جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تنها سه روز بعد از پایان اجلاس ژنو در دو سخنرانی، اظهارات جنجالی درباره مذاکرات و برنامه هسته ای ایران به زبان آورده است.

به گزارش افکارنیوز، بعد از اظهار نظر جنجالی وندی شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات هسته ای درباره ایرانیان، حالا انتشار سخنانی از جان کری وزیرخارجه آمریکا، محل مناقشه شده است. ماجرا از این قرار است که جان کری در یک اظهارنظر جنجالی که رویترز متن آن را منتشر کرده است نیت نهایی آمریکا در برخورد با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را نشان داده است.اما واقعیت آن است که براساس آنچه که خبرگزاری رویترز منتشر کرده است کری گفته است «آمریکا قصد دارد به عنوان اولین گام برای حرکت به سمت برچیدن کامل برنامه هسته ای ایران، تهران را از توسعه بیشتر این برنامه بازدارد. آمریکا در عین حال تحریم های خود را علیه ایران حفظ خواهد کرد»


Kerry said the United States is aiming to get Tehran to halt further nuclear development as a first step toward a complete dismantling of the program. Washington will keep sanctions in place in themeantime, he said

جان کری البته بلافاصله بعد از مذاکرات ژنو در یک نشست خبری در ابوظبی مدعی شد که این ایران بوده که از پذیرفتن توافقنامه پیشنهادی گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات هسته ای ژنو خودداری کرده است. این در حالی است که حداقل کارل بیلت وزیر خارجه سوئد روز شنبه و روز سوم مذاکرات، در صفحه توئیتر خود نوشته بود آنچه باعث اختلاف در مذاکرات شده است ایران نیست بلکه اعضای گروه ۱+۵ در میان خود اختلاف نظر دارند.البته محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به این سخنان جان کری هم در برنامه تلویزیونی گفت وگوی ویژه خبری و هم در صفحه توئیتر خود به این سخنان پاسخ گفت. او بدون اشاره به نام مستقیم از یک کشور، نوشته: آقای وزیر، آیا این ایران بود که پنجشنبه شب، نصف پیش نویس آمریکا را زیر و رو کرد و جمعه صبح، علنا علیه آن صحبت کرد؟
او گفت که «بازی با کلمات نمی تواند واقعیات بین پنج شنبه ساعت ۶ بعدازظهر تا شنبه ساعت ۵: ۴۵ بعدازظهر را تغییر دهد»
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات