کری:

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که هرگونه توافق مذاکراتی با ایران «مصون از شکست خواهد بود و تضمین خواهد کرد که تهران به توانایی ساخت سلاح هسته یی دست نمی یابد» .

به گزارش افکارنیوز ، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در گفت وگو با شبکه خبری MSNBC با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته یی ایران، گفت که دولت باراک اوباما زمان می خواهد تا درباره توافقی با ایران مذاکره کند که از منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه محافظت می کند و تضمین می کند که ایران به سلاح هسته یی دست نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که چند دقیقه قبل از این گفت وگوی تلویزیونی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت وگو کرده است تا به وی اطمینان دهد که واشنگتن نگرانی های عمیق این رژیم درباره برنامه هسته یی ایران را درک می کند.

کری گفت که در گفت وگو با نتانیاهو به وی اطمینان داد که آمریکا و رژیم صهیونیستی هر دو بر این عقیده اند که ایران نباید به یک سلاح هسته یی دست یابد.

وی گفت، در حالی که دولت اوباما از کنگره می خواهد اعمال تحریم های جدید علیه ایران را در مدتی که مذاکرات ادامه دارد به تعویق بیندازد، اسرائیل خواستار تشدید تحریم ها علیه ایران است.

وزیر امور خارجه آمریکا که قانونگذاران این کشور را در جریان مذاکرات اخیر با ایران در ژنو قرار داده است، گفت که ایران احتمالا هرگونه تحریم جدید از جانب آمریکا را یک اقدام فاقد حسن نیت تلقی خواهد کرد.

کری در گفت وگو با شبکه خبری بی بی سی نیز گفت که تحت توافق پیشنهادی در زمینه برنامه هسته یی ایران «بخش کوچکی» از دارایی های ایران ممکن است آزاد شود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که قدرت های جهانی و ایران در مذاکرات ژنو به توافق «بسیار نزدیک» شدند.

وی که در تلاش است کنگره را از اعمال تحریم های جدید منصرف کند، گفت که رژیم تحریم ها تحت توافقنامه پیشنهادی با ایران «واقعا برداشته نمی شود» .

کری گفت که ۹۵ درصد تحریم های فعلی در جایش باقی می ماند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که چیزی که درباره آن صحبت می کند آزاد کردن «بخش کوچکی» از دارایی ها است، زیرا باید دست به کاری زد تا ارزش این را داشته باشد که آن ها بگویند: بله، ما برنامه مان را همان جایی که امروز هست متوقف می کنیم و عقب می رانیم.

کری روز چهارشنبه به اعضای کمیته بانکداری سنای آمریکا گفت که اگر تحریم های اقتصادی بیش تری علیه ایران تصویب شود، آمریکا ممکن است شرکای مذاکراتی اش را از دست بدهد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که هرگونه تحریم جدیدی مذاکرات را مختل می کند.

قانونگذارانی که عضو کمیته بانکداری سنا هستند در زمینه اعمال تحریم های جدید مردد هستند.

برخی از قانونگذاران آمریکا معتقدند که کاخ سفید بیش از حد سریع عمل می کند.

در جلسه ای که روز چهارشنبه مطرح شد برخی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا گفتند که واشنگتن باید موضع سرسختانه تری را در قبال ایران اتخاذ کند.

اد رویس، قانونگذار جمهوری خواه آمریکایی گفت: دولت ایران برنامه هسته یی اش را به حالت تعلیق در نیاورده است، پس ما چرا باید به اصرار دولت خودمان تلاش ها برای اعمال تحریم را به حالت تعلیق در آوریم.

 ایران اعلام کرده است که هرگونه توافق با ۱+۵ باید منوط به شناسایی و احترام به حقوق هسته یی ایران از جمله غنی سازی و لغو تحریم ها باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات