فرانسه در سفرش به اراضی اشغالی به میزبانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی، تنها دارنده تسلیحات هسته یی در خاورمیانه مدعی شد که پاریس هرگز اشاعه هسته یی را تحمل نخواهد کرد و چهار شرط را برای موفقیت آمیز بودن توافق با ایران تعیین کرد.

به گزارش افکارنیوز ، فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه روز یک شنبه در سفرش به اراضی اشغالی در یک کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهار درخواست را که به ادعای وی برای موفقیت آمیز بودن هر توافقی باید اجرایی شود، مطرح کرد.

خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: اولاند گفت: فرانسه خواهان یک توافق موقت است، ولی بر مبنای چهار نکته. اولین درخواست این است: هم اکنون همه تاسیسات هسته یی ایران را تحت نظارت های بین المللی قرار دهید. نکته دوم: غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورید. سوم این که ذخایر فعلی را کاهش دهید. و در نهایت ساخت راکتور (آب سنگین) اراک را متوقف کنید. این ها نکاتی هستند که برای ما به منظور تضمین هرگونه توافقی ضروری هستند.

سفر اولاند به اراضی اشغالی در آستانه آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو در روز چهارشنبه صورت می گیرد. دور قبلی مذاکرات ۱۶ آبان به مدت سه روز بدون توافق پایان یافت و فرانسه نسبت به شرکای غربی اش رویکرد سرسختانه تری را اتخاذ کرد که با استقبال رژیم صهیونیستی مواجه شد.

نتانیاهو روز یک شنبه در کنفرانس خبری مشترک اش با رییس جمهور فرانسه گفت: من نگرانم که این توافق صورت گیرد و با یک حرکت قلم، تحریم ها علیه ایران کاهش یابد، تحریم هایی که اجرای آن ها چند سال طول کشید و در ازای آن ایران عملا چیزی را از دست ندهد.

وی در ادامه مدعی شد: کاملا مشخص است که این توافق فقط برای ایران خوب است و برای سایر کشورهای جهان واقعا بد است. توافق پیش روی ایران، کابوس جهان است.

هم چنین قرار است نتانیاهو روز چهارشنبه برای گفت وگو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به مسکو سفر کند. این سفر بخشی از تلاش های وی برای متقاعد کردن کشورهای جهان به توافق نکردن با ایران است.

وی علاوه بر آن درباره این مساله جمعه هفته جاری با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیت المقدس صحبت خواهد کرد.

شبکه خبری سی ان ان اظهار کرد: اگرچه نتانیاهو خبر سفر کری به اراضی اشغالی را پس از پایان مذاکرات ژنو با ایران اعلام کرده است، وزارت خارجه آمریکا هنوز سفر وی را تایید نکرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات