبان سیاست های خود می دانند بدین صورت که هرگاه کشوری در مقابل حرف آن ها ایستاد با استفاده از زور حرف خود را به کرسی بنشانند.

توهم کدخدایی جهان

اخیرا نیز اینکه آمریکایی ها حرف از حمله نظامی به سوریه را مطرح کردند در حالی که در جنگ های قبلی خود در منطقه نیز به موفقیتی دست نیافتند توجیهی ندارد جز آن که بگوییم توهم کدخدایی جهان و حلال مشکلات جهانی بودن و پیگیری کننده دغدغه های جامعه جهانی، که البته بیشتر نگرانی های خیالی است که در ذهنشان وجود دارد.

هرچند این تصمیم با مخالفت محور مقاومت به طور کاملا مشهودی در نزد جهانیان به شکست انجامید ولی باید سناریوی شکست های سیاست های آمریکا را از زمان پیروزی انقلاب اسلامی مان بدانیم. آنجا که انقلابی نه بر محور لیبرالیسم و معادلات تعریف شده آن روز دنیا به وقوع پیوست و ساختار پوشالی نظام سلطه را به هم ریخت به طوری که امروز اثراتش به کشورهای دیگری چون سوریه نیز می رسد و زمین گیر شدن لیبرالیسم و پوچ بودن نظریه هایی چون پایان تاریخ نمایان می شود.

شعار" مرگ برآمریکا" پاسخ به زورگویی ها و خودبرتربینی های مستکبران

خلاصه اینکه در همه زمان ها و پس از افشای جاسوسی های گسترده آمریکا حتی از هم پیمانان و ظاهراً هم فکران خود، ملت بزرگ ایران با عزتی دوچندان شعار" مرگ بر آمریکا" را در تاریخ خود ثبت کرد، چرا که آنچه امروز جهانیان فهمیدند ملت بزرگ ما بیش از سی سال پیش متوجه شد و به پیروی از حضرت اباعبدلله الحسین (ع) عزت ایستادگی در برابر سلطه گر را بر زندگی زیر سلطه ترجیح داد.

ایران ثابت کرد حتی اگر سختی هایی در مسیر مقاومت بر آن ها وارد شود، مثل جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه، نه تنها خموده نمی شود بلکه قامت راست تر کرده و مستحکم ایستادگی می کند.

درواقع اعلام انزجار ملت ایران جوابیست که به خودبرتربینی ها و غارتگری ها و زورگویی های مستکبران که نه توهمی از سر لجاجت و دشمن تراشی ملت ما، بلکه از سر شناختی است که از واقعیات تاریخی در این چند دهه به دست آمده، داده می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات