مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در سه ماه گذشته تغییر چندانی در برنامه هسته یی ایران مشاهده نکرده است.

به گزارش افکارنیوز، یوکیا آمانو روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفت که جمهوری اسلامی ایران در حال دنبال کردن حساس ترین فعالیت های هسته یی اش یعنی غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی است.

رویترز گزارش داد: اظهارات آمانو نشان می دهد که بین ماه اوت و نوامبر، ایران غنی سازی اش را چندان گسترش نداده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران هنوز کارهای زیادی دارد که باید برای تکمیل راکتور تحقیقاتی اراک انجام دهد.

آمانو گفت: ما نمی دانیم این راکتور تحقیقاتی چه زمانی راه اندازی خواهد شد.

انتظار می روند آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش جدید خود درباره ایران را تا روز جمعه منتشر کند.

آمانو که یک دیپلمات ژاپنی است در گفت وگویی با رویترز که در دفترش در طبقه بیست و هشتم مقر آژانس در وین برگزار شد، گفت: من می توانم بگویم که فعالیت های غنی سازی ادامه دارد و هیچگونه تغییر شدیدی به من گزارش نشده است.

وی این اظهارات را پس ا ز آن بیان کرد که ایران توافق کرد به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به دو تاسیسات هسته یی اش را تحت یک توافق همکاری بدهد.

آمانو گفت که این توافقنامه یک گام اولیه مهم برای شفاف سازی همه مسائل باقی مانده بین آژانس و تهران بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عین حال افزود که اجرای این توافقنامه که به طور مستقیم اشاره ای به تعلیق تحقیقات آژانس درباره مطالعات ادعایی نمی کند، نقش کلیدی دارد.

آمانو در پاسخ به سوالی درباره چارچوب توافقنامه امضا شده در تهران گفت: وقتی می توان از وجود کیک مطمئن شد که بتوان آن را خورد.

آمانو گفت: ما مایل هستیم هرچه زودتر از پارچین بازدید کنیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی که بازرسانش عملا هر روز تاسیسات هسته یی ایران را بررسی می کنند، برای راستی آزمایی اجرای هرگونه توافقی آماده اند.

وی در پاسخ به این که آیا آژانس که ظاهرا هفته ای یکبار از سایت های نطنز و فردو بازدید می کند قابلیت تشخیص هرگونه تلاشی از جانب ایران برای جمع آوری اورانیوم در سطح تسلیحاتی را دارد یا خیر؟ گفت: تا جایی که به تاسیسات اعلام شده مربوط است، ما توانایی تشخیص به موقع هرگونه تغییر را داریم.

آمانو در پاسخ به این که آیا ایران به غنی سازی اورانیوم در سطح بالا ادامه می دهد یا خیر؟ مدعی شد: بله، کاملا درست است. تغییر بزرگی حاصل نشده است، ولی از طرف دیگر فعالیت هایی که مجاز نیستند همچنان ادامه دارند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات