این روزها بحث درباره برنامه هسته ای ایران بیش از پیش پر رنگ شده است چرا که مذاکرات ژنو در اواخر این هفته بین ایران و کشورهای ۱+۵ برگزار می شود، اما ظاهرا نه تنها در دور گذشته مذاکرات که در دور اخیر مذاکرات هسته ای هم هولوکاست باز هم نقش ایفا می کند.

به گزارش افکارنیوز ، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، امروز عازم سرزمین های اشغالی می شود. تحلیلگران اهداف سفر وی به اسرائیل را مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها و ارتقای سطح روابط تجاری با اسرائیل می دانند. این در حالی است که ذهن نتانیاهو و سردمداران اسرائیلی به مذاکرات هسته ای اعضای گروه۱+۵ با ایران مشغول است. در همین رابطه تابناک گفت و گویی با حسن بهشتی پور کارشناس مسائل هسته ای پرداخته است.

حسن بهشتی پور در ارتباط با سوالی پیرامون اهداف اولاند از سفر به سرزمین های اشغالی بیان کرد، سفر اولاند یک سفر برنامه ریزی شده و غیر منتظره نبوده است. اما این سفر به تحکیم روابط با تلاویو می انجامد. اسرائیل از دیرباز در فرانسه به خصوص مجلس نمایندگان و سنا فرانسه نفوذ داشته است.

وی ادامه دادکه اقای فابیوس وزیر خارجه فعلی فرانسه در دهه ۸۰ که در مجلس سنا حضور داشت، قانونی را به تصویب رساند به نام «گیسو» که در این قانون شک کردن به هلوکاست را جرم تلقی کرده است. در این قانون هر کسی به هولوکاست شک کند به زندان می رود. بنابراین سابقه رفاقت فابیوس با اسرائیلی ها از تاریخ دیرینه برخوردار است. در واقع فرانسه یکی از شرکای اصلی صهیونیست ها برای رسیدن به سلاح هسته ای است. اما باید گفت اگر چه این سفر در ارتباط با مسئله موضوع هسته ای ایران خواهد بود اما فقط بخاطر ایران نبوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری که ایا فرانسه می تواند از توافق میان ایران و (۵+۱) جلوگیری کند اعلام کرد که بعید است، که فرانسه بتواند این کار را انجام دهد. فرانسه تا کی می خواهد خود را هزینه اسرائیلی ها کند. در مذاکرات قبل هیچ کدام از اعضای ۵+۱ از موضع فرانسه حمایت نکردند و فرانسه در یک انزوای سیاسی در ژنو قرا گرفت. از طرف دیکر پیشنهاد ایران به قدری جامع است که بعید است فرانسه و یا هر کشور دیگری آن را رد کند. واقعیت این است که فرانسه توان لازم برای کارشکنی را ندارد.

وی در ادامه عنوان داشت، مثلا فرانسه در ژنو قبل بهانه راکتور آب سنگین اراک را در دست داشت که با توافق آقای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اقای آمانو بر سر بازرسی از تاسیسات اراک این بهانه نیز از دست صهیونیست ها خارج شده است. فرانسوی چون همراهی سایر کشور ها ندارند نمی توانند موفق شوند. فرانسوی ها تلاش های دیپلماتیک خود را ادامه می دهند اما به جایی نخواهد رسید. با این وجود باید گفت که اگر پیشنهاد جدید ایران رد شود باید غرب خود را آماده یک درگیری جدید کند.

بهشتی پور در پاسخ به سوالی پیرامون روابط صهیونیست ها با امریکایی ها بیان کرد، امریکایی ها در ارتباط با پرونده هسته ای ایران با اسرائیلی بر خلاف انچه در داخل مطرح است، اختلاف دارند. اما این اختلافات به اندازه ای عمیق نیست که دو طرف را رودروی یکدیگر بر سر ایران قرار بدهد. این اختلافات باید دیده شود و از این شکاف ها استفاده کرد.

این کارشناس مسائل هسته ای پیرامون موضع گیری احتمالی ایران اعلام داشت، ایران تجریه غلطی در گذشته داشت. در گذشته ما دشمنان خودمان را علیه خودمان متحد کردیم. سیاست درست این است که میان دشمنان اختلاف به وجود آید، که این بار شاهد هستیم با دیپلماسی جدید این اختلاف به وجود آمده است.

بهشتی پور در ادامه اظهار کرد، فرانسه ای که تا دیروز موضوع خنثی داشت، با دیپلماسی اسرائیلی ها علیه منافع ایران عمل می کند. در این حال دیپلماسی ما باید از اختلاف افکنی و دشمن تراشی جلوگیری کند. دیپلماسی کشورمان باید با فرانسه از موضع عزت مندانه وارد مذاکره شود و مسائل را با فرانسه حل و فصل کنیم. باید تمام ظرفیت رسانه ای و دیپلماتیک خود را در جنگ دیپلماتیک و رسانه ای با غرب بسیج کنیم. مثلا سفر آقای ظریف به ایتالیا بسیار ابتکار جالبی است که می تواند دولت های غربی را با موضع ایران همراه تر نماید.

حسن بهشتی پور در پایان اعلام کرد که شانس موفقیت مذاکرات در دوره اینده نشست بالای ۸۰ درصد است. همه چیزهایی که ایران باید برای رسیدن به یک توافق انجام می داده، انجام داده است. هیچ زمانی به این اندازه فضای مثبت برای رسیدن به توافق وجود نداشته است. در نهایت باید دید ماجراجویی اسرائیلی به کجا می رسد. اسرائیلی ها خواهان این هستند، موضوع هسته ای ایران به جنگ ختم شود اما پایان نپذیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات