پناهیان:

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با طرح این سؤال که چرا رئیس صهیونیست ها غصه این را می خورد که جوان ایرانی راحت نمی تواند هر موسیقی ای را گوش بدهد، یا هر شلواری را بپوشد، گفت: اگر جوانان دنبال موسیقی و هرزگی باشند ضعیف می شوند.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام پناهیان در شب عاشورا در محضر رهبر انقلاب در حسینیه امام خمینی (ره) با موضوع «قوت و قدرت روحی» به سخنرانی پرداخت که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید:

کسی که تقوا داشته باشد، قوی زندگی خواهد کرد/ قوّت روحی به انسان آرامش می دهد

•قدرت و قوّت روحیِ یک مؤمن، یک فضیلتی است که طوری این فضیلت در مؤمن قرار دارد که در غیرمؤمنان پیدا نمی شود. وقتی که به معاصی نگاه می کنیم، می بینیم معاصی نقطۀ مقابل قوّت و قدرت روحی هستند. وقتی به دستورات دینی نگاه می کنیم، می بینیم بعضی از دستورات دینی، این قوّت را به ما می دهند، و بعضی از دستورات دینی هم این قوّت را از ما می خواهند.

•قوّت روحی فضیلتی است که به انسان آرامش می دهد. و آرامش آغاز خیلی از خوبی هاست. یکی از اثرات قدرت این است که اگر کسی قدرتمند باشد، شهواتش کم می شود؛ إِذَا کَثُرَتِ الْقُدْرَةُ قَلَّتِ الشَّهْوَةُ (غررالحکم/۳۰۵۸) قدرت زیاد بشود، آدم دیگر مردۀ شهوت نیست، یک روح قدرتمند، یک لذّتی از قدرتش می برد، شهوات در نزدش کم می شوند.

•پیامبر گرامی اسلام می فرماید: «مَنِ اتَّقَی اللَّهَ عَاشَ قَوِیّاً» کسی تقوا داشته باشد، قوی زندگی خواهد کرد «وَ سَارَ فِی بِلَادِ عَدُوِّهِ آمِنا» (دعوات راوندی/۶۷) وسط دشمن هم زندگی کند، امنیّت خواهد داشت. حالا شما بررسی بفرمایید، چه ربطی هست بین قوّت و قدرت و تقوا؟ یک وقت مواظب باشیم این درس های اخلاق ما را آدمِ اخلاقیِ ضعیف بارنیاورند.

هرکجا در جهان یک نصیحت اخلاقی دیدید، با سوءظن بهش نگاه بکنید / هدف بعضی ها از پیام های اخلاقی، سکوت و تواضع در برابر قدرت هاست/ اخلاقی خوب است که انسان را قوی کند

•بعضی وقت ها از ما می خواهند آدم خوبی باشیم. وقتی آدم دقت می کند به نصایح شان، گاهی منظورشان از خوب بودن که به ما توصیه می کنند، این است که آسته برو آسته بیا، به این طرف و آن طرفت کاری نداشته باش، اگر توی سرت هم زدند صدایت درنیاید، صبور، متواضع، مهربان و افتاده باش… یک دفعه ای بگو برده باش، یک بردۀ باادب باش!

•دوستان جوان من! حساس باشید! در جهانی دارید زندگی می کنید که طواغیت بر این جهان مسلط هستند، هرکجا در جهان یک نصیحت اخلاقی دیدید، با سوءظن بهش نگاه بکنید. هر کجای عالم، یک اندیشمندی، یک آدم هنرمندی، یک فیلمی دیدی که توصیۀ اخلاقی داشت، غش نکنید به سمتش، بگو: صبر کن ببینم! این توصیۀ اخلاقی تو برای چیست؟ من ساکت باشم تا کس دیگر کلّۀ من را ببُرد؟ من نمی خواهم اینقدر بچۀ خوبی باشم. من خوب باشم تا اگر دیگران گرگی کردند من صدایم درنیاید؟ من خوب باشم تا این سکوت، آرامش و افتادگی من، و این کار نداشتن من به ظالمان و سلطه گران عالم، به آنها میدان بدهد؟

•بگو: شما اگر پیام مثبت اخلاقی ای دارید، چرا حکومت خودتان را اخلاقی نکردید؟ چرا دولتمردان خودتان که جنایتکارترین جنایتکاران عالم هستند را اخلاقی نکردید؟ شما اگر به حق مردم را به اخلاق توصیه می کنید، برای این است که بقیۀ آدم ها را برّه باربیاورید برای قدرت ها. ما این اخلاق را نمی خواهیم.

•اخلاقی خوب است که تو را قدرتمند بکند. فقط سبک دستورات دینی است که انسان را قوی بارمی آورد. اخلاقی بارمی آورد، منتها آن اخلاقی که آفت ندارد. لذا هرجا کلاس و پیام اخلاقی یا حتی پیام معنوی، اول ببین نهایتاً از آن حماسۀ حسینی، و کربلا درمی آید یا نه؟ آخرش آن قوّت روحی که آدم مقابل استکبار بایستد درمی آید یا نه؟

آیا موسسات خیریه ای که به غارت کشورها اعتراض نمی کنند، قصد خیر دارند؟


•آن طرف عالم در برخی کشورهای غربی برخی پولدارها و سرمایه دارها، خیریه هایی درست کرده اند برای کمک، اینها واقعاً اگر قصد خیر دارند، بروند دولت هایشان را درست بکنند که ملّت ها را فقیر می کنند. تو چه جور مؤسسۀ خیریه ای هستی در آمریکا، در اروپا، کشورهای غربی، که داری به فقرا کمک می کنی بعد دولت فقیر دارد کرور کرور توی عالم درست می کند. غارت می کند کشورهای دیگر را، به خاطرش آدم می کشد، و تو هیچ اعتراضی نمی کنی؟ مؤسسه و بنیاد خیریه که نمی شود سیاسی نباشد. کی این فقیرها را درست کرده؟ امیرالمؤمنین علی (ع) اهل صدقه دادن بود که محکم جلوی ظلم می ایستاد.

صهیونیست ها در غرب فساد ترویج می کنند تا مردم شان ترسو باشند/ چرا رئیس صهیونیست ها غصّۀ موسیقی گوش کردن جوان ایرانی را می خورد؟


•شما فکر می کنید در غرب که دست صهیونیست ها دارد اداره می شود، چرا اینقدر فساد رواج داده شده؟ برای اینکه مردمش قوی نباشند، برای اینکه مردم شان ترسو باشند، و سه چهار میلیون نفر بر سه چهار میلیارد نفر حکومت بکنند.

•چرا رئیس صهیونیست ها در آن مصاحبۀ منحوسش غصّۀ این را می خورد که جوان ایرانی راحت نمی تواند هر موسیقی ای را گوش بدهد، یا هر شلواری را بپوشد؟ او چرا این حرف را زد؟ او که از قوی بودن ما می ترسد، و دوست دارد ما ضعیف باشیم، چرا دنبال موسیقی گوش کردن ماست؟ نکند رئیس رژیم صهیونیستی حرف امام را شنیده که فرمود: «موسیقی، روح انسان را ضعیف می کند» ؟ (صحیفه امام/۹/۱۵۶) آقای همۀ جنایتکارهای عالم، تو واقعاً دنبال تفریح من هستی؟ تو چرا دوست داری من موسیقی گوش کنم؟ چرا دوست داری جوان های جامعۀ ما هرزگی کنند؟ بهت گفته اند اگر اینها دنبال موسیقی و هرزگی باشند ضعیف می شوند و وقتی ضعیف شدند می آیند زیر مجموعۀ سلطۀ تو؟

در مدرسه ها چگونه جوان ها قوی می شوند؟ / فلسفۀ مبارزه با هوای نفس آموزش داده می شود


•در مدرسه ای که مال یک مملکت حسابی است، چگونه جوان ها قوی می شوند؟ در مدرسه فلسفۀ مبارزه با هوای نفس را بهش می گویند. وقتی یک جوان دیپلم گرفت، یکی از اهداف عالی اش که بعد از دوازده سال حتماً بهش رسیده این است که دیگر رویش نمی شود بگوید: «دلم می خواهد» می گوید: «دلم می خواهد» زشت است.

•ما روایتش را می خوانیم، و روان شناس ها ان شاءالله می آیند می گویند که خلاقیت، رشد علمی، موفقیت، توان مدیریت، مربوط به استعداد و هوش و حافظه نیست. مربوط به این است که چه آدم هایی می توانند مقابل هوای نفس شان بایستند. از نگاه کردن لذّت می بری؟ نگاه نکن، قوی بشو! و الّا ذلیل می شوی سرت را می بُرند. آنها برای همین می خواهند شما ضعیف بشوی.

مدیر فرهنگی که مردم را به بطالت وادار کند، خواه ناخواه یک عنصر صهیونیستی است / کسی که هرزگی را رواج دهد، دنبال تضعیف مردم و جامعه است


•در ادامۀ این روایت امیرالمؤمنین علی (ع) می فرماید: «لَا عَاجِزَ أَعْجَزُ مِمَّنْ أَهْمَلَ نَفْسَهُ فَأَهْلَکَهَا؛ هیچ عاجزی عاجزتر از کسی نیست که نفسش را رها بکند، نفسش هلاکش می کند. » (غرر/۹۷۷۸) یک مدیر مملکتی، یک مدیر فرهنگی که مردم را به بطالت و تن آسانی وادار کند، خواه ناخواه یک عنصر صهیونیستی است. بحث سلیقۀ فرهنگی نیست. اگر کسی میکروبی را در آب وارد بکند، همۀ مردم یک شهر مریض بشوند، این دشمن نیست؟

•مگر دوتا نظر فرهنگی وجود دارد؟ کنار سخن امیرالمؤمنین (ع) و کنار حرف های ثابت شدۀ با علوم تجربی، جای نظر دیگری وجود ندارد. کسی که هرزگی را می بیند، زادۀ یک اندیشه یا تفکّر یا طرز تلقی یا سلیقه نیست. کسی که هرزگی را رواج بدهد، از قلیان شروع بکند تا انواع و اقسام هرزگی ها، او دنبال تضعیف مردم و جامعه است.

مردم غرب در اثر هرزگی زبون شده اند و قدرت ها بر آنها سیطره دارند


•ما برای تک تک جوان هایمان قدرت می خواهیم. گناه نکن ضعیف می شوی. گناه نکن ترسو می شوی. با جمعی از دانشجوها در یکی از کشورهای غربی بودیم، گفتم من می خواهم با شما این قصّه را مطالعه کنم، رفتیم توی خیابان ها، رفتیم توی زندگی شان، بهشون گفتم اینها در اثر قمار و می گساری و دانس و هزارتا گرفتاری که دارند، افراد ضعیف و زبونی شدند. لذا قدرت ها بر اینها سیطره دارند.

•نگویید اینها آدم های منظمی هستند، دقیق نگاه کنید. چه چیزی آنها را نظم داده؟ در یکی از دانشگاه هایشان در جمع ضدّ انقلاب ها وقتی برگشتم این حرف را زدم، یکی از ضدّانقلاب ها آمد جلو درِ گوش من گفت: «فلانی! این حرفت را قبول دارم، اگر من پنج درصد ترسی که اینجا از پلیس کانادا دارم، توی ایران از خدا داشتم، کارم به اینجا نمی کشید. » ملّتی را با هرزگی زبون بار آوردند، البته بعدش هم می دهند دست چند نفر تئوریزه کنند، و اسمش را می گذارند آزادی و مکتب برایش درست می کنند و توجیه عقلانی برایش می آورند، البته توجیهاتی که فقط عقل تجربیِ آدم های بی عقل می پذیرد.

•امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: «أَقْوَی النَّاسِ أَعْظَمُهُمْ سُلْطَاناً عَلَی نَفْسِهِ؛ قوی ترین انسان ها کسی است که سلطنتی بر نفس خودش دارد» (غرر/۲۵۶۶) جوان ها! سحرها برای نمازشب بلند شوید. بلند شو بر خوابت غلبه کن، این تو را قوی می کند. معنویت، قدرت هایی که به انسان می دهد فوق العاده بیشتر از آنهاست.

هیچ مسئول مملکتی نباید مشاور ترسویی داشته باشد که ترس را درِ گوش او تئوریزه بکند


•امیرالمؤمنین علی (ع) به مالک اشتر نامه می نویسد می فرماید: از آدم ترسو مشورت نگیر. (لا تُدخِلَنَّ فی مَشورَتِکَ… ولا جَبانا، یُضعِفُکَ عنِ الاُمورِ؛ نهج البلاغه/نامه۵۳) آدم ترسو کارت را خراب می کند. دوستان من! بعضی ها ترس و ضعیف بودن را تئوریزه می کنند. نمی گویند که ما باید ترسو و ضعیف باشیم. هیچ مسئول مملکتی نباید مشاور ترسویی داشته باشد که زمزمه کند درِ گوشش و ترس را تئوریزه بکند، از «ترس» دانش و نگاه و آگاهی راهبرد دربیاورد.

•در یک سخن دیگری امیرالمؤمنین علی (ع) می فرماید: صَیِّرِ الدِّینَ حِصْناً لِدَوْلَتِکَ وَ الشُّکْرَ حِرْزاً لِنِعْمَتِکَ فَکُلُّ دَوْلَةٍ یَحُوطُهَا الدِّینِ لَا تُغْلَبُ (غرر/۵۴۰۷) هر دولتی که دین او را احاطه کند، این دولت پیروز می شود، این دولت قدرتمند خواهد بود. این کلمۀ دولت در اینجا مساوی است با این دولت به این معنا نیست، ولی این دولت هم می تواند یک مصداقی از آن دولت قرار بگیرد.

•امیرالمؤمنین (ع) در سخن دیگری می فرمایند: «هر که مُلک خود را در خدمت دینش قرار دهد، همه حاکمان فرمانبردار او شوند؛ مَنْ جَعَلَ مُلْکَهُ خَادِماً لِدِینِهِ انْقَادَ لَهُ کُلُّ سُلْطَانٍ» (غرر/۹۰۱۶) دولتمردان هم در مقام تربیت، در مقام ترویج فرهنگ، در مقام این مسائل، دنبال تقویت جوان ها باشند. جوان هایی باشند که ان شاءالله بتوانند جامعۀ قوی پای رکاب حضرت ان شاءالله قرار بگیرند. امشب شهادت نامۀ عشّاق امضا می شود، دلت قوی هست یا نه عزیز دلم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات